9 listopada w Birczy odbyła się kolejna już, 6. edycja Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Na scenie wystąpiło prawie 170 uczestników, a najmłodszy miał 3 lata.
Tradycję śpiewania piosenek patriotycznych w Birczy w okolicach Święta Niepodległości podtrzymuje się co roku. Nawet rok temu organizatorzy się nie poddali i mimo niesprzyjających pandemicznych warunków zorganizowali wydarzenie, tyle że w formule online.
W tym roku udało się wrócić do[paywall] tradycyjnego sposobu prezentacji utworów na scenie przed publicznością.
Wydarzenie otworzyło wspólne odśpiewanie hymnu, a poprowadziła je Sylwia Grygier, występując w stroju z okresu międzywojennego, użyczonym przez Stowarzyszenie Damy i Huzary z Przemyśla.
Chętnych do śpiewania patriotycznego repertuaru nie brakowało. Zaprezentowało się blisko 170 uczestników, od maluchów po dorosłych. Na scenie wystąpili reprezentanci: szkół podstawowych w Birczy, Leszczawie Dolnej, Lipie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie, a także maluchy z Przedszkola Samorządowego w Birczy, przedstawiciele Środowiskowego Dom Samopomocy w Birczy oraz grupy wokalne działające w GOKSiT i SP Bircza.
Każdy z wykonawców mógł liczyć na nagrodę w postaci słodkich upominków i książek, bo wydarzenie nie ma formuły konkursu i nie chodzi w nim o wyłonienie zwycięzców, lecz o integrację i wspólne uczczenie przypadającego w listopadzie Święta Niepodległości.
Poszczególne grupy wokalne uhonorowali na scenie: gospodarz gminy Bircza Grzegorz Gągola, przewodniczący Rady Gminy Bircza Kazimierz Cap, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski i radny gminny Krzysztof Poczynek.
Osobne słodkie upominki dla uczniów SP w Birczy wręczyła też jej dyrektor Magdalena Tyczyńska. Na finał wszyscy uczestnicy razem zaśpiewali jedną z pieśni patriotycznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze