Reklama

14. emerytura będzie wypłacona z automatu, a nie na wniosek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty „czternastek”. Ponieważ pojawiły się zapytania od seniorów o konieczność składania wniosku o 14. emeryturę, ZUS rozwiewa wątpliwości. – Pragnę uspokoić naszych klientów. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że żadnego wniosku w tej sprawie nie trzeba będzie składać – informuje rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg.

14. emerytura będzie wypłacana przez ZUS wraz ze świadczeniami listopadowymi. W br. roku wyniesie ona 1250,88 zł brutto.

Kto może liczyć na otrzymanie świadczenia?
– Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego – wylicza rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

13. emerytura wypłacona w kwietniu tego roku emerytom, rencistom i innym odbiorcom świadczeń długoterminowych przysługiwała bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego. Z „czternastką” jest inaczej. Rząd wprowadził kryterium dochodowe.

Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których[paywall] świadczenie podstawowe nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. Jeśli pobierana emerytura jest od niej wyższa, różnica zostanie odjęta od wysokości wypłacanej „czternastki”. Innymi słowy „czternastka” będzie pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców. Na „czternastkę” nie mogą liczyć osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

– Będzie ona podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje – przypomina W. Dyląg.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama