Na początku marca br., kilkanaście dni po zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę, w pawilonie po byłym hipermarkecie Tesco przy ul. Lwowskiej w Przemyślu powstało Centrum Pomocy Humanitarnej i centrum magazynowo-logistycznego dla uchodźców zza wschodniej granicy. Powstało dzięki zgodzie właściciela terenu – firmy Saller Group – na bezpłatne użytkowanie budynku. Kilka dni temu umowa została przedłużona do końca kwietnia 2023 r.
W pierwszych dniach wojny do prowizorycznego „miasteczka dla uchodźców”, powstałego na dość rozległym terenie przed byłym hipermarketem, trafiły tysiące uchodźców. Powstało spontanicznie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu setek wolontariuszy, którzy przez całą dobę wykonywali ogrom pracy. Zrodził się jednak pomysł, aby to wszystko, co było skupione na zewnątrz, ulokować wewnątrz wolno stojącego, ogromnego pawilonu. Wpadli na niego prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun i właściciel firmy obuwniczej „Kazar” Artur Kazienko[paywall]. 1 marca br. w Przemyślu gościł szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który tę koncepcję poparł.
W pawilonie powstało Centrum Pomocy Humanitarnej i centrum magazynowo-logistyczne. Jak już wspomnieliśmy, nie byłoby to możliwe, gdyby nie zgoda właściciela terenu firmy Saller Group, która zdecydowała się na pokrycie kosztów funkcjonowania tego miejsca. Dzięki współpracującym z przemyską firmą Kazar firmom po kilku dniach do centrum trafili pierwsi uchodźcy. Bezinteresowną pomocą służyli im przedstawiciele Fundacji Ronalda McDonalda. Jej ambulans stanął przed centrum i służy wsparciem pediatrycznym dla uchodźców.
27 września br. prezydent Przemyśla W. Bakun spotkał się z przedstawicielką firmy Saller Group w sprawie przedłużenia umowy, która przewidywała, że placówka będzie działać do końca br. Firma zdecydowała się na ten krok. Oczywiście na takich samych zasadach jak do tej pory, czyli na bezpłatne użytkowanie budynku.
– Dzięki temu będziemy mogli wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, obsługującym budynek przy ulicy Lwowskiej 36, pomagać uchodźcom z Ukrainy do końca kwietnia przyszłego roku. Aneks do umowy zawiera także punkt, że firma Saller będzie opłacać również media niezbędne do funkcjonowania centrum. Przedłużenie terminu funkcjonowania centrum jest bardzo ważne przed zbliżającą się zimą. Obecnie w budynku przebywa maksymalnie 200 uchodźców, jednak w razie potrzeby może się tu schronić nawet tysiąc osób – wyjaśnił Witold Wołczyk z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze