Młodzież z jarosławskiego „Kopernika” po raz kolejny dołączyła do grona obrońców praw człowieka. Działająca w placówce Szkolna Grupa Praw Człowieka ponownie zorganizowała Maraton Pisania Listów Amnesty International. Efekt akcji, która odbyła się w grudniu minionego roku, to 210 listów. Wszystkie zostały wysłane do ambasad państw łamiących prawa człowieka.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku, w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia. To globalna akcja na rzecz praw człowieka, mająca swój początek w 2001 roku. Właśnie wtedy, dzięki inicjatywie lokalnej grupy Amnesty z Warszawy, został zorganizowany w naszym kraju pierwszy maraton, który z czasem zmienił się w akcję o zasięgu międzynarodowym. Od tamtej pory co roku ludzie z różnych części świata łączą siły, by wysyłać listowne apele do władz i wyrazy solidarności w sprawach konkretnych osób, wobec których prawa człowieka są łamane. Efekty akcji są bardzo konkretne. Jak możemy wyczytać na stronie Amnesty International, w 2020 roku dzięki inicjatywie udało się zmienić życie 10 osób, wobec których prawa człowieka zostały pogwałcone. Należy do nich m.in.: Nassima al-Sada – aktywistka działająca na rzecz praw kobiet, która została[paywall] aresztowana w 2018 roku za to, że w sposób pokojowy broniła wartości, w które wierzy. Dzięki napisanym w jej sprawie ponad 777 tys. listów, tweetów i innych wiadomości w czerwcu 2021 r. wyszła na wolność. Inną osobą, której los zmieniła kampania, jest dziennikarz z Algierii Khaled Drareni, który spędził w więzieniu 11 miesięcy. Skazano go tylko dlatego, że jako dziennikarz wykonywał swoją pracę, relacjonując przebieg demonstracji. Trafił do aresztu w marcu 2020 roku, a wypuszczono go w lutym 2021 r.
Nasze listy są ważne
W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Jarosławiu aktywnie działa Szkolna Grupa Praw Człowieka, która nie pierwszy raz zaangażowała się w akcję pisania listów. W grudniu 2021 roku udało się napisać ich 210 i tym samym pobić wynik z roku 2020, kiedy listów powstało 130. Wszystkie listy zostały wysłane do ambasad państw łamiących prawa człowieka. – Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka. Rezultaty maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Wierzymy, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt i liczymy na gotowość i zaangażowanie w przyszłym roku – podsumowują, dziękując biorącym udział w maratonie za zaangażowanie.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze