Reklama

Baczność! Do przysięgi! [ZDJĘCIA]

W Sanoku odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało prawie 30 ochotników z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i miasta Przemyśla.

– Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe. Wśród nich znaleźli się ludzie o wielu profesjach, którzy w czasie wolnym postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią

– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, dowódca przemyskiej formacji płk Daniel Błotko pogratulował rekrutom decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. Przytoczył przy okazji słowa bohatera narodowego, rotmistrza Witolda Pileckiego: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycje własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wiernych uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem…”[paywall].

Reklama

Dziedzictwo mieszkańców małych ojczyzn

Dowódca 20. Przemyskiej BOT nawiązał także do charakteru formacji, która jest dziedzictwem mieszkańców swoich małych ojczyzn, którzy jako żołnierze Wojska Polskiego: „działają dla dobra Ojczyzny i w jej najlepszym interesie”.

Tuż po przysiędze rekruci rozpoczęli trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20. Przemyskiej BOT zlokalizowanych w: Przemyślu, Jarosławiu oraz Sanoku. Szkolenia będą się odbywać w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach brygady, mogą się ubiegać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Reklama

Mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również się skontaktować z rekrutem 20. Przemyskiej BOT ze swojego powiatu. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/12/2024 14:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama