Reklama

Aby nikomu nie zabrakło chleba. 39. dożynki archidiecezjalne za nami [ZDJĘCIA]

Uroczysta msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, której przy ołtarzu polowym w Jodłówce przewodniczył abp Adam Szal, była centralnym punktem 39. dożynek archidiecezji przemyskiej, które odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia, w Jodłówce.

W uroczystościach uczestniczyło 45 delegacji z wieńcami z terenu całej archidiecezji przemyskiej, złożonych z przedstawicieli kół gospodyń, stowarzyszeń ludowych i przedstawicieli wsi. Oprócz tego do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce tłumnie przybyli pielgrzymi oraz goście z różnych stron, a także parafianie, bo w tym roku dożynki archidiecezjalne połączone zostały z odpustem parafialnym. Nie zabrakło oczywiście rolników, którzy dziękowali za tegoroczne plony, jak i parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb mundurowych i instytucji.

Wydarzenie zainaugurował prezentacja wieńców, natomiast centralnym punktem obchodów byłą msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, odprawiona przy sanktuarium pod przewodnictwem abpa Adama Szala. W wygłoszonej homilii metropolita przemyski zaznaczył, że dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom, a jednocześnie radością z tego, że ludzie mogą pracować, jak i z tego, że otrzymali spodziewane plony. Chcemy tę radość wyrazić publicznie. Wdzięczność okazujemy także Panu Bogu, że nam błogosławił, że pozwolił nam pracować po to, by zaspokoić własne potrzeby i dzielić się owocem tej pracy z innymi. Prawdziwy rolnik ma niezwykły zmysł wiary, który każe mu z jednej strony ufać swoim rękom, swojemu intelektowi i swoim maszynom, ale z drugiej zdaje on sobie sprawę, że musi[paywall] się liczyć z Panem Bogiem, nawet wtedy, kiedy nazywa Go siłami natury. Dlatego zawsze, gdy dokonuje zasiewu i zbierania owoców swojej pracy, czuje potrzebę wyrażenia wdzięczności za to, że jego zbiory zostały uchronione od gradu, powodzi czy suszy i innych niebezpieczeństw podkreślił abp Adam Szal.

Reklama

Ks. Władysław Dubiel, archidiecezjalny duszpasterz rolników, zwracając się do nich wyraził swoją radość z obecności tak wielu osób, które zgromadziła uroczystość dożynkowa. – Chcemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne żniwa, za chleb, za to, że w naszej Ojczyźnie w każdym domu nie zabraknie tego, co dla nas najcenniejsze – dodał.

Starostami dożynek gminy Pruchnik byli Jan i Anna Chmieleccy z Jodłówki Parcelacji, a organizatorem – oprócz archidiecezji przemyskiej – parafia w Jodłówce reprezentowana przez ks. proboszcza Jerzego Jakubca oraz gmina Pruchnik, którą reprezentował gospodarz Wacław Szkoła. Uroczystość uświetniły Strażacka Orkiestra Dęta z Pruchnika oraz orkiestry z Kańczugi i Medyki, które wystąpiły wespół z chórami z Kańczugi, Jodłówki i Pruchnika.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama