Reklama

40 lat minęło, czyli jubileusz PSONI w Jarosławiu

03/05/2023 14:54

40 lat temu, dzięki uporowi i niestrudzonej walce dwudziestu trzech rodziców, w Jarosławiu został zapoczątkowany ruch rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. 10 lat później zostało powołane do życia jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które wspiera osoby z wyjątkowymi potrzebami od najmłodszych lat aż do późnej dorosłości.

W ubiegłym tygodniu odbyła się jubileuszowa gala, będąca ukoronowaniem pracy kilku pokoleń rodziców, pracowników i osób wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Reprezentanci społeczności jarosławskiego koła PSONI, a więc osób niepełnosprawnych, ich rodziców i bliskich, a także pracowników – na czele z[paywall] przewodniczącym i członkami zarządu, dyrektorami i kierownikami placówek oraz koordynatorami projektów – świętowali rocznicę 40-lecia istnienia w czwartek, 27 kwietnia. Świętowali w doborowym towarzystwie, bowiem swoją obecnością zaszczycili ich parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji publicznych i instytucji kultury, organizacji współpracujących oraz sympatycy stowarzyszenia.

Reklama

– Dano nam szansę, którą – jestem głęboko przekonany – wykorzystaliśmy. Dzisiaj stowarzyszenie jest takim miejscem, w którym mamy prawie pełny system wsparcia. Mamy ofertę dla bardzo małych dzieci i ich rodziców, dla dzieci i młodzieży w wieku edukacyjnym, dla osób dorosłych – mówił podczas okolicznościowego wystąpienia Mariusz Mituś, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.

Mowa tu m.in. o rehabilitacji, terapii psychologicznej i logopedycznej, edukacji, terapii zajęciowej, przygotowaniu do pracy i wreszcie zatrudnieniu, również na otwartym rynku pracy. Placówka niesie pomoc nie tylko osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Wspiera też ich rodziny.

Reklama

Każdego dnia z bogatej oferty korzysta ponad tysiąc potrzebujących osób. To wszystko jest zasługą pracy, wysiłku i przychylności bardzo wielu ludzi. Część z nich została uhonorowana podczas gali dziękczynną statuetką. W sumie wyróżnionych w ten sposób zostało kilkadziesiąt osób.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał „Teatr Cienie”. Grupa teatralna została utworzona i jest współprowadzona przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Krystyny Rajtar w Jarosławiu.

Reklama


fot.MD
Podczas uroczystości sala widowiskowa Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki wypełniona była po same brzegi.


MD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości