Materiał przygotowany dla prasy.
Stare Miasto koło Leżajska to kolejne miejsce gdzie swoją misję realizuje agenda Caritas. Od blisko pięciu lat funkcjonuje tam Środowiskowy Dom Samopomocy niosący wsparcie i pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. ŚDS to placówka dziennego wsparcia i opieki na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie.Pomoc świadczona w domu ma na celu utrzymanie osób chorych w ich naturalnym środowisku i przeciwdziałanie instytucjonalizacji, czyli umieszczaniu ich w placówkach opieki całodobowej.
Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez przemyską Caritas znalazł swoje miejsce w odrestaurowanym dzięki lokalnym władzom, dawnym budynku szkoły w Starym Mieście. Adresatami domu są: osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych a także osoby ze spektrum autyzmu i sprzężeniami. Aktualnie placówka zapewnia pobyt i zajęcia dla 35 podopiecznych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Mieście świadczy swoją pomoc od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00.
Podstawowym zadaniem tego ośrodka jest podtrzymywanie i rozwijanie wśród chorych i niepełnosprawnych - umiejętności niezbędnych do jak najbardziej samodzielnego życia. Dokonuje się to m.in. poprzez: trening funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, naukę umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w dostępie do koniecznych świadczeń zdrowotnych, terapię ruchową oraz opiekę. Dom bezpłatnie zapewnia beneficjentom przyjazd do placówki, całodzienny pobyt, posiłki, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne a także edukacyjne. W codziennym harmonogramie dnia znajduje się także czas na rehabilitację społeczną i przygotowanie podopiecznych do życia w aktualnych kontekstach środowiskowych i socjalno-bytowych.Nad sprawnym i efektywnym funkcjonowaniem ŚDS czuwa sztab pracowników, m.in.: pracownicy administracyjni, asystenci osób niepełnosprawnych, pracownicy socjalni, instruktorzy terapii zajęciowej czy opiekun medyczny.

118a Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Mieście.
Wniosek o skierowanie do ŚDS składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, dołączając odpowiednie zaświadczenia lekarskie (od psychiatry lub neurologa, a także lekarza rodzinnego) diagnozujące sytuację pacjenta oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Funkcjonowanie placówki przyniosło wiele bardzo wymiernych korzyści dla samych podopiecznych, ich bliskich a także lokalnego środowiska. Największą wartością działalności tego domu to szeroko rozumiane wsparcie i pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób chorych. Prowadzone każdego dnia, różnego rodzaju treningi pozwalają uczestnikom naukę przygotowywania posiłków, prasowania, haftowania, dbania o higienę. Pracownicy uczą podopiecznych racjonalnego planowania wydatków czy zażywania leków o wyznaczonych przez lekarza porach.Podopieczni pod opieką instruktorów i pracowników ŚDS wykonują różne prace porządkowe, uczą się majsterkowania, wykonują różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, ozdoby a także uczą się uprawy warzyw i owoców. Każdego dnia uczestnicy korzystają także z pomocy psychologa i fizjoterapeuty. W placówce odbywają się także zajęcia muzyczne. W ostatnim czasie w domu zainicjowała swoją działalność grupa teatralna animująca różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne i kulturalne. Korzystający z placówki objęci są także opieką miejscowego duszpasterza, korzystają z sakramentów, systematycznie uczęszczają do sąsiadującego z domem kościoła.Beneficjenci domu w ciągu roku uczestniczą także w różnego rodzaju wycieczkach turystycznych, spotkaniach plenerowych, wydarzeniach sportowych, piknikach integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Wraz z pracownikami organizują także różnego rodzaju imprezy okolicznościowe czy rocznice patriotyczne.
Aktualnie do placówki przyjeżdża 36 podopiecznych (od 21 do 85 roku życia). Od początku działalności placówki, z jej pomocy skorzystało 92 podopiecznych. Dla większości z nich udział w zajęciach to jedyna okazja wyjścia z domu, oderwania się od codziennej rzeczywistości, szansa na integrację ze społeczeństwem, możliwość poznania nowych ludzi a także okazja do nauki radzenia sobie z trudami życia.
Placówka Caritas w Starym Mieście dzięki współpracy wielu środowisk, życzliwości rzeszy osób, w tym zwłaszcza lokalnych samorządowców i włodarzy oraz dzięki ofiarności pracowników, to kolejne miejsce w naszym lokalnym środowisku dające wsparcie, poczucie wartości i sens życia dla najbardziej potrzebujących oraz ich rodzin.
Chętnych do wspólnego niesienia nadziei podopiecznym przemyskiej Caritas zapraszamy do kontaktu i prosimy o pomoc ( PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze