Przemyśl po raz kolejny rozbrzmiewał dźwiękami tradycyjnych melodii podwórkowych. A to za sprawą 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, który odbył się w nadsańskim grodzie 9 maja.
Festiwalowa atmosfera, tradycyjnie, nie ograniczała się jedynie do sceny konkursowej – kapele występowały również na osiedlach, podwórkach i ulicach miasta, wnosząc muzykę bezpośrednio do codziennego życia mieszkańców.
– Dla wielu Przemyślan było to niezwykłe i wzruszające przeżycie. Znane melodie, pełne humoru i nostalgii, przywoływały wspomnienia dawnych lat, a spontaniczne spotkania z muzykami tworzyły wyjątkowy klimat wspólnoty i radości. Uśmiechy, wspólne śpiewanie i oklaski pokazały, że folklor miejski wciąż żyje i potrafi poruszać serca kolejnych pokoleń
Reklama
– podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Jak na formę konkursową przystało, nie zabrakło również „walki” o podium. Jury w składzie: Jolanta Danak-Gajda, Dariusz Baszak oraz Mateusz Mikoś, po wysłuchaniu i obejrzeniu występów siedmiu kapel konkursowych, przyznało nagrody i wyróżnienia.
Na złoto zasłużyła Kapela z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyn, która otrzymała nagrodę w wysokości 6 tys. zł ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 4,5 tys. zł., ufundowana przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, przyznane zostały Górniczej Kapeli Podwórkowej Karbon z Puchaczowa. Trzecie miejsce i 3 tys. zł otrzymała Kapela Tońko z Dynowa.
Jury przyznało również cztery wyróżnienia: Mieleckiej Kapeli Podwórkowej (wyróżnienie pierwszego stopnia), Kapeli Retro Swing z Łęcznej oraz Kapeli Podwórkowej Caravana z Białej Podlaskiej-Wilczyna (wyróżnienia drugiego stopnia) i Kapeli Krakowskie Huncwoty (wyróżnienie trzeciego stopnia).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze