20 listopada br. kolejni ochotnicy przekroczyli bramę koszar jarosławskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez 16 dni będą uczestnikami szkolenia podstawowego, prowadzonego przez instruktorów z 33 BLP w Jarosławiu, by 5 grudnia br. sfinalizować je uroczystą przysięgą wojskową.
Rekruci nie mieli chwili wytchnienia. Już w pierwszym dniu przeszli test sprawności fizycznej, który składał się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz pompek. Kolejne dni spędzą w garnizonie Dębica.
Wykwalifikowana kadra instruktorska z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu dba o[paywall] przygotowanie taktyczno-strzeleckie przyszłych terytorialsów.
– Podczas szkolenia taktycznego rekruci odbędą praktyczne ćwiczenia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Dla naszych kandydatów priorytetem będzie szkolenie strzeleckie, w tym budowa i obsługa karabinka, teoria strzału i nauka prowadzenia ognia. Instruktorzy edukują też kandydatów w zakresie zasad zachowania na współczesnym polu walki, topografii oraz udzielania pierwszej pomocy. W ostatnim dniu szkolenia podstawowego kandydaci pełniący terytorialną służbę wojskową odbędą egzamin, czyli tak zwaną pętlę taktyczną. Podczas tego testu każdy żołnierz wykona wiele zadań ogniowych i taktycznych – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura.
Na zakończenie szkolenia podstawowego, 5 grudnia br., żołnierze złożą przysięgę wojskową na sztandar 3 Podkarpackiej BOT.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze