Ledwie kilka tygodni obowiązywało obwieszczenie ministra zdrowia, związane ze ścisłym stosowaniem chlorowodorku amantadyny tylko w dwóch przypadkach chorób. Nie było wśród nich COVID-19. Od 21 grudnia br. lekarze ponownie mogą walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2 za pomocą Viregytu K. Pionierem tej metody leczenia jest przemyski lekarz pulmonolog, specjalista chorób płuc Włodzimierz Bodnar.
Wygląda na to, że dopiero ozdrowieńcza moc amantadyny, którą odczuł wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, sprawiła, że sposobem leczenia COVID-19, zaproponowanym światu przez przemyskiego lekarza pulmonologa, specjalistę chorób płuc Włodzimierza Bodnara, na poważnie zajął się świat medycyny[paywall].
Kilkanaście dni temu wiceminister M. Warchoł napisał na Twitterze m.in.: „Amantadyna działa na COVID! Jestem przykładem. Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel. Według lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, więc wziąłem amantadynę – piorunujący efekt! Zadziałało! Będę domagał się od Ministerstwa Zdrowia, by zajęło się tym lekiem”.
Kilka dni po ozdrowieniu wiceminister M. Warchoł powiedział: – Interweniowałem w tej sprawie u pana ministra Zbigniewa Ziobry. Pan minister osobiście rozmawiał z panem ministrem zdrowia. Prosił go, aby Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Uważam, że to pozwoli ocalić zdrowie i życie wielu osób. Bardzo dziękuję ministrowi zdrowia, że przychylił się do mojej prośby i pana ministra Ziobry. Kibicuję amantadynie!
Rzeczywiście, Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19, a minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, że – także dzięki społecznej presji – chlorowodorek amantadyny ponownie jest dostępny w leczeniu poza wskazaniami rejestracyjnymi.
Vigeryt K – zawierający właśnie amantadynę – w leczeniu COVID-19 jako pierwszy oficjalnie zastosował przemyski lekarz pulmonolog, specjalista chorób płuc W. Bodnar. Na stronie internetowej Przychodni Lekarskiej „Optima” zamieścił informację, że chlorowodorek amantadyny jest ponownie dostępny w terapiach w grypie typu A oraz poza wskazaniami rejestracyjnymi (w tym COVID-19).
Zaprezentował także fragment komunikatu Ministerstwa Zdrowia: „(...) Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością (...)”.
To oznacza, że produkty wprowadzone do obrotu w opakowaniach obcojęzycznych oraz inne znajdujące się w obrocie produkty zawierające amantadynę mogą być zapisywane przez lekarza we wszystkich wskazaniach i mogą być wydawane z apteki bez ograniczeń. 21 grudnia br. chlorowodorek amantadyny ponownie pojawił się w aptekach.
– Cóż mogę powiedzieć... Profesorskie lobby musiało, niestety, ustąpić. Minister zdrowia ugiął się pod prośbami ministra sprawiedliwości, aby rozpocząć wreszcie badania kliniczne. Po nowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia wracam do leczenia COVID-19 amantadyną. Podobnie może uczynić każdy lekarz, oczywiście jeśli uzna, że ten lek będzie skuteczny – skomentował W. Bodnar.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ministerstwo zachowuje się wobec amantadyny równie chaotycznie, jak w każdej innej kwestii związanej z pandemią. Co nie zmienia faktu, że to czy ma ona faktycznie "ozdrowieńczą moc" względem covida, czy też jej nie ma, dopiero po tych zapowiadanych badaniach się okaże.
Okeyos, no ale co z profilaktyką, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć !!!NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - WOLNA-POLSKA.PLYOUTUBE.COM - ASPEKTY PRZEJŚCIA NA WEGETARIANIZMMIĘSO JEST DLA MIĘCZAKÓW - WEGANIZM.COMCHCESZ WZMOZNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PLWEGETARIANIE.PLZOSTANWEGE.PL PUSZKA.PL
Czy działania rządu, który od chyba kwietnia miał sygnały od doktora Bodnara o ozdrowieńczym działaniu amantadyny nie powinny być poddane szczegółowym badaniom specjalnych służb pod katem istnienia zagrożenia zdrowia i życia Polaków poprzez zaniechanie badań i lekceważenia sygnałów płynących od lekarza z Przemyśla. Ciekawym co będzie dalej. A doktorowi gratuluję i gorąco Go popieram w tym pojedynku.
T wszystko nie jest na rękę niektórym koncernom...
Ja od początku wierzyłem w Pana i gratuluje swojego tiunfu nad tymi dupkami z tytułami.Jest Pan porzadnym człowiekiem i jak sie okazał wspaniałym specjalisa.Zycze pomyslnosci.
I w końcu wyszło szydło z worka. Na stronie p. dr pojawił sie nr konta do wpłat na dalsze "prace" nad Amantadyną.
Ministerstwo zachowuje się wobec amantadyny równie chaotycznie, jak w każdej innej kwestii związanej z pandemią. Co nie zmienia faktu, że to czy ma ona faktycznie "ozdrowieńczą moc" względem covida, czy też jej nie ma, dopiero po tych zapowiadanych badaniach się okaże.
Okeyos, no ale co z profilaktyką, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć !!!NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - WOLNA-POLSKA.PLYOUTUBE.COM - ASPEKTY PRZEJŚCIA NA WEGETARIANIZMMIĘSO JEST DLA MIĘCZAKÓW - WEGANIZM.COMCHCESZ WZMOZNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PLWEGETARIANIE.PLZOSTANWEGE.PL PUSZKA.PL
Czy działania rządu, który od chyba kwietnia miał sygnały od doktora Bodnara o ozdrowieńczym działaniu amantadyny nie powinny być poddane szczegółowym badaniom specjalnych służb pod katem istnienia zagrożenia zdrowia i życia Polaków poprzez zaniechanie badań i lekceważenia sygnałów płynących od lekarza z Przemyśla. Ciekawym co będzie dalej. A doktorowi gratuluję i gorąco Go popieram w tym pojedynku.