W niedzielę, 29 stycznia, w Birczy 24 nowych żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgało, że będzie służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic oraz sztandaru wojskowego, strzec honoru żołnierza polskiego, stać na straży Konstytucji RP, a w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Uroczystości na Rynku w Birczy poprzedziła msza święta w kościele parafialnym. „Dzisiejsza przysięga wojskowa to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane na terenie powiatu przemyskiego. Z pewnością słowa przysięgi wypowiedziane przy pomniku poświęconym obrońcom Birczy przed zbrodniczymi formacjami OUN-UPA mają szczególne znaczenie” – przekazał wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.
Szkolenie podstawowe ochotników objęło m.in.: zajęcia z taktyki, bytowania, strzelania i topografii. Głównym zadaniem Przemyskiej Brygady Terytorialnej jest[paywall] wspieranie działań funkcjonariuszy Straży Granicznej w sytuacjach kryzysowych na granicy. Łączy się to w sposób bezpośredni z dewizą terytorialsów: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. O to, by hasło przewodnie miało odzwierciedlenie w życiu, dba dowódca przemyskich terytorialsów płk Daniel Błotko.
W uroczystościach, żołnierzom – ochotnikom towarzyszyli m.in: Marek Kuchciński – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uruski – poseł na Sejm RP, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Jan Pączek – starosta przemyski, Andrzej Olesiuk – starosta leski, Stanisław Chęć – starosta sanocki, Wojciech Bobowski – przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Arkadiusz Mazur – radny powiatu przemyskiego oraz Wojciech Bakun – prezydent miasta Przemyśla.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze