Aż 24 mln zł na inwestycje wyda gmina wiejska Radymno w roku 2021. To 30 procent wszystkich zaplanowanych w budżecie wydatków. Choć punkt dotyczący wydatków majątkowych zdominowały dwie potężne inwestycje, to uwagę zwraca bardzo obszerna lista miejscowości, które mogą w tym roku liczyć na remont drogi, chodnik czy oświetlenie. Niestety te założenia obciążane są też sporym deficytem.
Rada gminy Radymno uchwałę budżetową przyjęła 29 stycznia. Choć na posiedzeniu obyło się bez dyskusji, to przebieg sesji wskazywał, że ustalenie planu dochodów i wydatków na linii wójt – radni wymagało sporo pracy i kompromisów.
– Po przeanalizowaniu projektu budżetu komisja stwierdziła, że[paywall] proponowane przez wójta gminy Radymno środki i ich podział nie zabezpieczą całości zgłaszanych przez radnych potrzeb inwestycyjnych gminy – informowała, przedstawiając stanowisko komisji rewizyjnej, jej przewodnicząca Ewa Świerk-Jaromi.
– Komisja stwierdziła, że są obszary mocno niedoinwestowane – kontynuowała radna, dodając jednak, że w toku prac nad budżetem doszło do zmian, które zaspokoiły oczekiwania radnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wszystkich obszarów działania gminy.
Ostatecznie pod głosowanie trafił projekt zakładający dochody nieco przekraczające 63,4 mln zł oraz wydatki w wysokości przeszło 78 mln. To oznacza, że choć gmina zaplanowała 24 mln na inwestycje, to jej budżet będzie obarczony ponad 14-milionowym deficytem.
W roku 2021 najwięcej gmina Radymno zainwestuje w odnawialne źródła energii i wymianę nieekologicznych pieców c.o. oraz skanalizowanie swoich terenów. Zgodnie z prerogatywami radnych pieniądze z budżetu mają w miarę sprawiedliwie krążyć po wszystkich zakątkach gminy. Lista zaplanowanych według tego klucza przedsięwzięć jest długa i żadne z sołectw nie zostało chyba pominięte.
Gmina będzie budować chodniki (m.in. w Chotyńcu, Zabłotcach, Korczowej, Łazach czy w Świętem), remontować drogi (m.in. w Chałupkach Chotynieckich, Sośnicy-Brzeg czy w Młynach) oraz budować oświetlenie uliczne (m.in. w Nienowicach, Korczowej czy w Ostrowie). Czy nowy sposób dzielenia środków zadowoli mieszkańców? Zobaczymy. Radni są zadowoleni.
– Zasialiśmy dobre ziarno, mam nadzieję, że zbierzemy dobry plon – podsumowywał w ubiegły piątek przewodniczący rady Jan Fusiek. Mimo, że radni nieco zmodyfikowali jego pierwotny plan, zadowolenia z przyjęcia uchwały budżetowej nie krył też wójt Bogdan Szylar. – Jest to budżet rozwojowy, mam nadzieję, że wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy, uda nam się zrealizować, a w szczególności kanalizację, drogi i oświetlenie – mówił wójt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze