Reklama

Brygada rośnie w siłę [ZDJĘCIA]

W siedzibie 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej doszło do kolejnego już w br. wcielenia ochotników do granicznej brygady OT. Tym razem ponad 50 ochotników podjęło decyzję, aby dołączyć do formacji, której patronuje gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot”.

Wcielenie to początek żołnierskiej drogi pół setki osób. Drogi, która pozwala zrealizować swoje marzenia i sprawdzić się w warunkach, odbiegających od tradycyjnego domowego życia. Najpierw rejestracja, później dla chętnych fryzjer, umundurowanie, stołówka, sprawy administracyjne i wreszcie poznanie zasad, jakimi w czasie tzw. „szesnastki”, będą się kierować nowo wcieleni adepci żołnierskiego rzemiosła.

– Rekruci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wojskiem, rozpoczną szesnastodniowe szkolenie podstawowe, a osoby w przeszłości związane z armią, zapoznają się z nowym systemem szkoleniowym w ramach ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego. Ci pierwsi będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwsze pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 30 listopada tego roku w Sanoku

Reklama

– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Samorządowcy, właściciele firm, bezrobotni

Wśród ochotników, którzy stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe, byli m.in. pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, właściciele firm czy bezrobotni.

– Mundur podobał mi się od zawsze. Odbyłam już przeszkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i swoją dalszą drogę w strukturach wojska postanowiłam kontynuować w Wojskach Obrony Terytorialnej. Moją przyszłość wiążę z wojskiem i chcę się w nim rozwijać

Reklama

– powiedziała mieszkanka jednej z miejscowości z okolic Brzozowa. Jej kolega Tomasz z Przemyśla dodał:

– Jak koleżanka również odbyłem szkolenie podstawowe DZSW oraz specjalistyczne w 3. Batalionie Strzelców Podhalańskich. Temat wojska jest mi bliski, ponieważ wujek służył w wojsku. Chcę zostać żołnierzem zawodowym.

Jak zostać żołnierzem 20. PBOT?

Mieszkańcy regionu, powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20. Przemyskiej BOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również się skontaktować z rekrutem 20. PBOT –  dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/12/2024 18:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama