Reklama

55 lat pasji, pracy i sukcesów. Jubileusz szkoły muzycznej

02/07/2023 19:33

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Przeworsku świętuje w tym roku 55-lecie istnienia. Dla 180 dzieci nie tylko z Przeworska, ale też okolicznych miejscowości, które obecnie pobierają naukę, stanowi ona szansę na rozwijanie talentów. Placówka ma ponad 1200 absolwentów, a w tym gronie są studenci i absolwenci akademii muzycznych i zdobywcy wielu nagród na prestiżowych konkursach. Może się też pochwalić organizowaniem międzynarodowych wydarzeń muzycznych.

Uroczyste obchody jubileuszu 55-lecia istnienia placówki rozpoczęły się w niedzielę, 11 czerwca, mszą św. odprawioną w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Wzięła w niej udział społeczność szkolna oraz sympatycy placówki.

Kolejnego dnia odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Zebranych powitał dyrektor Sławomir Wilk, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię placówki i jej dorobek oraz podzielił się swoimi refleksjami.

– 55 lat z perspektywy historii minionych stuleci to niewiele. Jednak z perspektywy życia człowieka to bardzo dużo – to dwa pokolenia. To tysiące spotkań, zdarzeń, uczuć, emocji, dobrych i złych doświadczeń, wysiłku włożonego w wykształcenie i pracę. Mija ponad pół wieku od momentu powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Przeworsku, miejsca, w którym młodzi, uzdolnieni ludzie, pod okiem nauczycieli, spędzali i spędzają dzieciństwo i młodość. Dla nich to niewątpliwie ważny i intensywny czas odkrywania pasji, zdobywania wiedzy i doświadczenia w wybranej przez siebie dziedzinie – w muzyce, bez której wielu z nich nie wyobraża sobie przyszłości. Jubileusz jest okazją do radości, ale skłania też do refleksji nad upływającym czasem – mówił dyrektor Sławomir Wilk.

Reklama

Głos zabrali także zaproszeni goście, którzy gratulowali pozytywnego wizerunku placówki, na który pracowali dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie i ich rodzice. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili: wiceminister rodziny i polityki społecznej, posłanka Anna Schmidt, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, wizytator CEA w Warszawie Zenobiusz Kajda, emerytowany wizytator CEA w Warszawie Krzysztof Szczepaniak oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anna Sykała.


fot.PSM w Przeworsku
– Szkoła to nie tylko budynek. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, wspierają się, inspirują, budzą ciekawość i motywują do wspólnego działania. Mimo iż przez lata – idąc z duchem czasu – placówka zmieniała się, w istocie jednak pozostała taka sama, a realizując swoje funkcje dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze, jest nie tylko ważną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia – podkreślał w swoim wystąpieniu dyrektor Sławomir Wilk.

Reklama

Wiedzą, jak zachwycić muzyką

Uroczystość była okazją do wspomnień o początkach i rozwoju szkoły, a także do wręczenia nagród. Dyrektor Sławomir Wilk przyznał nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom. Otrzymało je 14 osób. Z kolei 3 osoby odebrały nagrody Centrum Edukacji Artystycznej. Byli to: dyrektor Sławomir Wilk, emerytowany dyrektor Ryszard Konieczny i nauczyciel saksofonu Wiesław Wojtas. Wyróżnienia wręczył Zenobiusz Kajda, wizytator CEA w Warszawie.

Po wspomnieniach i wręczeniu nagród przyszedł czas na piękne dźwięki, bo uczniowie i absolwenci przeworskiej szkoły muzycznej wiedzą, jak grać, aby zachwycić publiczność. Przewagą szkoły muzycznej nad innymi jest to, że uczniowie chcą, a nie muszą się tu uczyć i robią to z wielką pasją i zaangażowaniem, co można było dostrzec podczas jubileuszowego koncertu.

Reklama


fot.PSM w Przeworsku
W obchodach jubileuszu 55-lecia istnienia PSM I st. w Przeworsku udział wzięło wielu dostojnych gości

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama