Reklama

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Przez dwa dni, 27 i 28 lutego br., trwała 28. edycja „Europy Karpat”. Oczywiście odbywała się zdalnie. Gospodarzami dwudniowej wideokonferencji byli wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, przemyślanin Marek Kuchciński (obaj PiS). Jednym z punktów było odsłonięcie okolicznościowej tablicy, upamiętniającej 30-lecie zawiązania tzw. Grupy Wyszehradzkiej.

Po raz kolejny eksperci, politycy oraz naukowcy polscy i zagraniczni (Słowacja, Czechy, Węgry) spotkali się, aby dyskutować m.in. o dialogu międzynarodowym w regionie Europy Środkowej oraz współpracy parlamentarnej, gospodarczej i kulturalnej. Rozmowom panelowym towarzyszyły wydarzenia specjalne, m.in. wspomniane odsłonięcie tablicy upamiętniającej zawiązanie Grupy Wyszehradzkiej oraz prezentacja Atlasu Wyszehradzkiego, stanowiącego monografię przedstawiającą zróżnicowania geograficzne, przyrodnicze, społeczne i gospodarcze Czech, Polski, Słowacji i Węgier[paywall]. Podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Euroregionem Karpackim – Polska a Sekretariatem Konwencji Karpackiej na rzecz koordynacji rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach.

– Od 10 lat polski Sejm patronuje temu bardzo ciekawemu wydarzeniu. Jest to miejsce spotkań, wymiany poglądów, z których wyłoniło się wiele propozycji, takich jak współpraca wyższych uczelni Collegium Carpaticum, idea encyklopedii karpackiej, czy pierwsze dyskusje o współpracy, która teraz przybrała formę Trójmorza – powiedział były marszałek Sejmu RP.

Reklama

Wyjątkowa rola Przemyśla

W ramach wydarzeń specjalnych, towarzyszących wideokonferencji „Europa Karpat”, w Przemyślu odsłonięto tablicę okolicznościową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. W ten sposób przewodniczący komisji spraw zagranicznych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier upamiętnili rocznicę zawiązania V4, do czego doszło 15 lutego 1991 r.

– Przemyśl jest miejscem szczególnym i symbolicznym dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej i dlatego uznaliśmy, że właśnie tu warto upamiętnić tę rocznicę. To tutaj ponad 100 lat temu w Twierdzy Przemyśl służyli wojskowi ze wszystkich narodów dawnego cesarstwa austro-węgierskiego. Tutaj służyli i walczyli przodkowie współczesnych parlamentarzystów. To miejsce symboliczne także z tego powodu, że stąd wywodzi się Ryszard Siwiec – jeden z heroicznych bohaterów protestujących przeciwko najazdowi na Czechosłowację w 1968 r. wojsk Układu Warszawskiego. To bohater narodów naszej grupy obok Jana Palacha i innych, którzy oddawali życie w obronie wolności – powiedział M. Kuchciński.


fot.Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-03-05 13:28:36

    Oprócz imprez z okazji, imprezek przy okazji . wspólnych zdjęć a jak ze w towarzystwie niektórych zszargać można sobie opinię i to mocno i długo  co mamy.Ano nie mamy nić oprócz tego,że przypadkowo wybrani nasi notable dobrze sie bawią i dobrze się czują w swoim towarzystwie.Oczywiście za naszą wspólną kasę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2021-03-05 13:46:05

    Czy przywiercenie tej tablicy do ściany z informacją o grupie Wyszehradzkiej w jakimś stopniu poprawi jakość życia w naszym mieście?Czy może zlikwiduje bezrobocie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2021-03-05 16:52:28

    ja chciałam zapytać czy wprowadzone obostrzenia nie obowiązują polityków.Na zdjęciu nie widac aby zachowany został dystans co najmniej 1,5 metra.Ot prawo jest dla maluczkich. Smutne to ..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama