Reklama

74. rocznica pacyfikacji wsi

14/05/2018 09:30

Przy pomniku poświęconym ofiarom pacyfikacji wsi Rudka (gm. Cieszanów) przez bandy UPA odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą tamtych wydarzeń.

Kiedyś Rudka liczyła około 100 domów i kilkuset mieszkańców. O świcie 19 kwietnia 1944 r. sotnia „Zalizniaka” napadła na wioskę i wymordowała 65 mieszkańców. Wśród ofiar znalazły się także kobiety i dzieci – najmłodsze miało 6 lat. Po Rudce zostały tylko zgliszcza. Ci, którzy przeżyli, musieli uciekać – na ogół bez żadnego dobytku. Osiedlali się w innych miejscowościach. Do Rudki wróciła tylko jedna rodzina, która odbudowała swój dom. Ich gospodarstwo znajduje się tam do dziś.

W 1994 r. staraniem Franciszka Ważnego powstał w tym miejscu pomnik na cześć ofiar mordu. Przy nim co roku odbywa się uroczystość upamiętniająca tamte tragiczne wydarzenia.

W tym roku obchody rozpoczęły się od występu artystycznego dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Nowym Lublińcu. Następnie odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Rudki, po czym przy pomniku złożono wiązanki kwiatów.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wacek - niezalogowany 2018-05-14 14:09:59

    Jeżeli się już pisze o tragedii to dobrze jest przedstawić całe tło wydarzeń.Tutaj niestety zapomniano a szkoda.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    UPAdlina - niezalogowany 2018-05-14 15:53:01

    Życzę "braciom"  z czarnym podniebieniem, by Putin i jego pomioty gnębił ich jeszcze ze 100 lat. Amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    alanngarethh_93 2018-06-27 11:26:41

    Ile jeszcze będziemy czekać na uznanie UPA za ludobójców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama