Reklama

Brzydkie miejsca w Małej Galerii Fotografii w Przemyślu

30/07/2023 09:44

W Małej Galerii Fotografii funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) czynna jest wystawa fotografii Jolanty Rycerskiej zatytułowana „Brzydkie miejsca”.

Wystawa jest przykładem jak wiele można przekazać językiem fotografii. Od zapisu będącego dokumentem jakichś wydarzeń, albo opowieści o kimś albo o czymś, aż po obrazowania swoich emocji. Fotografia traktowana, jako sztuka jest świadomym narzędziem w rękach autorów. Może zwracać uwagę na ważne problemy społeczne czy kulturowe. W tym przypadku artystka dotyka bardzo osobistych, intymnych spraw kobiet uczestniczących w jej projekcie. 


– Szesnaście zdjęć to szesnaście kobiet. Każdą z nich zapytałam, czy mogłabym sfotografować brzydkie miejsce jej ciała – opowiada artystka o swoim projekcie.. Nie było zdziwienia, protestów ani zaprzeczeń. Po usłyszeniu pytania zamyślały się mówiąc: „dobrze, tylko które”? Okazało się, że każda z nich ma w ciele obszar, który uważa za brzydki. Każda głęboko odczuwała, że taki jest. U niektórych tych obszarów było kilka. Ostatecznie do fotografii wybierałyśmy fragment ciała, który pojawiał się, jako pierwszy, automatycznie. Fotografowałam go prosto, w czarno-bieli, w świetle zastanym, obejmowałam kadrem wskazany obszar. Zaczynały się opowieści. O subiektywnie odczuwanej "brzydocie" tych miejsc stanowiły różne czynniki: estetyczne, zdrowotne lub pourazowe. O chęci sprostania kobiecym wzorców piękna. O niemożności. Każde miejsce ma swoją ukrytą historię.

Reklama

Jolanta Rycerska – urodzona w Lublinie, doktor sztuki na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wcześniej również absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Filozofii na KUL, Europejskiej Akademii Fotografii oraz Studium Fotografii ZPAF. Od 2005 roku członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2011-23 pełniła funkcję prezes Zarządu Głównego ZPAF. Wykładowca Studium Fotografii ZPAF oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Wieloletnia kurator wystaw w warszawskich galeriach, m.in.: Starej Galerii, Galerii Obok, Galerii Jabłkowskich i galerii Kordegarda. Dwukrotna stypendystka MKIDN (2016 i 2019) w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 roku otrzymała nagrodę specjalną MKIDN za osiągnięcia artystyczne na polu fotografii. Autorka trzydziestu dwóch wystaw indywidualnych (m.in. Poetyka trwania, Sąsiedzi, Mozaiki, Iluminacje, Silentium, Bajki niczyje, Polisemia znaczeń) oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych. Od 2016 roku członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda. Obecnie pracuje na stanowisku kuratora w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama