Reklama

Amantadyna nieskuteczna w leczeniu COVID-19?!

11 lutego br., w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19, prowadzone w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Zdaniem tamtejszych naukowców amantadyna skuteczna nie jest. Przypomnijmy, że jako pierwszy wprowadził ją w leczeniu wczesnego stadium Covid-19 przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar.

Nad badaniami klinicznymi dotyczącymi skuteczności amantadyny w leczeniu Covid-19 pochyliły się dwa ośrodki w Polsce – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Pieniądze na to przedsięwzięcie przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia. Badania trwały długo, ale – jak zaznaczali lekarze specjaliści z obu placówek – samo przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

Z kolei w grudniu ub.r. fachowe pismo „Communications Biology” poinformowało o tym, że[paywall] amantadyna hamuje znane już oraz nowo odkryte tzw. kanały jonowe kodowane przez wirusa SARS-CoV-2, a lekarze, którzy przeprowadzili badania podstawowe, zaproponowali ją „jako sposób leczenia Covid-19”.

Badanie podwójnie zaślepione

11 lutego br., w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przedstawione zostały wyniki badań klinicznych z katowickiego centrum. Obok wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego obecny był koordynator owych badań prof. Adam Barczyk (badanie w Lublinie jest jeszcze w toku).

Co się okazało?

Reklama

– W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim covidem nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny – powiedział prof. A. Barczyk.

Poinformował, że początkowo zrandomizowanych (badania randomizowane to takie, podczas których przydziela się losowo pacjentów do zespołu otrzymującego lek lub do zespołu otrzymującego placebo – przyp. red.) było 163 osób. Ponieważ część pacjentów nie zgodziła się na kontynuację badań bądź wycofała zgodę, analiza dotyczy 149 chorych. 78 otrzymało amantadynę, 71 placebo.

– Badanie było podwójnie zaślepione, co oznacza, że do tego momentu nie wiedzieliśmy, jakie są wyniki. Prowadzone było wśród osób we wczesnej fazie choroby, czyli u tych, które były na początku Covid-19, ale trafiły do szpitala, bo zaczynało się u nich zapalenie płuc, pojawiła się desaturacja i niedotlenienie we krwi – powiedział.

Reklama

Czym jest placebo?

Efekt placebo polega na podaniu pacjentowi leku, który teoretycznie nie działa, jednak może wywołać u osoby chorej wrażenie, że jej stan fizyczny się poprawia. Zatem placebo to nazwa obejmująca substancje biologicznie obojętne, które w żaden sposób nie wpłyną na funkcjonowanie organizmu.

Źródło efektu placebo tkwi przede wszystkim w psychologii. Nieświadomie tę metodę wykorzystywano już od starożytności. Zarówno lekarz, jak i pacjent musieli jednak mocno wierzyć, że uda się im pokonać chorobę. To, co bowiem wyróżnia efekt placebo, to właśnie wiara, którą można określić również jako chęć życia.

Dość często bywa, że w powrocie do zdrowia pacjentowi pomaga sama wizyta u lekarza oraz otrzymana recepta. Jeśli zaś przepisane leki będą drogie, tym bardziej niektórzy uwierzą w powodzenie farmakoterapii, nie mając świadomości, że to właśnie dzięki własnym siłom wracają do zdrowia.

Reklama

Koniec badań w Katowicach

Prof. Adam Barczyk poinformował, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

Dodał, że wciąż trwające badanie, prowadzone przez prof. Konrada Rejdaka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, dotyczy innej populacji.

Wiceminister zdrowia M. Miłkowski stwierdził, że amantadyna nie jest i nigdy nie była zalecana w przebiegu Covid-19 przez żadne towarzystwa naukowe.

– Obecnie nie ma żadnych rekomendacji, że ten lek jest w jakikolwiek sposób bardziej skuteczny niż placebo – zaznaczył.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-15 23:16:44

    hahahahaha, mina doktorka bezcenna... a mówiłem, że proponuję wrócić do deweloperki z małym wpadnięciem czasami do gabinetu żeby w fartuchu pochodzić...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    superdrab_21 2022-02-16 22:11:19

    błędy lekarzy leżą na cmentarzach, a błędy nauczycieli zasiadają w rządzie i parlamencie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama