Reklama

50 lat w szczęściu i zgodzie

„Złote gody” to jedna z najhuczniejszych rocznic małżeńskich. Medale w kształcie sześciopromiennej gwiazdy w imieniu prezydenta RP są zwykle wręczane przez wojewodów, marszałków województwa, prezydentów miast, starostów, wójtów lub burmistrzów. 24 lutego br. z rąk prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna – w związku z 50. rocznicą ślubu – wyróżnienie takie odebrali Państwo Apolonia i Jarosław Świdzińscy z Przemyśla.

Nazwy rocznic małżeńskich nadała w XX w. pochodząca ze Stanów Zjednoczonych autorka podręczników o etykiecie towarzyskiej i dobrych manierach Emily Post. Początkowo lista zawierała jedynie osiem nazw na określenie okrągłych i – zdaniem autorki – najważniejszych rocznic. Pierwszą rocznicę ślubu E. Post nazwała papierową. Piątej nadała nazwę drewniana[paywall]. Dziesiątą określiła jako cynową lub aluminiową. Do 15. rocznicy przylgnęło określenie kryształowa. 20. rocznica ślubu została nazwana porcelanową, 25. – srebrną, 50. – złotą, a 75. – brylantową. Pozostałe 20 nazw wymyślił Związek Jubilerów Amerykańskich. W ten sposób w 1937 r. powstała pełna lista rocznic małżeńskich, licząca 28 pozycji. Od 15. rocznicy okrągłe gody małżeńskie obchodzi się co 5 lat.

Z okazji złotych godów małżeństwa zostają odznaczone przez prezydenta Polski Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nie inaczej było 24 lutego br., kiedy w gabinecie prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna gościli Państwo Apolonia i Jarosław Świdzińscy z Przemyśla, obchodzący jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Medal wręczył im włodarz miasta, a do gratulacji, pięknego bukietu kwiatów oraz najlepszych życzeń dołączyła się również kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przemyślu Urszula Golec.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama