Reklama

Arboretum w Bolestraszycach. Florystyczna perła Podkarpacia ma 45 lat

2 tys. 200 drzew i krzewów, 1 tys. 200 roślin zielnych, w tym około 600 rodzimych, 180 roślin szklarniowych. Wszystko to na prawie 29 hektarach, nawiązujących do starych tradycji pięknych ogrodów w regionie, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej-Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich czy Medyki Pawlikowskich. Ale Arboretum w Bolestraszycach ma swój jedyny, niepowtarzalny czar. Wszystko dzięki prof. dr. hab. Jerzemu Pióreckiemu, który w 1975 r. założył to magiczne miejsce.

Co prawda jubileusz 45-lecia arboretum przypadł w 2020 r., ale wówczas o świętowaniu nie mogło być mowy, bo panowały obostrzenia związane z epidemią koronawiorusa SARS-CoV-2 i organizowanie takich uroczystości było wykluczone.

W br. zostały niemal zniesione, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby tradycji stało się zadość.

22 września br. Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach gościły[paywall] w swoich progach wielu gości, by wymienić: wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, wicewojewodę podkarpackiego Jolantę Sawicką, starostę przemyskiego Jana Pączka, prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, wójta gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuka czy dowódcę 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafała Kluza.

Reklama

Odsłonili popiersie artysty malarza

Ceremonia była skromna, ale bardzo symboliczna. Jej gospodarzem był dyrektor zakładu (od 20 lat) dr Narcyz Piórecki, syn założyciela arboretum.

Uroczystość była sposobnością do zaprezentowania gościom filmu „Arboretum Bolestraszyce – ogród zmysłów” oraz książki wydanej z okazji jubileuszu. Odbył się wernisaż wystawy „Rzeźba” Zbigniewa Juszczaka – krakowskiego artysty, autora projektu i zarazem wykonawcy ołtarza (rzeźb) oraz ławek w zabytkowej kaplicy (kościółku) w bolestraszyckim ogrodzie.

Można ją było podziwiać już podczas Święta Derenia 12 września br.

Głównym bohaterem uroczystości był jednak Piotr Michałowski. Artysta malarz, który w 1846 r. zamieszkał w Bolestraszycach. Był rówieśnikiem Mickiewicza, Chopina, Słowackiego i Krasińskiego.

Na niwie twórczości artystycznej pozostał na zawsze najwybitniejszym, nie tylko polskim, ale także europejskim wyrazicielem malarstwa rodzajowego, a przede wszystkim batalistycznego. Symbolem jego twórczości stał się motyw konia.

Najbardziej znany z Bolestraszyc jest jego portret Seńki. 22 września br. w arboretum odsłonięto i poświęcono pomnik artysty.

Reklama

 




45 lat Arboretum

Arboretum – tym mianem określa się wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych.

Warto wiedzieć, że oddział bolestraszyckiego arboretum znajduje się także w Cisowej, na ponad 283 hektarach! Arboretum w Bolestraszycach zostało założone przez dra hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Jerzego Pióreckiego w 1975 r., na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego.

W Bolestraszycach jednoczą się – historia i czas współczesny. We dworze mieści się Muzeum Przyrodnicze, gdzie prezentowane są m.in. wystawy stałe „czy zbiór przekrojów pni różnych gatunków drzew. W Muzeum na Powietrzu prezentowane są z kolei eksponaty przyrody nieożywionej – plenerowe rzeźby oraz pnie i przekroje różnych gatunków drzew. W obrębie arboretum znajdują się fragmenty największej austriackiej Twierdzy Przemyśl – Fortu XIII b.

Od lat prowadzone są tam prace nad zachowaniem gatunków rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych, zarówno in situ (czyli w miejscu ich naturalnego występowania), jak i ex situ (po przeniesieniu do uprawy).
Utrzymywane są stałe kolekcje: dendrologiczna, pomologiczna (jabłonie, grusze, dereń jadalny), roślin wodnych i bagiennych, roślin wrzosowatych, szklarniowych, użytkowych, biblijnych, jadalnych, dziko rosnących, a także Narodowa Kolekcja Irysów z grupy Laevigatae.

Szczególną troską otaczane są gatunki wpisane na polską Czerwoną Listę Roślin oraz historyczne odmiany drzew owocowych.

Dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niedowidzących, powstał Uniwersalny Ogród Sensualny, który jest unikatowym przedsięwzięciem w skali Polski. Umożliwia bezpośredni kontakt ze specjalnymi gatunkami roślin, atrakcyjnymi pod względem zapachowym i dotykowym.

Dla uczczenia pamięci znanych przyrodników i ludzi kultury, szczególnie związanych z ziemią przemyską, nazwano ich imieniem główne drogi w arboretum, umieszczając na tablicach najważniejsze informacje o ich zasługach.

Są w bolestraszyckim ogrodzie ścieżki: Stanisława Batki, Michała Piotra Boyma, Władysława Bugały, Józefa Kiszki, Bolesława Kotuli, Piotra Michałowskiego, Juliana Olszaka, Bolesława Orzechowicza, Jana Gwalberta Pawlikowskiego, Franciszka Persowskiego, Włodzimierza Senety, Tadeusza Trelli.

mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama