1. Batalion Czołgów w Żurawicy otrzymał kolejną dostawę pojazdów M1A1 Abrams. Amerykańskich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie.
Kolejna partia czołgów wraz z wozami zabezpieczenia technicznego Hercules trafiła do żurawickiej jednostki, będącej częścią 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, kilkanaście dni temu.
W kwietniu 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z rządem Stanów Zjednoczonych umowę o wartości 4,75 mld USD, na dostawę 250 czołgów Abrams wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym m.in. 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących, a także pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz zapas amunicji. Ta partia sprzętu miała uzupełnić dostarczone 116 egzemplarzy używanych czołgów w wersji M1A1FEP[paywall].
W Wojsku Polskim na batalion czołgów przypada 58 sztuk, zatem zamówienie 116 maszyn zapewniło sprzęt dla dwóch batalionów. Pierwszy z nich to batalion czołgów wchodzący w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej (również części 18. Dywizji), stacjonujący w podwarszawskiej Wesołej. Drugi to batalion w Żurawicy.
Produkcja „Abramsów” rozpoczęła się w 1980 r. Istniejące czołgi M1 są stale modernizowane, a starsze wersje pojazdu doprowadzane do nowoczesnych standardów M1A1SA, M1A1FEP i M1A2SEP. Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa – dowódcy 37. Batalionu Pancernego Armii Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, a później dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze