Reklama

210 listów, które mają wielką moc

Młodzież z jarosławskiego „Kopernika” po raz kolejny dołączyła do grona obrońców praw człowieka. Działająca w placówce Szkolna Grupa Praw Człowieka ponownie zorganizowała Maraton Pisania Listów Amnesty International. Efekt akcji, która odbyła się w grudniu minionego roku, to 210 listów. Wszystkie zostały wysłane do ambasad państw łamiących prawa człowieka.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku, w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia. To globalna akcja na rzecz praw człowieka, mająca swój początek w 2001 roku. Właśnie wtedy, dzięki inicjatywie lokalnej grupy Amnesty z Warszawy, został zorganizowany w naszym kraju pierwszy maraton, który z czasem zmienił się w akcję o zasięgu międzynarodowym. Od tamtej pory co roku ludzie z różnych części świata łączą siły, by wysyłać listowne apele do władz i wyrazy solidarności w sprawach konkretnych osób, wobec których prawa człowieka są łamane. Efekty akcji są bardzo konkretne. Jak możemy wyczytać na stronie Amnesty International, w 2020 roku dzięki inicjatywie udało się zmienić życie 10 osób, wobec których prawa człowieka zostały pogwałcone. Należy do nich m.in.: Nassima al-Sada – aktywistka działająca na rzecz praw kobiet, która została[paywall] aresztowana w 2018 roku za to, że w sposób pokojowy broniła wartości, w które wierzy. Dzięki napisanym w jej sprawie ponad 777 tys. listów, tweetów i innych wiadomości w czerwcu 2021 r. wyszła na wolność. Inną osobą, której los zmieniła kampania, jest dziennikarz z Algierii Khaled Drareni, który spędził w więzieniu 11 miesięcy. Skazano go tylko dlatego, że jako dziennikarz wykonywał swoją pracę, relacjonując przebieg demonstracji. Trafił do aresztu w marcu 2020 roku, a wypuszczono go w lutym 2021 r.

Nasze listy są ważne

Reklama

W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Jarosławiu aktywnie działa Szkolna Grupa Praw Człowieka, która nie pierwszy raz zaangażowała się w akcję pisania listów. W grudniu 2021 roku udało się napisać ich 210 i tym samym pobić wynik z roku 2020, kiedy listów powstało 130. Wszystkie listy zostały wysłane do ambasad państw łamiących prawa człowieka. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka. Rezultaty maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Wierzymy, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt i liczymy na gotowość i zaangażowanie w przyszłym roku – podsumowują, dziękując biorącym udział w maratonie za zaangażowanie.


fot.Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama