Reklama

Bóg, Honor, Ojczyzna – „terytorialsi” otrzymali sztandar


W wyjątkowej scenerii przemyskiego Zniesienia i górującego nad nim Krzyża Zawierzenia 14 maja br. odbyła się wyjątkowa wojskowa ceremonia – akt wręczenia 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej sztandaru, połączony z przysięgą kolejnego zastępu „terytorialsów”.


– Dla każdego żołnierza sztandar jest świętym symbolem godności i honoru, czyli tych przymiotów, których ojczyzna w momencie zagrożenia ma prawo zażądać od swoich córek i synów. Jestem przekonany, że uniesiecie ciężar tego wielkiego zobowiązania. Z tego miejsca rozpościera się widok na dumny, tysiącletni, królewski Przemyśl, część tej historii zapisali w symbolice sztandaru jego fundatorzy. Każdy z nich, umieszczony w rogach sztandaru, ma swoje głębokie znaczenie dla tego regionu. Są fundamentalne słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Są one bliskie i mi, synowi ziemi przemyskiej. Na moje życiowe wybory wpływ miała postawa wielkich przodków, czyli Orląt Przemyskich, opieka Matki Boskiej Słuchającej z Kalwarii Pacławskiej, do której swoje prośby od pięciu wieków zanoszą obrońcy kresów wschodnich

– powiedział przemyślanin, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał brygady Krzysztof Zielski.

Reklama

Sztandar to symbol honoru, wierności i służby ojczyźnie. Jego nadanie jest dowodem uznania dla profesjonalizmu, poświęcenia i gotowości do obrony Polski – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dla jednostki wojskowej sztandar to jeden z najważniejszych symboli tożsamości, honoru i tradycji danej formacji wojskowej. Pełni funkcję reprezentacyjną, ceremonialną i symboliczną...

Sztandar nadał prezydent Polski

5 maja br. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda – na wniosek ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza – nadał sztandar 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w uznaniu jej zasług dla obronności kraju oraz wzorowej służby na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Odebranie postanowienia przez przedstawicieli przemyskiej jednostki odbyło się 8 maja br. w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Było to ukoronowanie długiego okresu, związanego z procesami o charakterze: ceremonialnym, prestiżowym i prawnym, regulowanym przepisami wojskowymi oraz tradycją.

Reklama

– Gratuluję tego wielkiego aktu. Od dzisiaj macie sztandar, który będzie wam służył po wieczne czasy. Dziękuję wam, że wybraliście taką drogę, że z pełną świadomością regularnie wypowiadacie słowa przysięgi wojskowej, zasilając szeregi brygady. Te słowa zobowiązują. Pamiętajcie o jednym: zawsze powinniście liczyć na siebie oraz swoje koleżanki i kolegów. Pomagajcie sobie wzajemnie. Zawsze i wszędzie. Bo jeśli będziecie to robić, łatwo osiągniecie wspólny cel

– zapewnił zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generał brygady Grzegorz Barabieda[paywall].

Reklama

Pamiętając o przeszłości, skupiają się na przyszłości

W sobotnie, 14 maja br., przedpołudnie z udziałem m.in.: wspomnianych wyżej oficerów, a także m.in.: wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, mieszkańców miasta, sztandar trafił do właściciela – 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym akcie uczestniczyła także wojskowa delegacja z Grecji, oficerowie służący w formacjach związanych z obroną terytorialną w Helladzie: płk Anastasios Krokos, ppłk Giorgios Moratis oraz por. Pavlos Konstantinos. Obecna była kompania honorowa oraz orkiestra reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Od pierwszych dni powstania naszej brygady wiedzieliśmy, w jakim tempie będziemy się rozwijać. Mamy już trzy lata, jesteśmy kontynuatorami tradycji 4. Korpusu Obrony Pogranicza „Podole”. Mamy niezwykle zacnego patrona – generała dywizji Stefana Roweckiego pseudonim Grot. Ostatni czas pokazał, że zakres naszej działalności nie pozostaje zbiorem zamkniętym. Budowa potencjału, pozyskiwanie sprzętu i infrastruktury oraz programowe szkolenia przeplatane są potrzebami reagowania pozaplanowego. Pamiętając o przeszłości, musimy skupić się na przyszłości naszej brygady. Będziemy uczestniczyć w komponencie obrony pogranicza w ramach „Tarczy Wschód”. Nasza brygada liczy obecnie ponad 1800 żołnierzy

Reklama

– powiedział dowódca 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko, szef Garnizonu Przemyśl.

Z dedykacją dla ojca

Ceremoniał wbicia symbolicznych gwoździ w sztandar 20. Przemyskiej BOT zainaugurowali jego matka chrzestna – Agnieszka Wnorowska, wnuczka żołnierza Armii Krajowej Alicji Wnorowskiej (obecny był również jej syn Stanisław Wnorowski) oraz ojciec chrzestny, przemyślanin, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

– Ten wyjątkowy zaszczyt dedykuję mojemu ojcu, chorążemu Tadeuszowi Pilchowi, który przez wiele lat kierował kancelarią tajną w Jednostce Wojskowej 4145 w Krównikach koło Przemyśla. Wzorowemu żołnierzowi, szlachetnemu człowiekowi. Dziękuję za to, że chcecie i wyrażacie gotowość obrony Polski. W tym trudnym czasie jest to szczególnie ważne. Wojna jest blisko nas, tuż za naszą wschodnią granicą. Zawsze gotowi, zawsze blisko – to wasze motto. Zawsze zostanie z wami wraz z pięknym sztandarem, który jest już w waszej jednostce. Jestem niezwykle dumny, że mogę być częścią tej historii

Reklama

– powiedział P. Pilch.

Odznaczenia

Podczas uroczystości – zgodnie z panującą wojskową tradycją – nie odbyło się bez odznaczeń i wyróżnień. Gwiazdą Iraku odznaczony został starszy szeregowy Grzegorz Dzimira. Za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej: mjr Marcin Badlik, st. chor. sztab. Piotr Umiński, plut. Adam Sawa, mjr Artur Marszał, por. Dariusz Sociński, chor. Daniel Kłos. Za bardzo dobre wykonywanie zadania służbowego 23 żołnierzy wyróżnionych zostało pochwałą, 11 żołnierzy listem gratulacyjnym, 1 żołnierz 3-dniowym urlopem oraz nagrodami rzeczowymi: ppłk Stanisław Kuźmięga, mjr Janusz Leja, mjr Piotr Dryla, st. chor. sztab. Leszek Gliniecki, st. chor. sztab. Grzegorz Kowalik, kpt. Katarzyna Polak, por. Justyna Kudyba, ppor. Katarzyna Ozimek, ppor. Weronika Bury. Za wybitne zasługi podczas pełnienia służby wojskowej tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz RP z odznaką III stopnia” wyróżnieni zostali: ppor. Bartłomiej Budzicki, ppor. Daniel Chrobot, st. kap. Tomasz Rafalski. Za wybitne zasługi podczas pełnienia terytorialnej służby wojskowej tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Obrony Terytorialnej” odznaczonych zostało 51 żołnierzy. Wyróżnienia i gratulacyjne otrzymali także parlamentarzyści i samorządowcy.

Reklama

Przysięga

Finałem uroczystości była przysięga wojskowa, po raz pierwszy złożona przez rekrutów na nowy sztandar brygady. Słowa roty wypowiedziało 50 ochotników z rejonu działania
20. Przemyskiej BOT. Wśród nich znaleźli się młodzi i starsi, pracujący i uczący się, którzy
w czasie wolnym postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią. Teraz rekruci rozpoczną 3-letni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów brygady zlokalizowanych w Przemyślu. Szkolenia będą się odbywać w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 20. Przemyskiej BOT, mogą się ubiegać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2025 16:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama