Reklama

Burza w lampce wina. Czy publiczne pieniądze powinno się wydawać na alkohol?

08/03/2018 20:00

Trwa spór o Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Na LXII sesji rady miasta rozegrał się jego kolejny epizod. Radni wystosowali do Regionalnej Izby Obrachunkowej prośbę o kontrolę w podległej miastu instytucji kultury. Zgłoszenie to wywołało liczne kontrowersje zarówno wśród członków rady, jak i lokalnej społeczności. Symbolem tej odsłony konfliktu stała się lampka wina podawana podczas wernisaży.

Radni PiS mają  zastrzeżenia, co do sposobu zarządzania Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Nie podoba im się przede wszystkim to, ile i w jaki sposób CKiP wydaje pieniędzy. Wyrazem takiego stanu rzeczy były np. niekorzystne dla wspomnianej instytucji modyfikacje budżetu na rok 2018, ale także mówiący o nieprawidłowościach w działaniu CKiP artykuł sponsorowany, który ukazał się w jarosławskiej prasie.

Na LXII sesji rady miasta ta wojna podjazdowa miała kolejną odsłonę. W porządku obrad znalazł się bowiem projekt uchwały kierującej apel do RIO o przeprowadzenie kontroli w CKiP pod kątem przede wszystkim „nieodpłatnego udostępniania alkoholu nieograniczonej liczbie osób bez weryfikacji ich wieku podczas wernisaży”. Propozycja radnych PiS wywołała burzliwą dyskusję[paywall].

Reklama

Głównymi aktorami byli Michał Muzyczka oraz Mariusz Walter z jednej strony, z drugiej zaś radni Beata Łanowy, Marian Janusz, burmistrz Waldemar Paluch oraz dyrektor centrum Tomasz Wywrót. Ci pierwsi wyrażali oburzenie, że w mieście, w którym brakuje na rozwiązanie tak wielu problemów, wydaje się publiczne pieniądze na alkohol. Podkreślali przy tym, że przeszkadza im nie tyle obecność wina na wernisażach, a fakt nabywania go z publicznych środków, co po prostu jest niezgodne z prawem. Z kolei ich oponenci argumentowali, że lampka wina na wernisażu to od dawna utarty zwyczaj, a co więcej kwoty wydawane na ten cel mieszczą się w granicach 200 – 300 zł na miesiąc.

Punktem zapalnym okazał się także protokół z prowadzonej w CKiP kontroli. Beata Łanowy, przewodnicząca zespołu kontrolnego poinformowała, że jest gotowy, uzyskane wyjaśnienia zadawalające, a kontrola zakończona. Innego zdania była znaczna część członków komisji, która uznała, że zbyt wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Co dalej z kontrolą i protokołem, nie wiadomo. Docierają do nas sygnały, jakoby radna B. Łanowy zrezygnowała z przewodniczenia w pracach komisji, a protokół ma zostać uzupełniony.

Reklama

Niepewna jest także przyszłość lampki wina na wernisażach organizowanych przez CKiP. Ustaliliśmy, że w okolicznych instytucjach kultury (Przemyśl, Rzeszów) wino, owszem, jest podawane, ale praktycznie nigdy nie jest finansowane ze środków publicznych. Burmistrz zapowiadał, że wspólnie z dyrektorem T. Wywrotem będzie analizował tę kwestię, a decyzje zapadną niebawem.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    k - niezalogowany 2018-03-09 06:44:56

    płacę podatki dla Gminy Miejskiej ,  winko popijają za moje pieniądzepanie wrut kup pan za swoje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    l - niezalogowany 2018-03-09 06:47:01

    Mieszkańcy6.04.18r  18.00dają winko za darmo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    k - niezalogowany 2018-03-09 07:18:03

    a , przed podaniem kieliszka sprawdzacieczy osobnik jest pełnoletni  a czy w czasie Postu to rozpijacie miłośników kultury

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama