Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Przeworsku świętuje w tym roku 55-lecie istnienia. Dla 180 dzieci nie tylko z Przeworska, ale też okolicznych miejscowości, które obecnie pobierają naukę, stanowi ona szansę na rozwijanie talentów. Placówka ma ponad 1200 absolwentów, a w tym gronie są studenci i absolwenci akademii muzycznych i zdobywcy wielu nagród na prestiżowych konkursach. Może się też pochwalić organizowaniem międzynarodowych wydarzeń muzycznych.
Uroczyste obchody jubileuszu 55-lecia istnienia placówki rozpoczęły się w niedzielę, 11 czerwca, mszą św. odprawioną w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Wzięła w niej udział społeczność szkolna oraz sympatycy placówki.
Kolejnego dnia odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Zebranych powitał dyrektor Sławomir Wilk, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię placówki i jej dorobek oraz podzielił się swoimi refleksjami.
– 55 lat z perspektywy historii minionych stuleci to niewiele. Jednak z perspektywy życia człowieka to bardzo dużo – to dwa pokolenia. To tysiące spotkań, zdarzeń, uczuć, emocji, dobrych i złych doświadczeń, wysiłku włożonego w wykształcenie i pracę. Mija ponad pół wieku od momentu powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Przeworsku, miejsca, w którym młodzi, uzdolnieni ludzie, pod okiem nauczycieli, spędzali i spędzają dzieciństwo i młodość. Dla nich to niewątpliwie ważny i intensywny czas odkrywania pasji, zdobywania wiedzy i doświadczenia w wybranej przez siebie dziedzinie – w muzyce, bez której wielu z nich nie wyobraża sobie przyszłości. Jubileusz jest okazją do radości, ale skłania też do refleksji nad upływającym czasem – mówił dyrektor Sławomir Wilk.
Głos zabrali także zaproszeni goście, którzy gratulowali pozytywnego wizerunku placówki, na który pracowali dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie i ich rodzice. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili: wiceminister rodziny i polityki społecznej, posłanka Anna Schmidt, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, wizytator CEA w Warszawie Zenobiusz Kajda, emerytowany wizytator CEA w Warszawie Krzysztof Szczepaniak oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anna Sykała.

fot.PSM w Przeworsku
– Szkoła to nie tylko budynek. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, wspierają się, inspirują, budzą ciekawość i motywują do wspólnego działania. Mimo iż przez lata – idąc z duchem czasu – placówka zmieniała się, w istocie jednak pozostała taka sama, a realizując swoje funkcje dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze, jest nie tylko ważną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia – podkreślał w swoim wystąpieniu dyrektor Sławomir Wilk.
Uroczystość była okazją do wspomnień o początkach i rozwoju szkoły, a także do wręczenia nagród. Dyrektor Sławomir Wilk przyznał nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom. Otrzymało je 14 osób. Z kolei 3 osoby odebrały nagrody Centrum Edukacji Artystycznej. Byli to: dyrektor Sławomir Wilk, emerytowany dyrektor Ryszard Konieczny i nauczyciel saksofonu Wiesław Wojtas. Wyróżnienia wręczył Zenobiusz Kajda, wizytator CEA w Warszawie.
Po wspomnieniach i wręczeniu nagród przyszedł czas na piękne dźwięki, bo uczniowie i absolwenci przeworskiej szkoły muzycznej wiedzą, jak grać, aby zachwycić publiczność. Przewagą szkoły muzycznej nad innymi jest to, że uczniowie chcą, a nie muszą się tu uczyć i robią to z wielką pasją i zaangażowaniem, co można było dostrzec podczas jubileuszowego koncertu.

fot.PSM w Przeworsku
W obchodach jubileuszu 55-lecia istnienia PSM I st. w Przeworsku udział wzięło wielu dostojnych gości
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze