Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu pod koniec ub. roku podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badania rezonansem magnetycznym (MR). Od 1 stycznia br. może z niego skorzystać każda osoba posiadająca skierowanie od specjalisty.
Przemyski szpital, obok centrum diagnostycznego Voxel, jest drugą placówką w naszym mieście, w której można wykonać to specjalistyczne badanie w ramach umowy z NFZ. Do tej pory taka diagnostyka w szpitalu na Monte Cassino nieodpłatnie przysługiwała wyłącznie pacjentom oddziałów szpitalnych.
W minionym roku do zakładu diagnostyki obrazowej szpital wojewódzki kupił nowe urządzenie do badania całego ciała. Inwestycja pochłonęła niemal 6 mln zł. Wcześniej[paywall] placówka dzierżawiła mobilny rezonans magnetyczny.
Rezonans wymaga dużej wiedzy i od technika elektroradiologii wykonującego badanie, i od lekarza, który je opisuje. – Jest dużo lekarzy radiologów, bardzo doświadczonych i mądrych specjalistów, ale zajmujących się innymi dziedzinami. Rezonans wymaga odpowiedniego szkolenia. Szpital wojewódzki w Przemyślu takich lekarzy posiada – podkreśla lekarz radiolog Andrzej Górecki.
– Zaletą badania w szpitalu jest komplementarność z innymi badaniami wykonywanymi w szpitalu. Co to oznacza? Jeżeli pacjent był już wcześniej diagnozowany u nas, to wszystkie wyniki są w szpitalnym systemie informacyjnym. Tym samym lekarz opisujący badanie ma dostęp do poprzednich badań obrazowych, a także ma pełniejszy ogląd sytuacji zdrowotnej pacjenta. To jest tym bardziej istotne, ponieważ rezonans magnetyczny jest najbardziej zaawansowanym badaniem diagnostycznym. W związku z tym bardzo często jest to badanie kończące cały proces stawiania diagnozy – podkreśla Paweł Bugira, rzecznik prasowy przemyskiego szpitala, kierownik działu rozwoju, promocji i komunikacji społecznej.

Aby skorzystać z MR, wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty. Od 8 stycznia można je otrzymać w formie elektronicznej. Rejestrować można się osobiście lub telefonicznie. Zakład Diagnostyki Obrazowej, znajdujący się na poziomie wejścia głównego, prowadzi zapisy w godzinach od 7 do 19. Na numer call center (16 736 05 00) dzwonić można od 7 do 14.30.
Z rejestracją warto się pospieszyć. MR w ramach NFZ w szpitalu w Przemyślu wykonywany jest od początku tego roku, zatem czas oczekiwana na badanie jest obecnie bardzo krótki.
– Badanie wykonywane jest praktycznie od ręki – po uwzględnieniu oczywiście uwarunkowań medycznych. Niekiedy bowiem trzeba wcześniej wykonać inne badania, na przykład w przypadku badania z kontrastem. Na opis również nie trzeba długo czekać, ale i tu są pewne wyjątki, w których ze względów medycznych oraz organizacyjnych trzeba poczekać tydzień do dwóch – zaznacza P. Bugira.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Można ale zawsze Ci powiedzą choćbyś wył z bólu ,że nie ma takiej konieczności . Sytuacja zmienia się diametralnie w prywatnym gabinecie .
Można ale zawsze Ci powiedzą choćbyś wył z bólu ,że nie ma takiej konieczności . Sytuacja zmienia się diametralnie w prywatnym gabinecie .