Symbolicznym wmurowaniem kamienia węgielnego 3 września br. rozpoczął się finalny etap prac przy powstaniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, czyli inauguracja jego budowy. Podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przejścia granicznego w specjalnej kapsule czasu umieszczony został akt erekcyjny, podpisany przez kilkunastu obecnych na uroczystości gości oraz najnowszy (z 1 września br.) numer „Życia Podkarpackiego”.
Konkretne starania o powstanie czwartego w naszym regionie (po: Medyce, Korczowej i Budomierzu) przejścia granicznego z Ukrainą rozpoczęły się prawie 10 lat temu.
Co prawda ustne deklaracje padały już w latach 90. ubiegłego wieku, ale dopiero wymiana not dyplomatycznych i międzyrządowe porozumienie z 2012 r. nadały tempo pracom logistyczno-planistycznym. W 2018 r. starosta przemyski Jan Pączek wydał[paywall] pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego, a w grudniu 2019 r. minister finansów zapewnił, że są zabezpieczone środki na finansowanie tej inwestycji.
W 2020 r., po przetargu, na wykonawcę robót budowlanych wybrano pruszkowską firmę Strabag sp. z o.o., z którą 18 sierpnia 2021 r. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie została podpisana umowa.
– Za moimi plecami znajduje się wieś Niżankowice, która jest symbolem przerwanych relacji rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich. A poprzez rozpoczynaną dziś inwestycję staje się na nowo symbolem połączenia naszych narodów – stwierdziła wojewoda podkarpacki E. Leniart, nawiązując do faktu zlokalizowana w tym miejscu po II wojnie światowej granicy, która utrudniła kontakty mieszkańcom dotychczas sąsiadujących ze sobą miejscowości.
– To wielka rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich, ale przede wszystkim dla społeczności tego regionu: powiatu przemyskiego, przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej. Tu powstanie kilkaset stałych, pewnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie – dodał wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.
– Ta inwestycja da wiele obu stronom, nie tylko w kontekście finansowym, ale także pod względem budowania dobrej współpracy pomiędzy naszymi narodami – stwierdził przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Maksym Kozicki.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięło udział wielu znamienitych gości. Trudno wymienić wszystkich.
To m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, reprezentanci Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, deputowani do ukraińskiego parlamentu, przedstawiciele lokalnych samorządów z Polski i Ukrainy, dowódcy jednostek służb mundurowych państwa polskiego i ukraińskiego czy mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Obecni byli także metropolita przemyski obrządku rzymskokatolickiego abp Adam Szal oraz metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.
Przejście graniczne Malhowice – Niżankowice
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze