Reklama

Badanie rezonansem w ramach NFZ można wykonać w drugiej placówce w Przemyślu

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu pod koniec ub. roku podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badania rezonansem magnetycznym (MR). Od 1 stycznia br. może z niego skorzystać każda osoba posiadająca skierowanie od specjalisty.

Przemyski szpital, obok centrum diagnostycznego Voxel, jest drugą placówką w naszym mieście, w której można wykonać to specjalistyczne badanie w ramach umowy z NFZ. Do tej pory taka diagnostyka w szpitalu na Monte Cassino nieodpłatnie przysługiwała wyłącznie pacjentom oddziałów szpitalnych.

W minionym roku do zakładu diagnostyki obrazowej szpital wojewódzki kupił nowe urządzenie do badania całego ciała. Inwestycja pochłonęła niemal 6 mln zł. Wcześniej[paywall] placówka dzierżawiła mobilny rezonans magnetyczny.

Reklama

Badanie wysokospecjalistyczne

Rezonans wymaga dużej wiedzy i od technika elektroradiologii wykonującego badanie, i od lekarza, który je opisuje. – Jest dużo lekarzy radiologów, bardzo doświadczonych i mądrych specjalistów, ale zajmujących się innymi dziedzinami. Rezonans wymaga odpowiedniego szkolenia. Szpital wojewódzki w Przemyślu takich lekarzy posiada – podkreśla lekarz radiolog Andrzej Górecki.

– Zaletą badania w szpitalu jest komplementarność z innymi badaniami wykonywanymi w szpitalu. Co to oznacza? Jeżeli pacjent był już wcześniej diagnozowany u nas, to wszystkie wyniki są w szpitalnym systemie informacyjnym. Tym samym lekarz opisujący badanie ma dostęp do poprzednich badań obrazowych, a także ma pełniejszy ogląd sytuacji zdrowotnej pacjenta. To jest tym bardziej istotne, ponieważ  rezonans magnetyczny jest najbardziej zaawansowanym badaniem diagnostycznym. W związku z tym bardzo często jest to badanie kończące cały proces stawiania diagnozy – podkreśla Paweł Bugira, rzecznik prasowy przemyskiego szpitala, kierownik działu rozwoju, promocji i komunikacji społecznej. 

Reklama


fot.Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu

Badanie od ręki

Aby skorzystać z MR, wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty. Od 8 stycznia można je otrzymać w formie elektronicznej. Rejestrować można się osobiście lub telefonicznie. Zakład Diagnostyki Obrazowej, znajdujący się na poziomie wejścia głównego, prowadzi zapisy w godzinach od 7 do 19. Na numer call center (16 736 05 00) dzwonić można od 7 do 14.30.

Z rejestracją warto się pospieszyć. MR w ramach NFZ w szpitalu w Przemyślu wykonywany jest od początku tego roku, zatem czas oczekiwana na badanie jest obecnie bardzo krótki.

Reklama

– Badanie wykonywane jest praktycznie od ręki – po uwzględnieniu oczywiście uwarunkowań medycznych. Niekiedy bowiem trzeba wcześniej wykonać inne badania, na przykład w przypadku badania z kontrastem. Na opis również nie trzeba długo czekać, ale i tu są pewne wyjątki, w których    ze względów medycznych oraz organizacyjnych trzeba poczekać tydzień do dwóch – zaznacza P. Bugira.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-01-19 14:33:19

    Można ale zawsze Ci powiedzą choćbyś wył z bólu ,że nie ma takiej konieczności . Sytuacja zmienia się diametralnie w prywatnym gabinecie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama