Ponad 80 ławek zlokalizowanych na nadsańskim deptaku planują wymienić do końca roku członkowie Stowarzyszenia Zmieniamy Przemyśl. Prace idą pełną parą, a mieszkańcy spacerujący trasą od Mostu Kolejowego w stronę tarasu i osiedla Kmiecie już mogą korzystać z tych, które przeszły wymianę stolarki i zyskały drugie życie.
Pomysł odświeżenia ławek na deptaku przy Jana Pawła II wszedł w fazę realizacji dopiero niedawno, bo działania pokrzyżował inicjatorom przedsięwzięcia wybuch pandemii. Założenie projektu było proste – odświeżyć wizerunek ulubionego miejsca spacerów przemyślan.
– Znaleźliśmy[paywall] konkurs „Tu mieszkam, Tu zmieniam” Fundacji Santander, który pozwolił na pozyskanie dofinansowania na nasz cel. Projekt, który chcieliśmy zrealizować, idealnie pasował do jego założeń i zyskał akceptację. Gdy wiadomo było, że mamy pieniądze konieczne do wykonania prac, potrzebowaliśmy jeszcze pomocy fachowców. Udało się nawiązać współpracę ze zlokalizowaną w naszym mieście Stolarnią Strategy Home, która pomogła przy zakupie drewna, pocięciu go na deski o odpowiednich wymiarach, wyszlifowaniu. Wszystkie te rzeczy wykonuje w ramach działalności wolontaryjnej, bo jedyną formą rewanżu jest promocja – opowiada o pomyśle Monika Zapałowska ze Stowarzyszenia Zmieniamy Przemyśl, która jest też organizatorem społecznościowym, a więc działa na rzecz powstawania lokalnych, oddolnych inicjatyw.
W prace związane z demontażem starych, zniszczonych desek będących elementem ławek i montażem nowych zaangażowali się też społecznie znajomi członków stowarzyszenia. Zostawiono jedynie metalowe części, które wystarczy odmalować, natomiast cała stolarka przeznaczona jest do wymiany. Do tej pory osobom zaangażowanym w projekt udało się już odremontować w ten sposób 28 ławek.
– W sumie chcemy wymienić ich ponad 80, ale działamy etapami. W kwocie 7 tysięcy złotych, którą pozyskaliśmy w ramach grantu, zawiera się koszt materiałów, drewna, śrub, wierteł, farby, natomiast naszym wkładem jest praca – opisuje działania M. Zapałowska.
Każda odnowiona ławka opatrzona jest dyskretną tabliczką z nazwą fundacji, która umożliwiła sfinansowanie przedsięwzięcia, nazwą stowarzyszenia – pomysłodawcy projektu, a także stolarni, która współuczestniczyła w pracach. Mieszkańcy, którzy mieli okazję spacerować deptakiem w czasie, gdy akurat wymieniano stolarkę na nową, dopytywali o szczegóły pomysłowej inwestycji, chwalili kolorystykę nowych ławek i inwencję wykonawców. – Cieszą nas bardzo pozytywne reakcje przemyślan – podsumowuje M. Zapałowska.
ug
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Świetny pomysł. Ławki wyglądają okazale.
Ławki świetne . Kosze na śmieci potrzebne , ale czy muszą być tak blisko ławek .
Inicjatywa OK. Na pewno poprawią trochę estetykę miasta. Ale czy nie za bardzo te ławki są rozdmuchane ? Warto było pomalować elementy metalowe przed montażem nowych desek. Miasto potrzebuje czegoś nowego. Remonty, wymiany istniejącej infrastruktury powinny być rzeczą normalną a nie obwieszczane wielkim sukcesem. Niedługo będą artykuły o inwestycjach w postaci łatania każdej dziury w drodze......
Szlachetna inicjatywa, ma moje poparcie, brawo dla pomysłodawcow, pozdrawiam wszystkich
Wymiana kilku desek dla propagandy i medialnego szumu. Jak remont czy renowacja to kompleksowo czyli całą ławkę a nie tylko deseczki. I jak tak ma wyglądać miasto po kadencji obecnego prezydenta to szacun . Brak pieniędzy w kasie miasta i wymiana desek w części miejskich ławek . Przemyśl odbija się od dna. !!!!!
"Frajerzy"... przecież wystarczyłoby napisać 15 interpelacji i PGK albo inny PWiK by to machnąło za odpowiednią opłatą, potem fota w gazecie z telefonem przy uchu i efekt murowany, Pan Kamiński przemyska Matka Teresa wie najlepiej jak to działa. A tak na poważnie to szacun dla organizatorów za pomysł i inicjatywę.
Super że mieszkańcy działają, a nie tylko narzekają. Inicjatywa społeczna godna naśladowania!
Our girls are extremely gorgeous and seem too far better in comparison to their own images. You could feel assured that, when you pick one of our Udaipur accompanies from our ample collection, they'll show up in your door mimicking they just pioneered from a fashion book. https://www.callgirlsinudaipur.co.in
Świetny pomysł. Ławki wyglądają okazale.
Ławki świetne . Kosze na śmieci potrzebne , ale czy muszą być tak blisko ławek .
Inicjatywa OK. Na pewno poprawią trochę estetykę miasta. Ale czy nie za bardzo te ławki są rozdmuchane ? Warto było pomalować elementy metalowe przed montażem nowych desek. Miasto potrzebuje czegoś nowego. Remonty, wymiany istniejącej infrastruktury powinny być rzeczą normalną a nie obwieszczane wielkim sukcesem. Niedługo będą artykuły o inwestycjach w postaci łatania każdej dziury w drodze......