Prezydent Wojciech Bakun powołał nowe osoby do rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Są to: były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak i radca prawny Dawid Pelc. Zastąpili oni odwołanych z tej funkcji: Jadwigę Jędruch oraz Jana Gąskę.
Andrzej Szlęzak ma 58 lat. Ukończył historię i prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował jako dziennikarz, 1991 – 2000 był radnym rady miejskiej w Stalowej Woli, a od 2002 do 2014 r. prezydentem Stalowej Woli. Obecnie jest radnym w sejmiku wojewódzkim.
Dawid Pelc również jest absolwentem KUL, ukończył ponadto studia podyplomowe z ekonomii i prawa. Jest radcą prawnym, prowadzi[paywall] własną działalność gospodarczą. Współpracuje z kilkoma samorządami w regionie. Wcześniej pracował w Urzędzie Miejskim w Przemyślu, Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Rzeszowie, Urzędzie Gminy Krzywcza oraz jako wykładowca w Rzeszowskiej Szkole Wyższej WSPiA w Rzeszowie. Był już także członkiem rad nadzorczych w przemyskich spółkach miejskich – najpierw w PGM, a później w ZUK.
To nie pierwsze zmiany dokonane przez Wojciecha Bakuna w radach nadzorczych w trakcie trwania ich kadencji. W ubiegłym roku powołał Grzegorza Górskiego i Grzegorza Piestraka w skład rady PGM oraz Wojciecha Bobowskiego do rady PGK.
We wszystkich tych spółkach gmina miejska Przemyśl jest założycielem i jedynym udziałowcem. – Wybór członków rady nadzorczej należy do wyłącznych kompetencji właściciela spółki. Prezydent miasta wszystkie dotychczasowe zmiany, dokonane w zarządach podległych mu spółek miejskich argumentuje wagą zaufania do owych osób oraz jakością współpracy na linii właściciel – rada nadzorcza – wyjaśnia Agata Czereba, rzecznik prasowy magistratu.
Wysokość wynagrodzeń członków rad nadzorczych w spółkach samorządowych reguluje ustawa. W MPEC-u wynoszą kolejno (brutto): 1 350 zł dla przewodniczącego rady nadzorczej, 1 100 zł dla jego zastępcy, 1 100 zł dla sekretarza oraz 1 000 zł dla członka rady.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wymiana na linii Przemyś- Stalowa Wola w toku. Do Stali Stalowa Wola Hamryszczak, a do Polonii Przemyśl Pelc.
To u nas nie ma "historyków" co by się na ciepłe znali?
Bardzo dobrze,ze miasto zatrudnia ludzi aktywnych i mądrych .To daje możliwość zmian na lepsze.
Wskaż mi pozytywne aspekty tworzenia i funkcjonowania rad nadzorczych w spółkach miejskich. Oprócz tych że władza wspomaga finansowo swoich. Nic nie mam do pana Szlęzaka, jako prezydent S.W. dał się poznać jako człowiek myślący logicznie i dobrze zarządzający miastem.
JanSkoro nie rozumiesz zasad funkcjonowania gospodarki to nie zabieraj głosu.Na nauke nigdy nie jest za późno.Mozesz skorzystać z tej szansy
Jak widać, Tobie wykształcenie nie pomogło. A o moje się nie martw i nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków.
Nie dyskutuje się z przepisami określającymi funkcjonowanie spółek państwowych, komunalnych czy innych. Ale jako forumowicze mamy prawo do oceniania ludzi funkcjonujących w polityce;posłów, radnych miasta itd. Oni tworzą prawo,powinni je oceniać po jakimś okresie funkcjonowania,czy znajduje uzasadnienie w dzisiejszych realiach , powinni to prawo jeśli zachodzi taka potrzeba zmieniać,dostosować czy uchylić.W mojej ocenie funkcjonowanie rad nadzorczych w spółkach miejskich nie znajduje obecnie żadnego uzasadnienia. W organizmie miejskim za całość odpowiada Prezydent Miasta i prawo powinno dawać Prezydentowi mechanizmy do sprawowania tej odpowiedzialności.Przepisy o radach nadzorczych umożliwiają politykom umieszczać swoich ;czy to członków rodzin , czy członków partii,czy z powodu różnych innych powiązań w tej czy innej spółce dając im możliwość dodatkowego zarobku. Pytam do czego potrzebna jest rada nadzorcza w MPEC-u,PWiK-u itd ? Bo w mojej ocenie jedynie do tego co napisałem powyżej. I dlatego politycy nie zamierzają zmienić chorego prawa.Zupełnie czym innym są spółki skarbu państwa typu PGE,PGNiG , KGHM czy inne do spółek komunalnych.Osobiście współczuję Panu Szlęzakowi którego cenię i obdarzam pełnym szacunkiem że jest zmuszony /?/ do korzystania z tego typu ofert. Bo chyba nie o taką polską samorządność walczył, nie takiej marzył, jest jeszcze taka możliwość że to ja się mylę co do osoby byłego Prezydenta Stalowej Woli.
Wymogi Kodeksu Spółek Handlowych są nieubłagane. Musi być albo Rada Nadzorcza albo Komisja Rewizyjna. Dodatkowo z Ustawy o Komercjalizacji wynika prawo uczestnictwa w radzie Nadzorczej przedstawicielom załogi. Pan Szlęzak posiada uprawnienia, nadane przez Ministerstwo Skarbu po uprzednio zdanym egzaminie z prawa i ekonomii, do pełnienia obowiązków członka rady nadzorczej w spółkach skarbu państwa. Oprócz tego jego wiedza i umiejętności powinny być wykorzystane szerzej. Nikt pewnie nie zmuszał go do wzięcia odpowiedzialności na siebie, bo z tym się wiąże pełnienie funkcji członka RN. Prezydent miasta, wójt, burmistrz pełni z kolei nadzór właścicielski. To zupełnie inne funkcja. To dobrze, ze jest organ nadzorczy, który monitoruje pracę zarządu spółki. każdy organ ma swoje obowiązki, kompetencje i różna odpowiedzialność. Wcale to nie jest moim daniem "chore prawo". Chore jest wtedy, gdy tego typu funkcje powierza się misiewiczom, którzy nawet nie rozumieją swojej odpowiedzialności z tytułu pełnionej funkcji.
Nie zrozumiałeś tego co napisałem? W żadnym poście nie napisałem że rady nadzorcze nie działają zgodnie z obowiązującym prawem.Nie napisałem też że członkowie nie mają stosownych uprawnień wymaganych dla członków rad. Stwierdziłem że funkcjonowanie rad nadzorczych przy spółkach komunalnych jest zbędne ,stanowi dla nich niepotrzebne obciążenie finansowe. Nie zapobiega niczemu i nie pomaga,wręcz przeciwnie utrudnia zarządzanie. Podaje przykład https://www.e-bip.org.pl/mzkprzemysl/14864 , czy rada nadzorcza MZK obojętnie czy obecni czy byli jej członkowie przyczynili się w jakimkolwiek stopniu do poprawy funkcjonowania tego zakładu? To upolitycznienie wszystkiego , od samego dołu do rządu włącznie niszczy nasz kraj, wydawało m i się że Pan Szlęzak będąc Prezydentem Stalowej Woli jasno i precyzyjnie określał swoje stanowisko w tym, temacie. Dzisiaj dołączył do "misiewiczów" i z tą nazwą zupełnie się zgadzam.
Następna osoba z otoczenia kolegów prezydenta dostaje ciepłą posadkę w państwowej spółce.
Pelc to raczej do RIO niech wróci pomimo tego,że obecnie występuje w Krzywczy. Multiinstrumentalista.
Wymiana na linii Przemyś- Stalowa Wola w toku. Do Stali Stalowa Wola Hamryszczak, a do Polonii Przemyśl Pelc.
To u nas nie ma "historyków" co by się na ciepłe znali?
Bardzo dobrze,ze miasto zatrudnia ludzi aktywnych i mądrych .To daje możliwość zmian na lepsze.