14 maja br. odbyło się przekazanie 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu w struktury 18 Brygady Zmotoryzowanej, która swoją siedzibę na w Poniatowej.
3 października 2023 r. w Siedlcach ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak podpisał decyzję dotyczącą stworzenia kolejnej jednostki ramach w 18 Dywizji Zmechanizowanej, czyli 18 Brygady Zmotoryzowanej. Nowo formowana brygada miała obejmować południowo-wschodnią część odpowiedzialności wspomnianej dywizji. Brygada miała zostać rozlokowana w pięciu miejscowościach województw lubelskiego i podkarpackiego. 18 Dywizja Zmechanizowana, zwana Żelazną Dywizją, jest jedną z najprężniej rozwijających się formacji wojskowych, na wyposażenie której trafia nowoczesny sprzęt, taki jak m.in. czołgi Abrams czy armato-haubice K9. Została sformowana decyzją szefa MON w 2018 r. Składa się z dziewięciu jednostek wojskowych, w tym m.in. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Proces formowania 18 Brygady Zmotoryzowanej został podzielony na dwa etapy. W pierwszym, w latach 2023 – 2025, jest formowany sztab i dowództwo brygady oraz zaczątki trzech batalionów zmotoryzowanych, pododdziałów dowodzenia i pododdziałów wsparcia. W tym okresie nie planuje się jeszcze osiągnięcia gotowości operacyjnej tworzonych jednostek. To nastąpić ma dopiero w drugim etapie formowania, w latach 2026 – 2030, w którym mają powstać także dywizjony artylerii (rakietowej i samobieżnej) oraz batalion czołgów. Póki co w jej struktury trafili jarosławscy artylerzyści, którzy do tej pory byli podlegli 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie[paywall].
Garnizony brygady zostały już zlokalizowane. W pięciu miejscowościach. Jedną z nich jest Gniewczyna Łańcucka w gminie Tryńcza (na terenach po byłej fabryce wagonów) jako miejsce dyslokacji dywizjonu artylerii rakiet. Oprócz Gniewczyny Łańcuckiej także w: Poniatowej (tam docelowo ma znajdować się dowództwo), Sobieszynie, Wólce Gościeradowskiej oraz Radzyniu Podlaskim.
– Nie jest to proces łatwy, bo formowanie takiej jednostki musimy zacząć od zera – powiedział kilka miesięcy temu dowódca 18 Brygady Zmotoryzowanej płk Zbigniew Padyjasek.
– Jesteśmy na etapie początkowym, kiedy rozbudowujemy infrastrukturę. Zarówno w Poniatowej, jak i w Wólce Gościeradowskiej i Gniewczynie Łańcuckiej
– dodał.
Płk Z. Padyjasek gościł w Jarosławiu, gdzie przyjął akt przekazania 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w struktury formacji, którą dowodzi. Odebrał go z rąk dowódcy jarosławskiego dywizjonu płk. Wojciecha Drapały.
– Nowa jednostka wnosi nowe możliwości i potencjał. Jej obecność zwiększa zdolność wojska do skutecznej obrony. Ale przede wszystkim przynosi ze sobą ludzi. Ludzi, którzy są gotowi poświęcić się dla dobra innych, którzy są gotowi stanąć w obronie naszej wolności i bezpieczeństwa
Reklama
– powiedział m.in. starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze