Reklama

28 ławek nad Sanem już gotowych! Społeczna inicjatywa nabiera kolorów [ZDJĘCIA]

Ponad 80 ławek zlokalizowanych na nadsańskim deptaku planują wymienić do końca roku członkowie Stowarzyszenia Zmieniamy Przemyśl. Prace idą pełną parą, a mieszkańcy spacerujący trasą od Mostu Kolejowego w stronę tarasu i osiedla Kmiecie już mogą korzystać z tych, które przeszły wymianę stolarki i zyskały drugie życie.

Pomysł odświeżenia ławek na deptaku przy Jana Pawła II wszedł w fazę realizacji dopiero niedawno, bo działania pokrzyżował inicjatorom przedsięwzięcia wybuch pandemii. Założenie projektu było proste – odświeżyć wizerunek ulubionego miejsca spacerów przemyślan.

– Znaleźliśmy[paywall] konkurs „Tu mieszkam, Tu zmieniam” Fundacji Santander, który pozwolił na pozyskanie dofinansowania na nasz cel. Projekt, który chcieliśmy zrealizować, idealnie pasował do jego założeń i zyskał akceptację. Gdy wiadomo było, że mamy pieniądze konieczne do wykonania prac, potrzebowaliśmy jeszcze pomocy fachowców. Udało się nawiązać współpracę ze zlokalizowaną w naszym mieście Stolarnią Strategy Home, która pomogła przy zakupie drewna, pocięciu go na deski o odpowiednich wymiarach, wyszlifowaniu. Wszystkie te rzeczy wykonuje w ramach działalności wolontaryjnej, bo jedyną formą rewanżu jest promocja – opowiada o pomyśle Monika Zapałowska ze Stowarzyszenia Zmieniamy Przemyśl, która jest też organizatorem społecznościowym, a więc działa na rzecz powstawania lokalnych, oddolnych inicjatyw.
 

Pozytywne reakcje mieszkańców

W prace związane z demontażem starych, zniszczonych desek będących elementem ławek i montażem nowych zaangażowali się też społecznie znajomi członków stowarzyszenia. Zostawiono jedynie metalowe części, które wystarczy odmalować, natomiast cała stolarka przeznaczona jest do wymiany. Do tej pory osobom zaangażowanym w projekt udało się już odremontować w ten sposób 28 ławek.

– W sumie chcemy wymienić ich ponad 80, ale działamy etapami. W kwocie 7 tysięcy złotych, którą pozyskaliśmy w ramach grantu, zawiera się koszt materiałów, drewna, śrub, wierteł, farby, natomiast naszym wkładem jest praca – opisuje działania M. Zapałowska.

Reklama

Każda odnowiona ławka opatrzona jest dyskretną tabliczką z nazwą fundacji, która umożliwiła sfinansowanie przedsięwzięcia, nazwą stowarzyszenia – pomysłodawcy projektu, a także stolarni, która współuczestniczyła w pracach. Mieszkańcy, którzy mieli okazję spacerować deptakiem w czasie, gdy akurat wymieniano stolarkę na nową, dopytywali o szczegóły pomysłowej inwestycji, chwalili kolorystykę nowych ławek i inwencję wykonawców. – Cieszą nas bardzo pozytywne reakcje przemyślan – podsumowuje M. Zapałowska.


ug

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2020-09-21 17:33:49

    Świetny pomysł. Ławki wyglądają okazale.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Spacerowicz - niezalogowany 2020-09-21 18:48:50

    Ławki świetne . Kosze na śmieci potrzebne , ale czy muszą być tak blisko ławek .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Frog - niezalogowany 2020-09-21 20:08:12

    Inicjatywa OK. Na pewno poprawią trochę estetykę miasta. Ale czy nie za bardzo te ławki są rozdmuchane ? Warto było pomalować elementy metalowe przed montażem nowych desek. Miasto potrzebuje czegoś nowego. Remonty, wymiany istniejącej infrastruktury powinny być rzeczą normalną a nie obwieszczane wielkim sukcesem.  Niedługo będą artykuły o inwestycjach w postaci łatania każdej dziury w drodze......

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama