Bez udziału rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ulicy Dolińskiego, z głosem wołającego na puszczy radnego Tomasza Schabowskiego, przemyscy radni przegłosowali przenosiny siedziby placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 16 przy ulicy Grunwaldzkiej.
Program ostatniej (22 marca br.) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu może nie obfitował w kontrowersyjne punkty, ale z całą pewnością był jeden, który od dłuższego czasu rozpalał emocje. Chodzi o przenosiny Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ul. Dolińskiego do budynku Szkoły Podstawowej nr 16 (dawny Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Przemyskich) przy ul. Grunwaldzkiej[paywall].
O tej sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. Przenosinom zdecydowanie przeciwni byli rodzice przedszkolaków i wydawało się, że będą obecni podczas obrad. Nie było ich. – Nie było, bo i po co. Stracili jakąkolwiek nadzieję. Powiedzieli, że decydenci i tak mają w nosie ich opinię – usłyszeliśmy od jednego z radnych.
Uzasadnieniem zmiany siedziby przedszkola był fakt, że budynek, w którym mieści się ta placówka, wymaga gruntowanego remontu, jednak jego modernizacja jest nieopłacalna. Jak twierdzą władze miasta, z trudem spełnia warunki i wymagania, jakim musi odpowiadać obiekt, w którym prowadzone są zajęcia z dziećmi przedszkolnymi. W związku z tym zapadła decyzja o przeniesieniu przedszkola do ulokowanego ok. 300 m dalej budynku Szkoły Podstawowej nr 16, który jest w znacznie lepszym stanie technicznym, poddany był termomodernizacji, jest wyremontowany i dostosowany do potrzeb małych dzieci. Posiada odrębne wejście do przedszkola, dostęp do kuchni, placu zabaw oraz rozległego terenu zielonego. Pomysł ten zdecydowanie poparła Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.
Nim doszło do głosowania, pomysł skrytykował radny Tomasz Schabowski (Platforma Obywatelska), który stwierdził, że znacznie lepiej byłoby w tamtym miejscu wznieść nowoczesne przedszkole. – Dlaczego przedstawiciele klubu PiS nie zainteresowali parlamentarzystów, aby lobowali w różnych instytucjach o jakieś dotacje na ten cel. Tak jak zrobił to na przykład samorząd Rudnika nad Sanem, gdzie powstało piękne przedszkole? Jesteście odpowiedzialni za wprowadzenie reformy oświaty. Celem miało być polepszenie warunków edukacji w przedszkolach, szkołach. Miała być pomoc finansowa, a na razie koszty tej reformy pokrywa prezydent miasta – zwrócił się do radnych koalicji. – Pan prezydent powołał zespół reorganizacji placówek oświatowych, w którego skład weszli radni z komisji edukacji. Przedstawili nam jedyne rozwiązanie: przeniesienie przedszkola do budynku Szkoły Podstawowej nr 16. Koszty modernizacji na potrzeby przedszkola mają wynieść 1 milion złotych. Wiedzieliście, że rodzice są przeciwni. Przedstawiali swoje argumenty, prosili was, aby poszukać innych rozwiązań. Agitowali o ściągnięcie pieniędzy z zewnętrz na budowę nowego przedszkola. Napisali pismo i te argumenty przedstawili panu marszałkowi Kuchcińskiemu, ale on nie zainteresował się sprawą. Poprosił, aby zajął się tym poseł Matusiewicz. Pan poseł złożył pismo w urzędzie miasta 19 lutego tego roku, otrzymał odpowiedź od prezydenta o zamiarze przeniesienia przedszkola do budynku SP 16. I tyle – dodał.
Radny Schabowski skierował również szereg pytań, zarówno do władz miasta, jak i radnych. Jeśli przedszkole ma funkcjonować oddzielnie, czy nastąpi podział budynku i terenu na potrzeby przedszkola? Co się stanie z terenem i z budynkiem po opuszczeniu przedszkola? Czy zostanie zburzony i ile będzie to kosztowało? Czy zostanie wynajęty jakiemuś podmiotowi prywatnemu? To zaledwie kilka z nich.
Radnemu T. Schabowskiemu odpowiedział zastępca prezydenta Grzegorz Hayder, który najpierw zarzucił mu, że trzykrotnie skłamał w swoim wystąpieniu, a potem zapewnił, że w miejscu, gdzie obecnie stoi budynek przedszkola przy ul. Dolińskiego, powstanie teren rekreacyjny. Na pewno nie zostanie nikomu sprzedany.
Głos zabrał także radny Adam Łoziński (PiS), który... wyciągnął swoją przedwyborczą ulotkę z 2010 r. i pochwalił się, że jedną z obietnic z tamtego czasu (doprowadzenie do zmiany siedziby tego przedszkola) doprowadził do szczęśliwego finału.
Tego było dość radnemu Ryszardowi Kulejowi (SLD), który stwierdził: – Panie radny, każdą porażkę potraficie przekuć w sukces. Ja też mógłbym wyciągnąć swoją ulotkę, w której mówiłem o budowie mostu na Sanie. Teraz mogę pokazać kładkę pieszo-rowerową i stwierdzić, że także ja doprowadziłem do jej powstania.
Mimo tego projekt uchwały o zmianie siedziby przedszkola przeszedł większością głosów. Przeciwni byli tylko radni PO.
O dziwo, sporo niezdrowych emocji wzbudził także projekt uchwały o wyasygnowaniu z miejskiej kasy 30 tys. zł na zakup 3 tys. flag narodowych w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Flagi miałyby być darem władz miasta dla przemyślan... – Każda rodzina w Przemyślu otrzyma od nas flagę, aby godnie uczcić tę wyjątkową rocznicę. Ale od razu dodam, że to niejedyny akcent obchodów w mieście. Łącznie mamy zabezpieczonych w budżecie 200 tysięcy złotych na ten cel – powiedział G. Hayder.
– Ubolewam, że nie została powołana specjalna komisja do spraw obchodów rocznicowych, na której mogły się urodzić różne ciekawe inicjatywy. Uważam, że są lepsze sposoby na uczczenie tego wspaniałego wydarzenia, niż przekazywanie mieszkańcom flag. Niektórzy mogą potraktować ją jak szturmówkę. Taką każdy Polak powinien mieć w domu – stwierdził rady Janusz Zapotocki (SLD).
– Polska flaga nie jest szturmówką. Panu chyba się czasy pomyliły – zripostował przewodniczący rady Bogusław Zaleszczyk (PiS).
Słowa J. Zapotockiego poparli jednak radni Grażyna Stojak (PO) czy Wiesław Morawski (PiS), który zaporopnował, aby ten punkt zdjąć z porządku obrad. Tak się jednak nie stało i 3 tys. flag trafi do mieszkańców miasta. Pytanie tylko, których? Którzy będą tymi wybranymi?
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.w moim miescie Przemyslu 3ba zmienic wszystkich urzednikow odpowiedzialnych za BEZRUCH jaki powoduje ze to piekne miasto coraz bardziej umiera z nudow i braku rozwoju!!! nabijanie kieszen biurokracji musi sie zkonczyc!!! cykliczne rusztowania przy kosciolach,brak zieleni w miecie ktore kiedys w niej tonelo!!! NIBY lodowisko i hala sportowa to kpina jak tez "basen"szumnie nazwany i mial byc aqua park ale...wyszlo lipnie cos co nie widomo czym jest
Z tą zielenią, zgadzam się !!!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
Ciekawe kiedy "życie" w końcu wyjdzie z XX wieku i zrobi wersję mobilną swojej strony.
No cóż przydadzą się do przykrycia i zakrycia tego przemyskiego syfu i brudu.
Ile kitu trzeba wcisnąć w łeb przemyski, aby wyszedł uszami? Ten kit, to przeznaczenie terenu po przedszkolu na rekreację. A ja już widzę starymi oczami, na trzęsących się nogach, które niejedno widziały i przeszły- przewiązkę od budowanych na stawach Malawskiego apartamentowców do apartamentowca na rogu Grunwaldzkiej i Dolińskiego. Z czynszami 5-8000/m2 i 20 piętrami. Wszak mieszkań brakuje. Cud techniki, deweloper oczywiście z Rzeszowa, nazwy nie wspomnę. W suterenach oczywiście komunalne dla młodych rodzin będzie planowane. To tyle kitu.
w moim miescie Przemyslu 3ba zmienic wszystkich urzednikow odpowiedzialnych za BEZRUCH jaki powoduje ze to piekne miasto coraz bardziej umiera z nudow i braku rozwoju!!! nabijanie kieszen biurokracji musi sie zkonczyc!!! cykliczne rusztowania przy kosciolach,brak zieleni w miecie ktore kiedys w niej tonelo!!! NIBY lodowisko i hala sportowa to kpina jak tez "basen"szumnie nazwany i mial byc aqua park ale...wyszlo lipnie cos co nie widomo czym jest
Z tą zielenią, zgadzam się !!!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
Ciekawe kiedy "życie" w końcu wyjdzie z XX wieku i zrobi wersję mobilną swojej strony.