Reklama

Caritas przywraca sens życia chorym w Starym Mieście

15/04/2025 14:32

Materiał przygotowany dla prasy.

Stare Miasto koło Leżajska to kolejne miejsce gdzie swoją misję realizuje agenda Caritas. Od blisko pięciu lat funkcjonuje tam Środowiskowy Dom Samopomocy niosący wsparcie i pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. ŚDS to placówka dziennego wsparcia i opieki na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie.Pomoc świadczona w domu ma na celu utrzymanie osób chorych w ich naturalnym środowisku i przeciwdziałanie instytucjonalizacji, czyli umieszczaniu ich w placówkach opieki całodobowej.

            Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez przemyską Caritas znalazł swoje miejsce w odrestaurowanym dzięki lokalnym władzom, dawnym budynku szkoły w Starym Mieście. Adresatami domu są: osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych a także osoby ze spektrum autyzmu i sprzężeniami. Aktualnie placówka zapewnia pobyt i zajęcia dla 35 podopiecznych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Mieście świadczy swoją pomoc od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00.

Reklama

Podstawowym zadaniem tego ośrodka jest podtrzymywanie i rozwijanie wśród chorych i niepełnosprawnych - umiejętności niezbędnych do jak najbardziej samodzielnego życia. Dokonuje się to m.in. poprzez: trening funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, naukę umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w dostępie do koniecznych świadczeń zdrowotnych, terapię ruchową oraz opiekę. Dom bezpłatnie zapewnia beneficjentom przyjazd do placówki, całodzienny pobyt, posiłki, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne a także edukacyjne. W codziennym harmonogramie dnia znajduje się także czas na rehabilitację społeczną i przygotowanie podopiecznych do życia w aktualnych kontekstach środowiskowych i socjalno-bytowych.Nad sprawnym i efektywnym funkcjonowaniem ŚDS czuwa sztab pracowników, m.in.: pracownicy administracyjni, asystenci osób niepełnosprawnych, pracownicy socjalni, instruktorzy terapii zajęciowej czy opiekun medyczny.

Reklama

118a Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Mieście.

            Wniosek o skierowanie do ŚDS składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, dołączając odpowiednie zaświadczenia lekarskie (od psychiatry lub neurologa, a także lekarza rodzinnego) diagnozujące sytuację pacjenta oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.

            Funkcjonowanie placówki przyniosło wiele bardzo wymiernych korzyści dla samych podopiecznych, ich bliskich a także lokalnego środowiska. Największą wartością działalności tego domu to szeroko rozumiane wsparcie i pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób chorych. Prowadzone każdego dnia, różnego rodzaju treningi pozwalają uczestnikom naukę przygotowywania posiłków, prasowania, haftowania, dbania o higienę. Pracownicy uczą podopiecznych racjonalnego planowania wydatków czy zażywania leków o wyznaczonych przez lekarza porach.Podopieczni pod opieką instruktorów i pracowników ŚDS wykonują różne prace porządkowe, uczą się majsterkowania, wykonują różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, ozdoby a także uczą się uprawy warzyw i owoców. Każdego dnia uczestnicy korzystają także z pomocy psychologa i fizjoterapeuty. W placówce odbywają się także zajęcia muzyczne. W ostatnim czasie w domu zainicjowała swoją działalność grupa teatralna animująca różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne i kulturalne. Korzystający z placówki objęci są także opieką miejscowego duszpasterza, korzystają z sakramentów, systematycznie uczęszczają do sąsiadującego z domem kościoła.Beneficjenci domu w ciągu roku uczestniczą także w różnego rodzaju wycieczkach turystycznych, spotkaniach plenerowych, wydarzeniach sportowych, piknikach integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Wraz z pracownikami organizują także różnego rodzaju imprezy okolicznościowe czy rocznice patriotyczne.

Reklama

Aktualnie do placówki przyjeżdża 36 podopiecznych (od 21 do 85 roku życia). Od początku działalności placówki, z jej pomocy skorzystało 92 podopiecznych. Dla większości z nich udział w zajęciach to jedyna okazja wyjścia z domu, oderwania się od codziennej rzeczywistości, szansa na integrację ze społeczeństwem, możliwość poznania nowych ludzi a także okazja do nauki radzenia sobie z trudami życia.

Placówka Caritas w Starym Mieście dzięki współpracy wielu środowisk, życzliwości rzeszy osób, w tym zwłaszcza lokalnych samorządowców i włodarzy oraz dzięki ofiarności pracowników, to kolejne miejsce w naszym lokalnym środowisku dające wsparcie, poczucie wartości i sens życia dla najbardziej potrzebujących oraz ich rodzin.

Reklama

Chętnych do wspólnego niesienia nadziei podopiecznym przemyskiej Caritas zapraszamy do kontaktu i prosimy o pomoc ( PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).

Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/04/2025 14:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama