8 czerwca br. urokliwe uliczki Birczy po raz dziewiąty stały się areną sportowych zmagań w ramach Birczańskiego Biegu po Zdrowie. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie „Sportowy Duch”, przyciągnęło wielu miłośników biegania – od najmłodszych po doświadczonych zawodników. Jak co roku, nie zabrakło emocji, sportowej rywalizacji i niezwykłej atmosfery, która od lat towarzyszy tej imprezie.
Autor: Sabina Majewska
Zawody odbywały się w różnych kategoriach wiekowych, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największym wyzwaniem okazał się bieg w kategorii open, którego uczestnicy musieli zmierzyć się z wymagającą 5-kilometrową trasą. Nie tylko dystans, ale i kapryśna pogoda wystawiły zawodników na próbę – słońce co chwilę ustępowało miejsca intensywnym opadom deszczu, co dodatkowo utrudniało rywalizację. Wśród mężczyzn triumfował Bohdan Semenowycz, który ukończył bieg w czasie 18:26,00 min. Wśród kobiet najlepsza była Natalia Semenowycz z czasem 21:10,00 min. Z kolei w kategorii Marsz Nordic Walking na 5 km najszybszy okazał się Jan Słowik z czasem 38:31,00 min, natomiast wśród kobiet wygrała Małgorzata Oleksyk z czasem 43:06,00 min.
Mimo trudnych warunków atmosferycznych, zawodnicy pokazali niesamowitą determinację i sportowego ducha walki. Zarówno debiutanci, jak i doświadczeni biegacze udowodnili, że żadne przeciwności nie są w stanie zatrzymać pasji do biegania i zdrowego stylu życia. Publiczność, zgromadzona wzdłuż trasy biegu, gorąco dopingowała uczestników, dodając im sił na każdym kilometrze.
Można śmiało się pokusić o stwierdzenie, że tegoroczna edycja biegu zyskała również wymiar międzynarodowy. Wśród uczestników znalazło się dwóch zawodników z Ukrainy, a także zawodnik ze Szkocji i Hiszpanii. Obecność sportowców z różnych stron świata nie tylko podniosła prestiż imprezy, ale także pokazała, że Birczański Bieg po Zdrowie staje się wydarzeniem o coraz szerszym zasięgu i znaczeniu.
Sukces wydarzenia nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania organizatorów. Członkowie Stowarzyszenia „Sportowy Duch” z prezesem Stanisławem Chrobakiem na czele, włożyli całe serce w przygotowanie biegu. Ogrom zasług w organizację dodali również pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy, którzy aktywnie wspierali przebieg wydarzenia. Niezastąpionym wsparciem było również profesjonalne zabezpieczenie tras przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Bircza, OSP Leszczawa Dolna, OSP Kuźmina, OSP Borownica), którzy mimo ulewnego deszczu, stali niewzruszeni w wyznaczonych puntach przebiegu trasy. To dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy mogli czuć się bezpiecznie przez cały czas trwania zawodów.
Nieoceniony był także wkład partnerów i sponsorów, którzy od lat wspierają tę inicjatywę. Szczególne podziękowania należą się: Miastu i Gminie Bircza, Starostwu Powiatowemu w Przemyślu, Nadleśnictwu Bircza, Bankowi Spółdzielczemu w Żurawicy, Henrykowi Sowie – Tartak Brzuska, Myjni „Lpg-Gaz” Stara Bircza, Delikatesom Premium w Birczy, Delikatesom Piotruś Pan w Starej Birczy, GS Samopomoc Chłopska w Birczy, Ubezpieczeniom Bircza – Ewie i Radosławowi Pacławskim, firmie Transprzęt – Zabłotce, firmie Klimel, firmie cateringowej Elżbiety i Romana Stasziewiczów oraz firmie Sołtysiak Tour.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrz miasta i gminy Bircza Anny Szymaszek, radnych Rady Miejskiej w Birczy oraz starosty przemyskiego Bożeny Ryczan. Ich obecność i wsparcie nadały wydarzeniu szczególnego prestiżu i podkreśliły wagę działań promujących zdrowy styl życia w regionie.
Tegorocznemu biegowi towarzyszyły również liczne atrakcje przygotowane z myślą o całych rodzinach. W okolicach GOKSiT rozstawiono atrakcyjne stoiska promocyjne m.in.: PANS w Przemyślu, Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, Nadleśnictwa Bircza, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, WOT Przemyśl oraz Transprzęt Sanok.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze