Tegoroczne święto plonów w gminie Przeworsk obchodzono hucznie i na bogato. Był barwny korowód, msza święta, konkurs kulinarny, pokaz grup rekonstrukcyjnych oraz występy lokalnych artystów.
W Urzejowicach, które gościły tegoroczne gminne dożynki, działo się od wczesnego popołudnia. Najpierw mieszkańców wsi na dożynki zwołali starostowie – Marta Pieniążek i Janusz Sikora, jeżdżąc po wsi w kolorowym korowodzie złożonym z wozów i motocykli.[paywall] Kiedy właściwy korowód się sformował, przeniósł 12 wieńców do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja Biskupa, gdzie odbyła się msza. Po niej i po serii przemówień zgromadzonych na święcie plonów oficjeli na uczestników dożynek czekała cała moc atrakcji. Sformowano obóz rycerski, w którym można było podziwiać grupy rekonstrukcyjne, sceną zaś zawładnęli lokalni artyści – uczniowie tutejszych szkół, zespoły taneczne i śpiewacze, a zwieńczeniem części artystycznej był występ Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka” oraz Marcusa P. W międzyczasie organizatorzy przygotowali szereg zabaw aktywizujących publiczność – był bieg z przeszkodami, „małżeńskie taczki”, rzut belą siana na odległość, szatkowanie kapusty na czas, slalom z kapustą i „kapuściane kręgle”. Wszystkie dostarczyły przedniej zabawy. Dożynki stały się też pretekstem do organizacji konkursu kulinarnego, w którym swoje umiejętności mogły skonfrontować koła gospodyń wiejskich. Przechodni Złoty Garniec, o który toczyła się gra, został wręczony przez wójta przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Studzianie – w tej też miejscowości zostaną zorganizowane przyszłoroczne dożynki.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze