Przed wprowadzeniem zmian do regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla to prezydent powoływał Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego i on decydował o obsadzeniu w niej miejsc przez siedmiu z dziewięciu członków. Teraz te – ale i kilka innych – uprawienia przejęła Rada Miejska w Przemyślu. To wynik przyjęcia przez radnych projektu uchwały o zmianach w sprawie budżetu obywatelskiego.
Zasady funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla określała uchwała Rady Miejskiej w Przemyślu z 1 lipca 2020 r. Większość uprawnień była w rękach prezydenta miasta.
To on decydował m.in. o składzie Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, powołując członków stosownym zarządzeniem. To on wskazywał aż siedmiu jej członków. To on określał regulamin prac komisji oraz wzór protokołu, zawierającego wyniki zgłoszonych przez mieszkańców propozycji zadań[paywall].
Podczas ostatniej sesji radni opozycji, mający większość w Radzie Miejskiej w Przemyślu postanowili „odebrać” Wojciechowi Bakunowi większość uprawnień i przekazać je w ręce tego gremium. Bo to – z mocy prawa – w kompetencjach rad miasta czy gminy leżą sprawy związane z budżetem obywatelskim.
W nowym rozdaniu Budżetu Obywatelskiego 2021 r. siedmiu członków komisji wybranych zostanie spośród radnych, dwóch wywodzić się będzie spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta miasta. W przypadku ich niezgłoszenia, rada uzupełni skład komisji. Rada Miejska w Przemyślu określi regulamin prac komisji oraz wzór wspomnianego protokołu.
Radni zobowiązali prezydenta miasta do zapewnienia dostarczenia urn do wszystkich punktów głosowania oraz bezpieczny odbiór kart do głosowania i przekazania ich komisji, najpóźniej następnego dnia po zakończeniu głosowania. I to zarówno jeśli chodzi o głosowanie w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Zdecydowali, że włodarz miasta ma zapewnić obsługę organizacyjno-adminstracyjną, niezbędną do przeprowadzenia przez komisję weryfikacji zgłoszonych propozycji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kiedy ruszy dokończenie ulicy Wysockiego? Do dzieła bo czas płynie , a prac "ani widu ani słychu"!
Najwcześniej przy dobrych wiatrach za rok. W tym roku Bielskiego
Znowu niedouczeni radni narobią propagandy, ludziom nadziei i podopuszczają niewykonalne projekty
Wymiany nawierzchni Orlika Bakun i Świeży nie zrobili. Pytam się gdzie są nasze podatników pieniądze? Czy Bakun i Świeży przekazali pieniądze Orlika w inne miejsce i innym osobom?
Kiedy ruszy dokończenie ulicy Wysockiego? Do dzieła bo czas płynie , a prac "ani widu ani słychu"!
Najwcześniej przy dobrych wiatrach za rok. W tym roku Bielskiego
Znowu niedouczeni radni narobią propagandy, ludziom nadziei i podopuszczają niewykonalne projekty