Reklama

Batalion już z „Abramsami” [ZDJĘCIA]

1. Batalion Czołgów w Żurawicy otrzymał kolejną dostawę pojazdów M1A1 Abrams. Amerykańskich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie.

Kolejna partia czołgów wraz z wozami zabezpieczenia technicznego Hercules trafiła do żurawickiej jednostki, będącej częścią 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, kilkanaście dni temu.

W kwietniu 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z rządem Stanów Zjednoczonych umowę o wartości 4,75 mld USD, na dostawę 250 czołgów Abrams wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym m.in. 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących, a także pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz zapas amunicji. Ta partia sprzętu miała uzupełnić dostarczone 116 egzemplarzy używanych czołgów w wersji M1A1FEP[paywall].

Reklama

W Wojsku Polskim na batalion czołgów przypada 58 sztuk, zatem zamówienie 116 maszyn zapewniło sprzęt dla dwóch batalionów. Pierwszy z nich to batalion czołgów wchodzący w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej (również części 18. Dywizji), stacjonujący w podwarszawskiej Wesołej. Drugi to batalion w Żurawicy.

Produkcja „Abramsów” rozpoczęła się w 1980 r. Istniejące czołgi M1 są stale modernizowane, a starsze wersje pojazdu doprowadzane do nowoczesnych standardów M1A1SA, M1A1FEP i M1A2SEP. Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa – dowódcy 37. Batalionu Pancernego Armii Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, a później dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/12/2024 14:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama