Reklama

Bp S. Jamrozek poświęcił medyczną inwestycję na przemyskiej uczelni: – Pielęgniarki będą miały do spełnienia misję bycia przy drugim człowieku

Opiewającą na około 4 mln zł inwestycję uroczyście otwarto kilkanaście dni temu, przy udziale przedstawicieli władz, przedstawicieli środowiska medycznego i duchowieństwa, na przemyskiej uczelni. Centrum Symulacji Medycznych – bo o nim mowa – ma służyć nie tylko kształcącym się na kierunku pielęgniarskim, ale też lokalnej społeczności, bo planowane są w nim m.in. konsultacje dla osób z zewnątrz, świadczących opiekę nad osobami starszymi.

Oficjalne otwarcie odzwierciedlającego prawdziwe warunki szpitalne ośrodka miało miejsce ostatniego dnia listopada, ale tak naprawdę służy on studiującym pielęgniarstwo na PWSW w Przemyślu już od początku roku akademickiego.

Inwestycja kosztowała ok. 4 mln zł, z czego ponad[paywall] 2,5 mln zł uczelnia wyłożyła z własnych środków, a 1,2 mln zł z funduszy pochodzących z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości i Inicjatywy Wsparcia Dążenia do Doskonałości, natomiast dodatkowa kwota 200 tys. zł pochodziła z dotacji celowej marszałka województwa podkarpackiego.

Poświęcenia nowego obiektu dokonał obecny na uroczystości ks. bp Stanisław Jamrozek, a włodarz Przemyśla Wojciech Bakun podkreślił związek uczelni z miastem i jej wpływ na jego rozwój, mówiąc:

– Uczelnia to jeden z najważniejszych ekosystemów miasta. To nie „dodatek” do miasta. Jeśli rozwija się uczelnia, rozwija się miasto”.

Reklama

Podczas części oficjalnej głos zabrali również: wicemarszałek Piotr Pilch, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu dr n. o zdr. Barbara Stawarz oraz kardiolog Alicja Zasadny – z ramienia Stowarzyszenia Metalowych Serc, a także wspomniany już bp Stanisław Jamrozek, który podkreślił:

– Pielęgniarki będą miały misję do spełnienia. Misję bycia przy drugim człowieku. Wdzięczność pacjentów jest największą nagrodą.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć sale Centrum Symulacji Medycznych, rozlokowane na dwóch piętrach wyremontowanego Kolegium Wschodniego.

W obiekcie mieści się łącznie 11 pracowni, m.in. służących do: przeprowadzania klinicznych scenariuszy symulacyjnych zbliżonych do warunków, jakie panują w szpitalu, nauki zabiegów pielęgnacyjnych przy dziecku i osobie starszej, prowadzenia zaawansowanych czynności resuscytacyjnych czy nauki wykonywania różnorodnych procedur i zabiegów medycznych.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    superdrab_21 2021-12-14 18:27:50

    Chyba przesadzają z tym pokropkiem.  Zamiast na leczenie onkologiczne 2 mld rocznie przekazano na propagandę partyjną TVPis , około 400 mln zamiast na leczenie dzieci z rzadkimi chorobami  trafiło do Rydzyka itd. itp. A "gadki" tego pana o misji bycia przy drugim człowieku powinny być skierowane do księży i zakonnic.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    superdrab_21 2021-12-14 19:03:51

    Dlaczego słowo pokropek zostało treścią zablokowaną, czyżby cenzura w ŻP.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama