Przez dwa dni, 27 i 28 lutego br., trwała 28. edycja „Europy Karpat”. Oczywiście odbywała się zdalnie. Gospodarzami dwudniowej wideokonferencji byli wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, przemyślanin Marek Kuchciński (obaj PiS). Jednym z punktów było odsłonięcie okolicznościowej tablicy, upamiętniającej 30-lecie zawiązania tzw. Grupy Wyszehradzkiej.
Po raz kolejny eksperci, politycy oraz naukowcy polscy i zagraniczni (Słowacja, Czechy, Węgry) spotkali się, aby dyskutować m.in. o dialogu międzynarodowym w regionie Europy Środkowej oraz współpracy parlamentarnej, gospodarczej i kulturalnej. Rozmowom panelowym towarzyszyły wydarzenia specjalne, m.in. wspomniane odsłonięcie tablicy upamiętniającej zawiązanie Grupy Wyszehradzkiej oraz prezentacja Atlasu Wyszehradzkiego, stanowiącego monografię przedstawiającą zróżnicowania geograficzne, przyrodnicze, społeczne i gospodarcze Czech, Polski, Słowacji i Węgier[paywall]. Podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Euroregionem Karpackim – Polska a Sekretariatem Konwencji Karpackiej na rzecz koordynacji rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach.
– Od 10 lat polski Sejm patronuje temu bardzo ciekawemu wydarzeniu. Jest to miejsce spotkań, wymiany poglądów, z których wyłoniło się wiele propozycji, takich jak współpraca wyższych uczelni Collegium Carpaticum, idea encyklopedii karpackiej, czy pierwsze dyskusje o współpracy, która teraz przybrała formę Trójmorza – powiedział były marszałek Sejmu RP.
W ramach wydarzeń specjalnych, towarzyszących wideokonferencji „Europa Karpat”, w Przemyślu odsłonięto tablicę okolicznościową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. W ten sposób przewodniczący komisji spraw zagranicznych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier upamiętnili rocznicę zawiązania V4, do czego doszło 15 lutego 1991 r.
– Przemyśl jest miejscem szczególnym i symbolicznym dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej i dlatego uznaliśmy, że właśnie tu warto upamiętnić tę rocznicę. To tutaj ponad 100 lat temu w Twierdzy Przemyśl służyli wojskowi ze wszystkich narodów dawnego cesarstwa austro-węgierskiego. Tutaj służyli i walczyli przodkowie współczesnych parlamentarzystów. To miejsce symboliczne także z tego powodu, że stąd wywodzi się Ryszard Siwiec – jeden z heroicznych bohaterów protestujących przeciwko najazdowi na Czechosłowację w 1968 r. wojsk Układu Warszawskiego. To bohater narodów naszej grupy obok Jana Palacha i innych, którzy oddawali życie w obronie wolności – powiedział M. Kuchciński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oprócz imprez z okazji, imprezek przy okazji . wspólnych zdjęć a jak ze w towarzystwie niektórych zszargać można sobie opinię i to mocno i długo co mamy.Ano nie mamy nić oprócz tego,że przypadkowo wybrani nasi notable dobrze sie bawią i dobrze się czują w swoim towarzystwie.Oczywiście za naszą wspólną kasę
Czy przywiercenie tej tablicy do ściany z informacją o grupie Wyszehradzkiej w jakimś stopniu poprawi jakość życia w naszym mieście?Czy może zlikwiduje bezrobocie?
ja chciałam zapytać czy wprowadzone obostrzenia nie obowiązują polityków.Na zdjęciu nie widac aby zachowany został dystans co najmniej 1,5 metra.Ot prawo jest dla maluczkich. Smutne to ..
Pomniki -pomniczki, tablice-tabliczki, rocznice, miesięcznice i ciągła martyrologia to partyjniacy uwielbiają. Towarzysz "lotnik" lubuje się w tych tematach. Na konkrety i faktyczne działania dla miasta nie ma czasu. Jest "zarobiony".
proszę zadać to pytanie tym ze zdjęćka partyjnym notablom
nie rozumiem czego Pan oczekuje innego od "lotnika " po jego 20-u latach wycierania partyjnych sejmowych korytarzy tylko niestety dla własnej prywatnej korzyści
Faktycznie niczego już nie oczekuję od bmw (bierny wierny mierny), nawet przyzwoitości, bo nawet tego "nie ogarnia".Buta, pycha i arogancja zawsze kroczą przed upadkiem, a ten jest kwestią czasu.
Podobno towarzysz, którego nazywasz "lotnikiem", przygotowuje się do objęcia placówki dyplomatycznej. W grę wchodzą m.in. Mongolia, Tadżykistan i Uzbekistan.
O ile dobrze pamiętam ponad 3/4 mieszkańców głosowała przeciwko pisowi w mieście wybierając miłościwie nam panującego prezydenta Bakuna.Zatem dziwi mnie oczekiwanie od pisu że zadba o miasto, z nie od prezydenta, który w kampanii przecież obiecał, że będzie lepiej, inaczej, przyjdą inwestorzy, powstaną miejsca pracy. Czyż nie prawda?
Szlag trafia człowieka jak o tych "bonzach partyjnych i ich lizusach" czyta i słyszy. Dlatego pod takich towarzyszy "szmaciaków" zmieniono ustawę o służbie dyplomatycznej, którą kilka dni temu podpisał długopisem tzw. pierwszy obywatel RP - nie trzeba znać "języka" i posiadać wyższego wykształcenia. Neokomuna do "potęgi". Gdzie my ku..a żyjemy.
Hm , Przemyśl wolny i królewski z Marszałkiem Koronnym Markiem Tadeuszem na czele jest bogaty , rozwinięty gospodarczo i cywilizacyjnie , z pięknie odnowionymi kamienicami i budynkami , mieszkańcy syci i bogaci ludzie przybywają masowo , miejsc zaczyna brakować , słowem poczciwy prastary i modry San mlekiem i miodem płynący , więc brakuje nam jedynie ptasiego mleczka w postaci kolejnych tablic pamiątkowych , oczywiście drogi Marszałku kolejnego pomnika wielkiego Leszka , miejsca ci w Rynku dostatkiem a co tam mamy , całą menażerię , jest i krasnal , piesek , konik , żołnierzyki , ułan , ba brakuje jeszcze jednego pomnika przewyższającego 2 zaniedbane i brudne ponad 130 letnie zabytkowe pomniki tj . naszego Wieszcza Narodowego Adama Mickiewicza i pogromcy islamu Króla Jana III. Nuże panie Marszałku jeszcze jeden pomnik , i jeszcze kilka tablic odsłonić , a gdzie biskup ? czy poświęcona ta tablica? A więc gratulacje , tak trzymać , tak działać a za kilkanaście lat Przemyśl będzie skansenem , według danych statystycznych GUS zostanie ok. 40 tysięcy "przymyślaków. Gratulacje.
A jeszcze dopytam , czy ktoś wie że w dniu wczorajszym pan Marszałek Marek T. został politycznym doradcą Pana Prezydenta RP DUDY i to nie za "dudki" ponoć za friko , społecznie . Moje , nasze gratulacje , wielka sprawa.
Cóż, jaki prezydent tacy doradcy. "Społeczni" ma się rozumieć...
Czeka tego pana kariera w służbie dyplomatycznej, zapewne zacznie od Ukrainy.
Tak na logikę, po co miał by zostawać ambasadorem ? Musiał by zrzec się funkcji posła, stracił wpływy polityczne. Przecież to bez sensu.
8 WSPANIAŁYCH NA GARNUSZKU OBYWATELI , ZARAZ TE GĘBY BĘDĄ W RZESZOWIE ..
Wpływy zostały tylko na podkarpaciu, stracił w niesławie w wyniku afery lotniczo - ? poważne stanowisko, teraz trwa odbudowa i obrana ścieżka wskazuje na stołek ministra S.Z. lub ambasadora ,z tym że w poważniejszym kraju niż wskazane przez JP.
Zadupie zamienił na skansen. I taki z Ciebie od pożytek.
Piszesz trzy po trzyty. To wszystko bez sensusu. Przemyscy analitycy.....
Do tego Ap. Ucz się prymitywny durniu pisać bo na rozum za późno. I po raz kolejny , won od moich wpisów.
Idz spać dziadek. I nie używaj prymitywnych przekleństw. I jeszcze jedna rada, pisz krócej, bo i tak wszyscy wiedzą co masz do napisania.
W demokratycznej Rzeczpospolitej Polsce jełopie
Oprócz imprez z okazji, imprezek przy okazji . wspólnych zdjęć a jak ze w towarzystwie niektórych zszargać można sobie opinię i to mocno i długo co mamy.Ano nie mamy nić oprócz tego,że przypadkowo wybrani nasi notable dobrze sie bawią i dobrze się czują w swoim towarzystwie.Oczywiście za naszą wspólną kasę
Czy przywiercenie tej tablicy do ściany z informacją o grupie Wyszehradzkiej w jakimś stopniu poprawi jakość życia w naszym mieście?Czy może zlikwiduje bezrobocie?
ja chciałam zapytać czy wprowadzone obostrzenia nie obowiązują polityków.Na zdjęciu nie widac aby zachowany został dystans co najmniej 1,5 metra.Ot prawo jest dla maluczkich. Smutne to ..