– Odbieram ten tytuł jako oddanie czci ojcu Michałowi, wielkiemu patronowi tego miasta. W pewien sposób czuję się jego przedstawicielem, małym przy wielkości ojca Michała. Przedstawicielką rodziny, najstarszą w niej, prowadzącą Związek Czartoryskich, którego celem jest przede wszystkim kultywowanie tradycji rodzinnych, więzi rodzinnych i prowadzenie działalności charytatywnej i społecznej – powiedziała tuż po odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Barbara Czartoryska. To bratanica patrona miasta błogosławionego o. Michała Czartoryskiego.
12 czerwca br. obchodzony jest Dzień Patrona Miasta Jarosławia. W br. w sposób szczególny, bo 2024 r. to 80. rocznica śmierci urodzonego w Pełkiniach dominikanina i 25. rocznica beatyfikacji przez papieża Polaka Jana Pawła II (13 czerwca 1999 r. w Warszawie).
Główna ceremonia odbyła się w bazylice i klasztorze o. dominikanów. Przed uroczystą eucharystią w intencji mieszkańców miasta, której przewodniczył były metropolita przemyski, abp senior Józef Michalik, pod tablicą pamiątkową poświęconą błogosławionemu władze miasta, radni, społeczność szkolna, harcerze, mieszkańcy złożyli kwiaty. Wnioskodawcą przyznania tego zaszczytnego tytułu był burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz. I to on, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Jarosławia Piotrem Kozakiem i wiceprzewodniczącym Wiesławem Strzępkiem, dokonali tego aktu w wyjątkowej scenerii atrium klasztoru oo. dominikanów.
– Bardzo się cieszę z faktu przyznania pani tego tytułu. Dziękuję radnym, że przychylili się do mojego wniosku. Dlaczego go złożyłem? Każda pani wizyta nas inspiruje, a wszyscy takich inspiracji dzisiaj potrzebują. Wielu w dzisiejszym świecie pędzi, zapominając, co tak naprawdę jest najważniejsze. Wychowanie, wartości i serce. Pozwolę sobie na małą prywatę. Jestem burmistrzem dopiero ponad miesiąc. Wiele osób, gdy mnie widzi, mówi, że taka opieka mi się bardzo przyda, bo jestem młody. I jak najbardziej chcę z tej opieki korzystać
– powiedział burmistrz Jarosławia M. Nazarewicz[paywall].
Gratulacje, życzenia i wizerunek św. Kingi, patronki powiatu jarosławskiego, złożył starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.
– Nasza współpraca z miastem wreszcie układa się wzorowo. Bardzo miło, że mogę uczestniczyć w tej wyjątkowej ceremonii. Nasz powiat jest zawsze otwarty dla tak zacnych gości
– powiedział.
Gospodarz ceremonii przeor klasztoru oo. dominikanów w Jarosławiu o. Marek Grubka OP powiedział:
– Scenariusz tej uroczystości ułożył się sam. Rok temu, kiedy rozmawialiśmy o kolejnym dniu patrona miasta, wszystko wskazywało, że odbędzie się w ratuszu. Kiedy do naszego ośrodka w Jamnej przyjechał aktor Błażej Michalski z rodziną, zapytałem go, czy nie zechciałby przygotować jakiegoś słuchowiska o błogosławionym Michale Czartoryskim? Bo był tuż po premierze podobnego o Edycie Stein. Odpowiedział, że monodram będzie lepszy. Wówczas wpadł mi do głowy pomysł, aby kolejne uroczystości odbyły się w naszym kościele i klasztorze.
Reklama
Monodram powstał. W Białej Kaplicy klasztoru odbyła się jego prapremiera. Pod tytułem „Jaś” w wykonaniu Błażeja Michalskiego, aktora teatralnego i telewizyjnego, związanego ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Barbara Maria Czartoryska urodziła się w 1935 r. w Żurawnie nad Dniestrem w powiecie Żydaczów, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jest córką księcia Kazimierza Jerzego Czartoryskiego i Heleny Skrzyńskiej, herbu Zaremba. Po zakończeniu II wojny światowej zdobyła wykształcenie biologiczno-chemiczne, została doktorem w Instytucie Psychiatrii i Neurologii Zakładu Genetyki w Warszawie i poświęciła się pracy naukowej. W swojej działalności społecznej, w latach 80. ubiegłego wieku, wspierała działalność NSZZ „Solidarność”. Od zarania, czyli 2005 r., corocznie uczestniczy w obchodach Dnia Patrona Miasta. Odwiedza także Zespół Szkolno-Przedszkolny im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze