Reklama

77. rocznica walk w obronie Kuźminy i Birczy

W piątek, 21 października, w gminie Bircza po raz kolejny uczczono pamięć obrońców Kuźminy i Birczy, którzy 77 lat temu, stawiając opór napastnikom, poświęcili swoje życie.

Msza święta w intencji poległych żołnierzy 30 Sudeckiego Pułku Piechoty oraz Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, a także pomordowanych mieszkańców broniących ziemi kuźmińskiej, birczańskiej i okolic przed UPA została odprawiona w kościele parafialnym w Kuźminie, a  przewodniczyli jej proboszcz ks. Wiesław Tomczyk oraz ks. prałat Stanisław Kot – dziekan dekanatu birczańskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Asysta[paywall] Honorowa Żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i 1 Próbna Birczańska Drużyna Harcerska Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, przewodniczący rady powiatu Wojciech Bobowski, wicestarosta Marek Kudła, sekretarz Jerzy Góralewicz, starosta przemyski Jan Pączek, rzecznik prasowy starostwa Małgorzata Dachnowicz oraz Kazimierz Mazur.

Reklama

Poczty sztandarowe wystawili: koło gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy, Związek Weteranów i Rencistów Wojska Polskiego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego, OSP Kuźmina, OSP Bircza oraz Koło Łowieckie „Bór” Bircza. Historyczny referat wygłosił Artur Brożyniak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Przy okazji obchodów wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki Sylwia Grygier otrzymali z rąk prezesa zarządu okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zdzisława Kilona pamiątkowe odznaki za popularyzację i utrwalanie pamięci o ludziach walczących o polską niepodległość.

Reklama

Związek Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu oznaczył również Andrzeja Kozioła, a odznakę „Zasłużony dla gminy Bircza” otrzymał Władysław Radoń,  m.in. za zasługi w odnalezieniu miejsca kaźni czternastu żołnierzy Wojska Polskiego, bestialsko zamordowanych przez UPA 24 lipca 1946 roku w Jaworniku Ruskim.


fot.Powiat Przemyski
Przy okazji obchodów wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz GOKSiT Sylwia Grygier otrzymali z rąk prezesa zarządu okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zdzisława Kilona pamiątkowe odznaki za popularyzację i utrwalanie pamięci o ludziach walczących o polską niepodległość.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama