W Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu przez dwa tygodnie gościli wolontariusze z Azji i Ameryki Południowej. Było to już drugie tego typu spotkanie z obcokrajowcami, w czerwcu ub.r. bowiem zajęcia z uczniami prowadził Pepe z Meksyku i Jenny z Hongkongu.
Goście wzięli udział w licznych spotkaniach z młodzieżą, prowadzili wykłady, prezentowali zagadnienia z zakresu kultury, historii, muzyki, geografii, polityki, kwestii społecznych, jak również kuchni narodowej[paywall] swoich krajów. Część wykładów dotyczyła ogólnoświatowego problemu nadwagi i otyłości. Zither David Cadena Ramirez, 21-letni student muzyki z Bogoty w Kolumbii oraz pracująca w branży reklamowo-informatycznej 26-letnia Suesin Chan z Kuala Lumpur w Malezji omówili główne przyczyny problemów związanych z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Wolontariusze uczestniczyli również w zajęciach praktycznych w pracowniach gastronomicznych, prowadzonych z uczniami klas drugich i trzecich przez nauczycielki Agnieszkę Siwoń i Lidię Sobczyńską. Wspólnie przyrządzano typowe dla Kolumbii danie bandeja paisa. Uczniowie natomiast uczyli gości, jak upiec zdrowy chleb i przygotować tradycyjne polskie dania świąteczne (barszcz czerwony z uszkami, pierogi ruskie i z kapustą oraz piernik).
Wykłady i warsztaty prowadzone przez wolontariuszy były zbieżne z działaniami ZSSChiO w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Młodzież miała również przyjemność wysłuchać koncertów muzyki klasycznej, ponieważ Z. Ramirez jest utalentowanym skrzypkiem, grającym w filharmonii w kolumbijskiej Bogocie.
– Dzięki spotkaniu z wolontariuszami uczniowie mieli szansę na poznanie ciekawych osób z innych kontynentów, co sprawiło, że stali się bardziej otwarci i tolerancyjni wobec innych ludzi oraz mieli możliwość doskonalenia konwersacji w języku angielskim. Uczniowie po raz kolejny odkryli, że nie jest ważne, na jakim kontynencie ktoś żyje, jaki ma kolor skóry, czy jaką wyznaje religię. Suesin na przykład jest buddystką. Okazuje się, że więcej nas łączy niż dzieli – powiedziała jedna z koordynatorek projektu w ZSSChiO Anna Skowron, nauczycielka języka angielskiego.
Drugą nadzorującą powodzenie przedsięwzięcia była Agnieszka Siwoń, nauczycielka przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze