Rok 2023 był kolejnym, pełnym nowych naborów, rosnącego ruchu granicznego, zatrzymań i ujawnień fałszywek, pracowitym rokiem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
W 2023 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 11,8 mln podróżnych. To o 12 proc. więcej niż w roku poprzednim, który mógł się wydawać rekordowy z racji wybuchu wojny w Ukrainie. Średni ruch dobowy osób wyniósł ok. 32,4 tys. osób (maksymalnie w ciągu doby było to ponad 52 tys. osób). Ruch graniczny na wjazd i wyjazd z Polski był na zbliżonym poziomie i wynosił po około 5,9 mln. Najwięcej odpraw odnotowano w Medyce (ok. 4,6 mln) i w Korczowej (ok. 3,2 mln). Ponad 90 proc. odprawionych podróżnych stanowili obywatele Ukrainy.
W ubiegłym roku strażnicy graniczni z BiOSG odprawili łącznie ponad 2,25 mln środków transportu. Stanowi to wzrost o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Ze względu na specyfikę i połączenie z autostradą, najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej (ok. 848 tys.). W Medyce odprawa środków transportu osiągnęła pułap 793 tys., w Budomierzu 327 tys. a w Krościenku 216 tys. Nowy element – punkt odpraw samochodów ciężarowych bez ładunku, uruchomiony w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice, przepracował ponad 52 tys. odpraw.
W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili podróżnych pochodzących ze 184 państw świata. Ujęli 126 osób, które wbrew przepisom przekroczyły granicę do Polski na podkarpackim odcinku z Ukrainą i Słowacją. Od 4 października 2023 r., w odpowiedzi na zwiększoną presję migracyjną z południa Europy, na wewnętrznej granicy UE ze Słowacją tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną. Do końca 2023 roku strażnicy graniczni, wspierani przez żołnierzy i policjantów, skontrolowali na podkarpackim odcinku tej granicy ponad 62 tys. osób oraz 30 tys. pojazdów. W wyniku tych działań m.in. zawrócono na terytorium Słowacji (z uwagi na brak wymaganej wizy lub dokumentu pobytowego) 29 cudzoziemców pochodzących z Syrii, Pakistanu, Turcji oraz Iraku.
Nie brakowało również falsyfikatów, o których często wspominaliśmy w naszym tygodniku. W 2023 roku podkarpaccy strażnicy graniczni ujawnili blisko 6,9 tys. fałszywych dokumentów. Ujawnianie nielegalnych towarów również stanowiło duży procent pracy mundurowych. Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 33 mln zł. Udaremniono też przewóz nielegalnego alkoholu o wartości ok. 490 tys. zł. oraz narkotyków różnego typu o wartości ok. 50 tys. zł. W minionym roku strażnicy graniczni z Podkarpacia odzyskali 101 pojazdów pochodzących z przestępstwa oraz ponad 800 części ze skradzionych aut. Ich łączna szacunkowa wartość wynosi ponad 9,4 mln zł.
W minionym roku pogranicznicy rozpracowywali działalność 8 zorganizowanych grup przestępczych (w tym 7 międzynarodowych). W wyniku podjętych czynności służbowych 63 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych. Kolejnych 61 osób usłyszało zarzuty dotyczące innych przestępstw odkrytych w ramach realizowania powyższych czynności. W 2023 roku mundurowi z BiOSG zlikwidowali m.in. 5 nielegalnych fabryk papierosów oraz 1 fabrykę fałszywych dokumentów. Dzięki ich czujności na podkarpackich granicach zatrzymano ponad 200 osób będących w zainteresowaniu krajowych i zagranicznych służb.
Tylko w 2023 roku do służby wcielono 135 nowych strażników granicznych.W bieżącym, 2024 roku planowane jest wcielenie 200 nowych strażników granicznych. Ma to być największe wcielenie w historii BiOSG. Rozwój widać nie tylko po naborach kadrowych. BiOSG skutecznie uzupełnia i wymienia flotę pojazdów. W 2023 roku zakupiono 51 nowych maszyn. Łączna wartość nowych pojazdów wynosi ponad 11 mln złotych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze