Reklama

35 mln zł na przebudowę drogi Kańczuga – Pruchnik. Pieniądze dla Arboretum

Budżet województwa podkarpackiego na br. został przyjęty. Dochody województwa zaplanowane zostały w kwocie 1 mld 191 mln zł, wydatki – 1 mld 237 mln zł. Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 r. wydać ponad 384 mln zł.

– Realizujemy nową strategię województwa podkarpackiego, wskazując źródła realizowania inwestycji i wreszcie nazywając po imieniu inwestycje, które w danym roku powstaną, zostaną rozpoczęte lub zakończone. To jest ważne dla gospodarki, dla tworzenia i utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie istotne w czasie pandemii – powiedział tuż po głosowaniu marszałek województwa Władysław Ortyl[paywall].

– Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą kolejne inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację, współpraca z regionalnymi uczelniami, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki – to są wszystko inwestycje, które w tym roku będą miały miejsce – dodał.

Miliony na drogi

Jak już wspomnieliśmy, na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w br. wydać 384 mln 400 tys. zł. Prawie 247 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich. Najwięcej, bo ponad 76 mln zł, na przebudowę drogi na odcinku Solina – Myczków i Hoczew – Polańczyk, czyli inwestycje w Bieszczadach.

Z naszego regionu najdroższą inwestycją, bo kosztującą prawie 35 mln zł, będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik. Kolejnych kilkanaście milionów złotych przeznaczonych zostanie na drogi Jarosław – Bełżec oraz Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska.

Reklama

Na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, w której ważnym ogniwem jest Przeworsk, bo tam zaczyna się (i kończy) wschodni szlak kolei, oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo przeznaczy ponad 47 mln zł. Prawie 19 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje celowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, ponad 9 mln zł zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln zł w ochronę zdrowia.

Sporo dla naszego regionu

– To budżet odpowiadający naszym możliwościom i podobny do tego z 2020 roku. Wiem, że mieszkańców bardzo interesują inwestycje, które będą prowadzone. Jest kilka ważnych, które obejmują nasz region. Przede wszystkim przebudowa drogi od Kańczugi do Pruchnika, w powiecie lubaczowskim dojdzie do przebudowy drogi od Zapałowa do Oleszyc za ponad 22 miliony złotych, w powiecie przeworskim droga prowadząca z Lublina do Grabownicy Starzeńskiej, w powiecie jarosławskim droga z Jarosławia do Bełżca. W budżecie zaplanowane są pieniądze na dalsze prace przy Podziemnej Trasie Turystycznej w Przemyślu. Samorządy będą mogły aplikować o dofinansowanie na budowę choćby chodników czy zatok autobusowych. Mamy na to pokaźną kwotę około 5 milionów złotych. Dla Wojewódzkiego Szpitala imienia Świętego Ojca Pio w Przemyślu mamy zarezerwowaną kwotę ponad 3,5 miliona złotych, dla szpitala psychiatrycznego w Żurawicy – 1 milion 300 tysięcy złotych. W obu przypadkach na remonty czy zakup sprzętu. 412 tysięcy złotych otrzyma Centrum Kulturalne w Przemyślu, Arboretum w Bolestraszycach – 485 tysięcy złotych. Cztery miliony złotych przeznaczyliśmy na ochronę zabytków. Warto o tym powiedzieć, bo zarówno Przemyśl, jak i Jarosław otrzymają z tego spore kwoty – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama