W sąsiedztwie stojącego w centrum Dubiecka pomnika, który upamiętnia twórcę Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 26 ochotników, którzy wyruszyli z Dubiecka 21 sierpnia 1914 r., aby dołączyć do zalążków odradzającego się Wojska Polskiego, 34 żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa, przysięgi wojskowej.
– Ceremonia złożenia przysięgi wojskowej to ostatni etap szkolenia podstawowego w ramach tegorocznego projektu Wakacje z WOT, który rozpoczął się 24 czerwca. Na tą podniosłą uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, rodziców żołnierzy oraz mieszkańców Dubiecka i okolicznych miejscowości
– powiedział p.o. rzecznika prasowego 20. Przemyskiej BOT kpr. Rafał Laska.
Dzień wojskowej przysięgi był dla wielu mieszkańców Dubiecka powodem do dumy. Dlaczego? Bo po ponad 100 (!) latach zabrzmiały w tym mieście słowa roty przysięgi. W grupie nowo powołanych ochotników do służby w przemyskiej brygadzie zdecydowana większość łączy służbę z pracą zawodową lub nauką. Wśród kandydatów, którzy rozpoczęli szkolenie są m.in.: prawniczka, historyk, właściciele prywatnych firm, uczniowie i studenci.
Dowódca 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko, zwracając się do zgromadzonych, przytoczył słowa patrona brygady – gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot”: „Naród i wojsko to jedno i nie może być żadnych miedzy nimi rozgraniczeń. Wojsko zawsze było, jest i będzie największym ukochaniem wszystkich zdrowych środowisk polskiego Narodu (...). Za to uczucie możesz odpłacić ludowi polskiemu tylko miłością. Tradycja przekazała nam, że wojsko i jego dowódcy zawsze byli pionierami postępu, nieśli powiew wolności, braterstwa i równości”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze