Delegacja żołnierzy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, dziedziczącego i kultywującego tradycje 1 Pułku Czołgów, wzięła udział w uroczystościach rocznicowych zaślubin Polski z morzem.
10 lutego 1920 r., po długim czasie zaborczej niewoli, Polska odzyskała dostęp do morza. 102 lata temu generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem wrzucił do morza platynowy pierścień[paywall].
W uroczystym przemówieniu powiedział m.in.:
„Oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła orzeł biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim (…). Zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali...”.
W rocznicę tego wydarzenia w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku. Wzięła w nich udział delegacja żołnierzy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, dziedziczącego i kultywującego tradycje 1 Pułku Czołgów, sformowanego wiosną 1919 r. w składzie Armii Polskiej we Francji, a powstałego z inicjatywy gen. J. Hallera i Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu.
Obok żurawickich czołgistów w uroczystościach udział wzięli także żołnierze innych jednostek wojskowych, dziedziczących tradycje oddziałów Błękitnej Armii, czyli: 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku czy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze