„Złote gody” to jedna z najhuczniejszych rocznic małżeńskich. Medale w kształcie sześciopromiennej gwiazdy w imieniu prezydenta RP są zwykle wręczane przez wojewodów, marszałków województwa, prezydentów miast, starostów, wójtów lub burmistrzów. 24 lutego br. z rąk prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna – w związku z 50. rocznicą ślubu – wyróżnienie takie odebrali Państwo Apolonia i Jarosław Świdzińscy z Przemyśla.
Nazwy rocznic małżeńskich nadała w XX w. pochodząca ze Stanów Zjednoczonych autorka podręczników o etykiecie towarzyskiej i dobrych manierach Emily Post. Początkowo lista zawierała jedynie osiem nazw na określenie okrągłych i – zdaniem autorki – najważniejszych rocznic. Pierwszą rocznicę ślubu E. Post nazwała papierową. Piątej nadała nazwę drewniana[paywall]. Dziesiątą określiła jako cynową lub aluminiową. Do 15. rocznicy przylgnęło określenie kryształowa. 20. rocznica ślubu została nazwana porcelanową, 25. – srebrną, 50. – złotą, a 75. – brylantową. Pozostałe 20 nazw wymyślił Związek Jubilerów Amerykańskich. W ten sposób w 1937 r. powstała pełna lista rocznic małżeńskich, licząca 28 pozycji. Od 15. rocznicy okrągłe gody małżeńskie obchodzi się co 5 lat.
Z okazji złotych godów małżeństwa zostają odznaczone przez prezydenta Polski Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nie inaczej było 24 lutego br., kiedy w gabinecie prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna gościli Państwo Apolonia i Jarosław Świdzińscy z Przemyśla, obchodzący jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Medal wręczył im włodarz miasta, a do gratulacji, pięknego bukietu kwiatów oraz najlepszych życzeń dołączyła się również kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przemyślu Urszula Golec.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze