Reklama

Bawili się w duchu najpiękniejszej tradycji polskiej wsi

Ubijanie masła, ubijanie piany czy rzut wałkiem to jedne z ciekawszych konkurencji, w jakich można było wziąć udział podczas tegorocznego Gminno-Dekanalnego Święta Plonów w Krowicy Samej. Nie zabrakło naturalnie konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec i najlepszy chleb oraz towarzyszących dożynkom tańców i śpiewów.

Początek września, czyli powrót do szkoły, w gminie Lubaczów zbiegł się z tradycyjnym świętem plonów. Uroczystości zainaugurowała  msza święta dziękczynna, odprawiona w kościele w Krowicy Samej pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Stopyry – dziekana dekanatu lubaczowskiego – z udziałem proboszcza miejscowej parafii ks. Krzysztofa Wawszczaka, proboszcza parafii w Baszni Dolnej ks. dra Leszka Bruśniaka oraz proboszcza parafii w Załużu, kapelana rolników ks. dra Tadeusza Maciejki.

Po eucharystii przeniesiono się na plac dożynkowy przy SP w Krowicy Samej, gdzie przybyłych powitała prowadząca imprezę Marta Tabaczek – szefowa Gminnego Ośrodka Kultury. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, a także reprezentantów służb mundurowych i lokalnych instytucji oraz organizacji, jak również rolników, pszczelarzy, sadowników, przedsiębiorców i mieszkańców powiatu.

Reklama

Wstępem do dzielenia się dożynkowym chlebem było przekazanie go wraz ze snopkiem żniwnym na ręce gospodarza gminy Lubaczów Wiesława Kapla i jego małżonki. Ten poczęstował nim zebranych, a w czynnościach tych towarzyszyli mu: starostowie dożynkowi gminni Elżbieta Jędrys (Basznia Dolna) i Jacek Ważny (Hurcze); starostowie dożynkowi sołeccy Małgorzata Nowosiadło i Janusz Furgała, a także sołtys Krowicy Hołodowskiej Janusz Furgała oraz przewodnicząca KGW w Krowicy Samej Małgorzata Głuszek.

Po tym symbolicznym otwarciu święta dożynkowe tańce i śpiewy zapoczątkował Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”[paywall].

Reklama

Najsmaczniejszy bochen, najpiękniejszy wieniec

Była naturalnie okazja do podziękowania rolnikom i sadowników za ich ciężką pracę, a kołom gospodyń i klubom seniora za przecudne dożynkowe wieńce, które startowały w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Rywalizacja rozegrała się w gronie 22, a tytuł najpiękniejszego przyznano temu wykonanego przez KGW Szczutków. Drugą lokatę zajął wieniec KGW Budomierz, a trzecią KGW Krowica Hołodowska. Na wyróżnienia zasłużyły zdaniem jurorów wieńce KGW Lisie Jamy i KGW Bałaje.

Z kolei do konkurencji na „Najlepszy chleb” zgłoszono 28 wypieków. Wygrał bochen KGW Szczutków. Zdaniem komisji, oceniającej zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak i strukturę pieczywa, na drugie miejsce zasłużył wypiek KGW Basznia Górna, zaś na trzecie KGW Budomierz. Wyróżnienia zgarnęły KGW Piastowo i KGW Lisie Jamy.

Reklama

Na dożynkach nie zabrakło i innych konkurencji, jak: ubijanie masła, piany czy rzucania wałkiem. Dla chętnych przygotowano warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i artystyczne, a najmłodszych zaproszono na plac zabaw.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/09/2024 11:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama