Uroczysta msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, której przy ołtarzu polowym w Jodłówce przewodniczył abp Adam Szal, była centralnym punktem 39. dożynek archidiecezji przemyskiej, które odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia, w Jodłówce.
W uroczystościach uczestniczyło 45 delegacji z wieńcami z terenu całej archidiecezji przemyskiej, złożonych z przedstawicieli kół gospodyń, stowarzyszeń ludowych i przedstawicieli wsi. Oprócz tego do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce tłumnie przybyli pielgrzymi oraz goście z różnych stron, a także parafianie, bo w tym roku dożynki archidiecezjalne połączone zostały z odpustem parafialnym. Nie zabrakło oczywiście rolników, którzy dziękowali za tegoroczne plony, jak i parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb mundurowych i instytucji.
Wydarzenie zainaugurował prezentacja wieńców, natomiast centralnym punktem obchodów byłą msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, odprawiona przy sanktuarium pod przewodnictwem abpa Adama Szala. W wygłoszonej homilii metropolita przemyski zaznaczył, że dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom, a jednocześnie radością z tego, że ludzie mogą pracować, jak i z tego, że otrzymali spodziewane plony. – Chcemy tę radość wyrazić publicznie. Wdzięczność okazujemy także Panu Bogu, że nam błogosławił, że pozwolił nam pracować po to, by zaspokoić własne potrzeby i dzielić się owocem tej pracy z innymi. Prawdziwy rolnik ma niezwykły zmysł wiary, który każe mu z jednej strony ufać swoim rękom, swojemu intelektowi i swoim maszynom, ale z drugiej zdaje on sobie sprawę, że musi[paywall] się liczyć z Panem Bogiem, nawet wtedy, kiedy nazywa Go siłami natury. Dlatego zawsze, gdy dokonuje zasiewu i zbierania owoców swojej pracy, czuje potrzebę wyrażenia wdzięczności za to, że jego zbiory zostały uchronione od gradu, powodzi czy suszy i innych niebezpieczeństw – podkreślił abp Adam Szal.
Ks. Władysław Dubiel, archidiecezjalny duszpasterz rolników, zwracając się do nich wyraził swoją radość z obecności tak wielu osób, które zgromadziła uroczystość dożynkowa. – Chcemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne żniwa, za chleb, za to, że w naszej Ojczyźnie w każdym domu nie zabraknie tego, co dla nas najcenniejsze – dodał.
Starostami dożynek gminy Pruchnik byli Jan i Anna Chmieleccy z Jodłówki Parcelacji, a organizatorem – oprócz archidiecezji przemyskiej – parafia w Jodłówce reprezentowana przez ks. proboszcza Jerzego Jakubca oraz gmina Pruchnik, którą reprezentował gospodarz Wacław Szkoła. Uroczystość uświetniły Strażacka Orkiestra Dęta z Pruchnika oraz orkiestry z Kańczugi i Medyki, które wystąpiły wespół z chórami z Kańczugi, Jodłówki i Pruchnika.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze