40 lat temu, dzięki uporowi i niestrudzonej walce dwudziestu trzech rodziców, w Jarosławiu został zapoczątkowany ruch rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. 10 lat później zostało powołane do życia jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które wspiera osoby z wyjątkowymi potrzebami od najmłodszych lat aż do późnej dorosłości.
W ubiegłym tygodniu odbyła się jubileuszowa gala, będąca ukoronowaniem pracy kilku pokoleń rodziców, pracowników i osób wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Reprezentanci społeczności jarosławskiego koła PSONI, a więc osób niepełnosprawnych, ich rodziców i bliskich, a także pracowników – na czele z[paywall] przewodniczącym i członkami zarządu, dyrektorami i kierownikami placówek oraz koordynatorami projektów – świętowali rocznicę 40-lecia istnienia w czwartek, 27 kwietnia. Świętowali w doborowym towarzystwie, bowiem swoją obecnością zaszczycili ich parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji publicznych i instytucji kultury, organizacji współpracujących oraz sympatycy stowarzyszenia.
– Dano nam szansę, którą – jestem głęboko przekonany – wykorzystaliśmy. Dzisiaj stowarzyszenie jest takim miejscem, w którym mamy prawie pełny system wsparcia. Mamy ofertę dla bardzo małych dzieci i ich rodziców, dla dzieci i młodzieży w wieku edukacyjnym, dla osób dorosłych – mówił podczas okolicznościowego wystąpienia Mariusz Mituś, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.
Mowa tu m.in. o rehabilitacji, terapii psychologicznej i logopedycznej, edukacji, terapii zajęciowej, przygotowaniu do pracy i wreszcie zatrudnieniu, również na otwartym rynku pracy. Placówka niesie pomoc nie tylko osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Wspiera też ich rodziny.
Każdego dnia z bogatej oferty korzysta ponad tysiąc potrzebujących osób. To wszystko jest zasługą pracy, wysiłku i przychylności bardzo wielu ludzi. Część z nich została uhonorowana podczas gali dziękczynną statuetką. W sumie wyróżnionych w ten sposób zostało kilkadziesiąt osób.
O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał „Teatr Cienie”. Grupa teatralna została utworzona i jest współprowadzona przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Krystyny Rajtar w Jarosławiu.

fot.MD
Podczas uroczystości sala widowiskowa Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki wypełniona była po same brzegi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze