Budżet województwa podkarpackiego na br. został przyjęty. Dochody województwa zaplanowane zostały w kwocie 1 mld 191 mln zł, wydatki – 1 mld 237 mln zł. Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 r. wydać ponad 384 mln zł.
– Realizujemy nową strategię województwa podkarpackiego, wskazując źródła realizowania inwestycji i wreszcie nazywając po imieniu inwestycje, które w danym roku powstaną, zostaną rozpoczęte lub zakończone. To jest ważne dla gospodarki, dla tworzenia i utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie istotne w czasie pandemii – powiedział tuż po głosowaniu marszałek województwa Władysław Ortyl[paywall].
– Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą kolejne inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację, współpraca z regionalnymi uczelniami, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki – to są wszystko inwestycje, które w tym roku będą miały miejsce – dodał.
Jak już wspomnieliśmy, na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w br. wydać 384 mln 400 tys. zł. Prawie 247 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich. Najwięcej, bo ponad 76 mln zł, na przebudowę drogi na odcinku Solina – Myczków i Hoczew – Polańczyk, czyli inwestycje w Bieszczadach.
Z naszego regionu najdroższą inwestycją, bo kosztującą prawie 35 mln zł, będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik. Kolejnych kilkanaście milionów złotych przeznaczonych zostanie na drogi Jarosław – Bełżec oraz Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska.
Na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, w której ważnym ogniwem jest Przeworsk, bo tam zaczyna się (i kończy) wschodni szlak kolei, oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo przeznaczy ponad 47 mln zł. Prawie 19 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje celowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, ponad 9 mln zł zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln zł w ochronę zdrowia.
– To budżet odpowiadający naszym możliwościom i podobny do tego z 2020 roku. Wiem, że mieszkańców bardzo interesują inwestycje, które będą prowadzone. Jest kilka ważnych, które obejmują nasz region. Przede wszystkim przebudowa drogi od Kańczugi do Pruchnika, w powiecie lubaczowskim dojdzie do przebudowy drogi od Zapałowa do Oleszyc za ponad 22 miliony złotych, w powiecie przeworskim droga prowadząca z Lublina do Grabownicy Starzeńskiej, w powiecie jarosławskim droga z Jarosławia do Bełżca. W budżecie zaplanowane są pieniądze na dalsze prace przy Podziemnej Trasie Turystycznej w Przemyślu. Samorządy będą mogły aplikować o dofinansowanie na budowę choćby chodników czy zatok autobusowych. Mamy na to pokaźną kwotę około 5 milionów złotych. Dla Wojewódzkiego Szpitala imienia Świętego Ojca Pio w Przemyślu mamy zarezerwowaną kwotę ponad 3,5 miliona złotych, dla szpitala psychiatrycznego w Żurawicy – 1 milion 300 tysięcy złotych. W obu przypadkach na remonty czy zakup sprzętu. 412 tysięcy złotych otrzyma Centrum Kulturalne w Przemyślu, Arboretum w Bolestraszycach – 485 tysięcy złotych. Cztery miliony złotych przeznaczyliśmy na ochronę zabytków. Warto o tym powiedzieć, bo zarówno Przemyśl, jak i Jarosław otrzymają z tego spore kwoty – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze