W poniedziałek radni przyjęli nowe stawki i rodzaje biletów za przejazdy autobusami MZK.
Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o nowym rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, który wejdzie w życie już 1 listopada. Nowy taryfikator biletów natomiast – decyzją radnych – będzie obowiązywał od 1 grudnia. Zmieni się bardzo dużo. Po pierwsze będzie mniej rodzajów biletów, po drugie – pojawią się zupełnie nowe.
Zamiast biletu jednorazowego za 2,50 zł, będzie bilet jednorazowy ważny przez 45 minut od skasowania, umożliwiający dowolną liczbę przesiadek w tym czasie. Jego cena wyniesie 3 zł. Kupowany u kierowcy bilet godzinny podrożeje do[paywall] 3,40 zł. tańsze będą natomiast bilety miesięczne. Normalny w strefie miejskiej, ważny we wszystkie dni tygodnia i na wszystkie trasy, będzie kosztował 78 zł (wcześniej 100 zł).
Wprowadzony zostanie też bilet miesięczny specjalny w cenie 10 zł. Będzie przysługiwał zasłużonym honorowym dawcom krwi, a także mieszkańcom Przemyśla oraz gmin: Przemyśl, Żurawica i Krasiczyn, które ukończyły 65 lat i mają emeryturę nie większą niż 1200 zł.
Zlikwidowano natomiast ulgi dla sołtysów z wymienionych gmin oraz bilet miesięczny z bonifikatą. Przysługiwał on rodzinom, które na co najmniej dwoje dzieci pobierają zasiłek rodzinny. Nie będzie też biletów weekendowych dla posiadaczy przemyskiej karty 3+.
Planowano też likwidację ulg dla przewodniczących zarządów osiedli, jednak na komisji budżetu i finansów wprowadzono poprawkę zachowującą ten przywilej.
Maciej Kamiński (PiS) i Robert Bal (Regia Civitas) apelowali o zachowanie biletów weekendowych dla dużych rodzin. Poprawka ta nie zyskała jednak poparcia większości.
– Najbardziej boli mnie to, że tutaj koledzy siedzący na tej sali szumie zapowiadali, że kiedy dojdą do rządzenia, to będą bezpłatne przejazdy autobusowe dla dzieci i młodzieży. Chciałbym teraz zapytać jak to ma się do rzeczywistości – powiedział Janusz Zapotocki, kierując swoje słowa głównie do radnych KO.
Wojciech Bakun stwierdził, że bilet jednorazowy jest zupełnie innym niż do tej pory, ponieważ umożliwia przesiadki. Przyznał też, że niekiedy będą one konieczne, aby dojechać do jakiegoś miejsca. Prezydent podkreślił, że oferta MZK kierowana jest przede wszystkim do tych, którzy korzystają z autobusów na co dzień, a nie tylko okazyjnie, stąd bardziej atrakcyjne ceny biletów miesięcznych i tygodniowych.
W. Bakun tłumaczył, że uchwała dająca dużym rodzinom bezpłatne przejazdy w weekendy, po zmianach nie będzie miała sensu, gdyż nie będzie już biletów ważnych tylko w dni robocze. – Wszystkie bilety czasowe będą weekendowymi i nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych biletów weekendowych dla wybranej grupy społecznej
Kolejno: Typ biletu, strefa, bilet normalny, ulgowy komunalny, ulgowy ustawowy
Jednorazowy 45 1 oraz 2 i 3 3,00 2,00 1,50
Jednorazowy 45 1,2 3,60 2,40 1,80
Jednorazowy 45 1,2,3 4 2,60 2,00
Jednorazowy 60 1 3,40 - 1,70
Jednorazowy 60 1,2,3 4,60 - 2,30
30-dniowy imienny 1 oraz 2 i 3 78 39 39
30-dniowy imienny 1,2 88 44 44
30-dniowy imienny 1,2,3 98 49 49
30-dniowy imienny 1,2,3 10 - -
specjalny
roczny 1,2,3 730 365 365
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To szok! Gdyby sie tak blizej przygladnac ,to gdzie tu widac polityke prorodzinna? Panie Prezydencie, kto nastepny na kolejce?
Cholerni kłamcy z PO mam ulotki wyborcze gdzie obecni radni szczególnie PO mają zapisane darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży !!! I co ?
Bilet godzinny przy punktualnej komunikacji znacznie obniża ceny komunikacji szczególnie tych przesiadkowych i to jest duży plus.A dzieci korzystają z biletów ulgowych i niech tak zostanie .Dostają na to ich rodzice 500+.A od polityki prorodzinnej jest rząd.ten na "szczęście" ceny podnosi na wszystko co możliwe.
prezydent miasta również ma obowiązek dbać o dobro mieszkańców. Firma doradcza nie od parady doradziła - w sumie MZK zgarnie więcej pieniędzy i zapłacą za to mieszkańcy - bo Bakun nie ma aby dotować spółkę
ludzie nie myślą, im się należy i tyle tak ich uczy Państwo,
Pan prezydent ładnie podwindowal ceny komunikacji uszczuplił zniżki na atrakcje posiru. Rozdanie stanowiska na prawo i lewo. Prezesem/Dyrektor MOPS/Posir/Pwik/Pgm ludzie prezydenta Bakuna. Szef kancelarii człowiek prezydenta podobno specjalista od informatyki w mopsie pan radny Tomasz Leszczyński pytam gdzie był konkurs na to stanowisko i czy napewno nie znalazł się ktoś lepszy i z dyplomem nie wierzę w to. Po co te konkursy po co to wszystko prezydencie mniej cywilną odwagę powiedzieć wprost wsadzam swoich koniec kropka a nie pierniczyć farmazony. Mija się pan z prawdą tak jak pinokio tylko narazie nos panu się nie wydłuża. A słowa do koalicjanta zostawcie tego pana samego niech PiS i RC go rozszarpie. Narazie tylko wizerunek jaki ma platforma taki ma ale bardziej cierpi na koalicji z tym panem niż zyskuje
Super, pogratulować inteligencji włodarzom gminy przemyśl. Z Ostrowa rano nie będzie można dostać sie do pracy a po południu nie ma czym wrócić. Zaznaczam, że w Ostrowie jest 960 domów i 7 bloków.
a co tam utworzyć linię tramwajową i zbudować metro wszak Przemyśl to potężna metropolia, wszystko można obiecać bo pelikany wszystko łykną, a z przyjemnością nawet żabę...
Już by zrobili ten bilet godzinny na 3,5 zł. Założę się, ze będą problemy z wydaniem reszty u kierowcy, bo w Przemyślu nikt nie odpuści 10 gr :/
Ostrów, niby blisko a jednak daleko. Autobusu nie ma, więc każde dziecko jak chce jechać do szkoły lub wrócić do domu to potrzebuje opieki dorosłych. Nie wspominam o zajęciach dodatkowych. To jest bez sensu. A kiedy dorośli mają czas pracować?
Z ciekawości zerknąłem na rozkład i uważam, że ten proponowany jest lepszy od poprzedniego. Ilość kursów ta sama, a godziny wyjazdu z Ostrowa i powrotów po południu ze szkoły czy z pracy są porównywalne z tymi, które teraz obowiązują. A zmiany są kosmetyczne. Wystarczy się zapoznać i pojąć co jest w rozkładzie.
Ostrowiaku: tylko nie wiem czy mówimy o tym samym Ostrowie. Owszem, znam nowy rozkład, o godz 7.06 jedzie 12 do miasta w czasie gdy na Grunwaldzkiej jest największy korek, który zaczyna się przy szkole nr 16. Dotarcie na 7.30 do pracy jest nierealne. Dodatkowo debilowaty dyspozytor z MZK wysyła na ten kurs najmniejszy autobus jaki mają. Zaznaczam, że 12 o godz 7.06 jeździ tylko w dni nauki szkolnej. Po południu jeżeli ktoś kończy pracę po 15.30 nie ma czym wrócić bo po prostu nie ma czym. Radze nauczyć się najpierw czytać łostrowiaku.
Ty to chyba jesteś nawiedzony fan naszego nieudolnego Prezydenta. I daj już spokój tym 500+, żal czytać ...w kółko to samo.
Bolek z tym do Gminy,płacą za tyle kursów i wszystko
Ludzie nawet autobusy nie jeżdżą na wode,nie widzicie jakie są ceny paliw?wogle ceny,to są groszowe sprawy,kiedy ostatnio była podwyżka?i tak większość mankoltentow jeżdzi za free,a ceny prądu,gazu śmieci są OK?
Wczoraj jechalam autobusem nr 28 na Cmentarz Glowny po godz 10. Autobus nabity w cud.Ludzie stali jak sledzie.Ci,ktorzy chcieli wsiasc do autobusu na ul.Slowackiego,w wiekszosci ludzie starsi,nie mieli szans.Panie Prezzydencie,czy nie mozna w okresie Wszystkich Swietych dodac ze 2,3 kursy ?Tak tylko na pare dni? Nie kazdy auto ma.
Akurat wczoraj była bardzo ładna pogoda, więc można było urządzić sobie spacerek. Dostać się ze Słowackiego na Słowackiego to kie jest ekstremalny wyczyn.
Jak się mieszka na wsi to trzeba sobie auto kupić. Albo przeprowadzić do miasta.
To szok! Gdyby sie tak blizej przygladnac ,to gdzie tu widac polityke prorodzinna? Panie Prezydencie, kto nastepny na kolejce?
Cholerni kłamcy z PO mam ulotki wyborcze gdzie obecni radni szczególnie PO mają zapisane darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży !!! I co ?
Bilet godzinny przy punktualnej komunikacji znacznie obniża ceny komunikacji szczególnie tych przesiadkowych i to jest duży plus.A dzieci korzystają z biletów ulgowych i niech tak zostanie .Dostają na to ich rodzice 500+.A od polityki prorodzinnej jest rząd.ten na "szczęście" ceny podnosi na wszystko co możliwe.