Reklama

82. rocznica zbrodni wołyńskiej


11 lipca br. – po raz pierwszy w historii jako święto państwowe – Przemyśl i Lubaczów oddał hołd ofiarom zbrodni na Wołyniu. To 82. rocznica tych tragicznych wydarzeń.


Uroczystości w Przemyślu rozpoczęły się w samo południe o dźwięku syren, które rozległy się w całym mieście. Przy Rondzie Ofiar Wołynia zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, modląc się za tysiące ofiar. Zapalili również symboliczne znicze ofiarom ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię.

Popołudniu w kościele oo. Karmelitów Bosych odprawiona została msza święta w intencji ofiar, a godzinę później przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wśród przybyłych nie zabrakło m.in.: kresowian, kombatantów, władz samorządowych, radnych, przedstawicieli służb mundurowych, mieszkańców miasta. Obecny był poseł Andrzej Zapałowski, radny wojewódzki Mirosław Majkowski. Nie mogło zabraknąć dyrektora rzeszowskiego oddziału IPN, przemyślanina, Dariusza Iwaneczki. Władze Przemyśla reprezentował zastępca prezydenta miasta Bartłomiej Barszczak...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 77% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/07/2025 13:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama