Reklama

41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Z udziałem wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anny Schmidt przy budynku, w którym mieściła się pierwsza siedziba przemyskiego NSZZ „Solidarność”, na Kamiennym Moście odbyły się (31 sierpnia br.) uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych.

Gospodarzem, a zarazem organizatorem przemyskich uroczystości był przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko.

Oprócz posłanki z Jarosławia hołd pierwszym twórcom przemyskiego związku oddali m.in.: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, członek Zarządu  Województwa Podkarpackiego Anna Huk, starosta przemyski Jan Pączek[paywall], zastępca prezydenta miasta Przemyśla Bogusław Świeży.


Przemyską radę miejską reprezentował jej przewodniczący Maciej Kamiński. Obecni byli przedstawiciele zakładowych „Solidarności” z różnych instytucji, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy.

Reklama

– To dzień wszystkich ludzi, którzy stworzyli ten związek. Nie tylko liderów. Solidarność tworzyli i nadal tworzą ludzie. To święto dialogu, rozsądku i ludzkiej mądrości. Od zawsze, także dzisiaj, musimy pamiętać, że wartością nadrzędną jest człowiek. Pracownik to człowiek, a nie koszt czy składnik rachunku ekonomicznego zakładu pracy. Jeśli będziemy o tym pamiętać i wzajemnie szanować swoje role i zadania, to dojście do porozumienia będzie kwestią czasu. Nie przekreślajmy zbudowanych przez lata relacji. Nie łammy porozumień. Nigdy nie traktujcie związków zawodowych jak wrogów, a jak partnerów – powiedział m.in. przewodniczący Sz. Wawrzyszko.

„Solidarność” to ludzie

– To symboliczne miejsce na Kamiennym Moście. Wspominamy właśnie tutaj ten trudny okres dla wszystkich Polaków. Ale to także piękny czas, kiedy polski robotnik w akcie protestu przeciwko naruszaniu godności i wolności wystąpił przeciwko tamtej władzy. Dzisiaj, w czasie narodowych waśni, to wy, związkowcy, powinniście przypominać nam, politykom, czym jest praca, godność i prawdziwa wolność – dodała wiceminister A. Schmidt.

Reklama

Przypomniała bardzo ważną postać „Solidarności” Annę Walentynowicz, której – na jej prośbę – oddano hołd minutą ciszy.

Starosta przemyski Jan Pączek podkreślił, że „Solidarność” to też nazwiska, za którymi stoją konkretni ludzie i ich udział w tym wielkim ruchu. Wymienił m.in.: Lecha Wałęsę, Andrzeja Gwiazdę, Bogdana Lisa, Bronisława Geremka, Bogdana Borusewicza, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia i Henrykę Krzywonos.

Wspomniał też o 21 postulatach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 r., o których w tym dniu należy w sposób szczególny pamiętać.

– Ostateczny kształt nadali im przywódcy robotniczych protestów. Postulaty zawierały zarówno żądania socjalne, jak i polityczne, takie jak powstanie samorządnych związków czy wolności słowa, które były dla komunistycznej władzy bardzo trudne. Władza musiała zrobić krok do tyłu i to porozumienie przyjąć, co było ogromnym sukcesem ludzi „Solidarności” – podsumował.

Reklama





Porozumienia sierpniowe

Porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte (w: Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej) przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980. W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

Reklama

W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 r. i 1976 r. W kwestii gospodarczej natomiast do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała się opierać na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.


fot.Mariusz Godos
Pamiątkowa tablica, informująca o tym, że w tym budynku mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej „Solidarności”.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama