Reklama

Będą zwolnienia w Szpitalu Miejskim

– Dzisiaj nie odpowiemy konkretnie na pytania, ile etatów pójdzie do likwidacji czy jakie będą koszty społeczne tego połączenia. Na pewno nie obędzie się jednak bez zwolnień – powiedział podczas dyskusji na temat połączenia dwóch funkcjonujących w Przemyślu szpitali prezydent miasta Robert Choma. – To ucieczka przed zobowiązaniami finansowymi. Miasta nigdy nie było stać na ten szpital – uważa przewodniczący Klubu Radnych PO Wojciech Błachowicz.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przemyśla (26 marca br.) do podjęcia było kilkanaście uchwał. Tą najważniejszą, mającą wzbudzić pewne emocje, była uchwała dotycząca wyrażenia przez radnych zgody na wszczęcie procedur związanych z połączeniem Szpitala Miejskiego z Wojewódzkim Szpitalem im. św. Ojca Pio w Przemyślu, który funkcjonuje pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Przemyscy radni – niejednogłośnie – zgodzili się na takie rozwiązanie. Za połączeniem głosowali radni PiS, SLD i Porozumienia dla Przemyśla. Radni PO wstrzymali się od głosu. To nie jest jeszcze ostateczna decyzja o połączeniu, bo zgodę muszą wyrazić jeszcze radni wojewódzcy. Daje jednak możliwość do wszczęcia procedur związanych z połączeniem. Wchłonięcie Szpitala Miejskiego przy ul. Słowackiego przez Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu miałoby nastąpić do końca br.

Reklama

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala miejskiego Maciej Lewicki, równocześnie ordynator oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim i radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, stwierdził, że to najlepsze wyjście i krok w dobrym kierunku. – Przyszedł czas nas konsolidację. Pacjentów nam nie przybywało, a jedna placówka będzie mogła nabrać dynamiki.

Kiepska sytuacja finansowa

Od przejęcia przez samorząd Przemyśla byłego szpitala wojskowego i przemianowania go na szpital miejski minęło dokładnie 2 lata (25 marca 2013 r.). Miasto zdecydowało się na odważny krok, by ratować 500-osobową załogę placówki przy ul. Słowackiego przed utratą pracy. Teraz przyszedł czas na zmiany. Wątpliwości co do tego nie ma prezydent miasta Robert Choma, twierdząc, że połączenie to szansa dla obu szpitali.

Reklama

Przewodniczący Klubu Radnych PO Wojciech Błachowicz miał jednak spore wątpliwości co do trybu przeprowadzenia tej operacji. – Nie było w tej kwestii żadnej debaty. Nic nie wiemy na temat rzeczywistej kondycji obu szpitali. Jak mamy podjąć decyzję, kiedy nikt nie przedstawił nam żadnych wyników finansowych? A faktem jest, że jednostkę, która jest w kiepskiej kondycji finansowej, łączymy z tą, która jest w jeszcze gorszej i od lat nie potrafi sobie poradzić z ogromnym długiem. Obawiam się, że nawet marszałka województwa nie będzie stać na utrzymanie tego szpitala. Dwa lata temu uratowano pół tysiąca miejsc pracy, ale okazuje się, że nie na długo. Połączenie dwa lata temu proponował poseł Piotr Tomański. Uciszano go wtedy, twierdząc, że nie jest na to czas – mówił.

Rada upolityczniona?

Radny W. Błachowicz śmiechem skwitował kolejny punkt sesji dotyczący zmian w składzie Rady Społecznej Szpitala Miejskiego w Przemyślu. Projekt (który został przyjęty) zakłada powołanie na przewodniczącego rady społecznej szpitala Władysława Bukowskiego (PiS) – przewodniczącego Rady Miasta Przemyśla – i odwołanie z tej funkcji zastępcy prezydenta miasta Grzegorza Haydera. – To kuriozalna decyzja. Jakie pan przewodniczący Bukowski ma kompetencje, aby zostać przewodniczącym rady społecznej? To zaspokajanie czyichś ambicji i nic więcej. Upolitycznienie sprawy – stwierdził radny W. Błachowicz.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    KARZON - niezalogowany 2015-04-04 17:23:25

    JESZCZE NIE  WIEDZA CO I JAK, A JUŻ MOWA O ZWOLNIENIACH. POLAK POTRAFI.  A ZRESZTĄ PRACOWAĆ ZA GŁODOWĄ STAWKĘ TO H ...   NIE PRACA. ZA WYJĄTKIEM  PANÓW CO MAJA PO 20 TYS , I CO IM BIEDA ZROBI. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    abf - niezalogowany 2015-04-06 20:10:58

    a gdzie jest solidarnosc i pan przewodniczacy ktory ma bronic miejsca pracy ludzi zwyklych a nie pisiorow ituskow

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ula - niezalogowany 2015-04-06 22:13:53

    to juz dawno bylo wiadomo co i jak  to jest tylko  teraz sprawa papierkowa i po fakcie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama