Reklama

Centrum Usług Wspólnych odłożone na półkę

Stworzenie Centrum Usług Wspólnych było jednym ze sztandarowych pomysłów na oszczędności prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Zarządzeniem z 17 lipca br. wycofał się (na razie) z niego. Zrezygnował z zespołu ds. utworzenia CUW. Dlaczego?

Prezydent W. Bakun stwierdził, że stan finansów miasta, jaki odziedziczył po swoich poprzednikach, jest w tak opłakanym stanie, że musi szukać oszczędności wszędzie, gdzie się tylko da. W związku z tym miał zamiar stworzyć Centrum Usług Wspólnych, którego głównym zadaniem byłoby świadczenie usług na rzecz m.in. administracji samorządowej. CUW miało prowadzić usługi o charakterze pomocniczym, m.in. usługi księgowe, rozliczanie wynagrodzeń, zarządzanie zasobami ludzkimi, usługi informatyczne, a także obsługę zamówień i zakupów. Generalnie:[paywall] zmniejszyć biurokrację i skupić wiele zadań kilku instytucji w jednym.

– Obsługa polegałaby na prowadzeniu rachunkowości, spraw kadrowych, dokonywaniu rozliczeń VAT-7, dokonywaniu rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS i innymi urzędami. Dodatkowo centrum mogłoby się zajmować zamówieniami grupowymi, dotyczącymi szczególnie mediów, materiałów biurowych dla wszystkich jednostek organizacyjnych miasta. Według wstępnych założeń w pierwszym etapie obsługiwane byłby jednostki oświatowe oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach – odpowiedział na pytania ówczesnego radnego Macieja Kamińskiego (PiS) prezydent miasta.

Reklama

Bo to właśnie obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu był największym przeciwnikiem powstania CUW.

Zarządzeniem z 31 stycznia 2019 r. powołany został zespół ds. utworzenia CUW. W jego skład weszli: sekretarz miasta Dariusz Łapa, skarbnik Monika Czuryk, naczelnik Wydziału Organizacji, Kadr i Kontroli UM Przemyśl Ryszarda Gnus, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu Elżbieta Tarnawska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Przemyślu Danuta Wiech, kierownik Biura Budżetu i Analiz Anna Bobko-Wajda, radca prawny Jolanta Frydlewicz oraz kierownik Biura Informatycznego Rafał Porada.

Reklama

Czas i analiza zmieniły punkt widzenia

17 lipca br. prezydent W. Bakun wydał zarządzenie, zmieniające poprzednie, wyżej zaprezentowane. Uchylił je, czym sprawił, że pomysł powołania Centrum Usług Wspólnych zawisł w próżni. Pytanie czy został wrzucony do kosza, czy odłożony w czasie? Bo to zapewne czas i dokładne przeanalizowanie założeń zdeterminowało owo zarządzenie.

– Nie wyrzuciliśmy tego pomysłu do kosza. Nie nazwałbym tego rezygnacją, tylko chęcią lepszego przygotowania się do tego zadania. Po pierwszych informacjach na temat utworzenia Centrum Usług Wspólnych pojawiło się wiele głosów zaniepokojonych pracowników oświaty. Zdecydowałem więc o przeprowadzeniu audytu, który miał wskazać czy zasadnym jest tworzenie tego typu jednostki. Wykazał on, że istnieje jeszcze wiele obszarów, którymi powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do tworzenia CUW w pełnym zakresie. Nadal więc będziemy podejmować działania zmierzające do usprawnienia zarządzania w jednostkach oświatowych, traktujemy to jednak jako proces, w który w jeszcze większym stopniu chcemy zaangażować pracowników naszych jednostek. W żadnym wypadku nie będziemy dążyć do utworzenia CUW „na siłę”, licząc że wspólnie z najbardziej zainteresowanymi stronami uda się wypracować najlepsze rozwiązanie – wyjaśnił W. Bakun.

Reklama

To by się nie sprawdziło

Innego zdania jest wspomniany wyżej M. Kamiński. Dla niego od początku pomysł stworzenia CUW-u był chybiony.

– Utworzenie podmiotu obsługującego jednostki oświatowej na terenie miasta niosło za sobą wiele zmian organizacyjnych i społecznych oraz ryzyko utraty miejsc pracy przez wiele osób. Stąd w tym celu skierowałem kilka interpelacji do prezydenta. Brałem udział w spotkaniach z dyrektorami szkół, władzami miasta, wydziałem edukacji, gdzie przedstawiałem swoje stanowisko, a także na sesji w tej sprawie zabierałem wielokrotnie głos. W związku z tym przez ostatni rok, na prośbę wielu osób pracujących w szkole, rodziców i tego środowiska, znając przy tym stanowisko wielu dyrektorów, starałem się władzom miasta uświadomić, że nie jest to dobry pomysł. Wiele niejasności, wątpliwości zaczęło przybywać, kiedy pomysł zaczął funkcjonować. Powstawało kilka pytań, z których najważniejsze to, czy w związku z powyższym planowane są zwolnienia, jeśli tak, to kogo będą one dotyczyć i ilu osób? Odpowiedzi nie były jednoznaczne i dlatego bardzo się cieszę, że prawdopodobnie nie powstanie żaden twór, który według mnie nie sprawdziłby się w naszym mieście – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

Reklama


MG

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Roch - niezalogowany 2020-08-15 19:49:43

    Gdy się nie ma jaj 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pytający przemyski obserwator - niezalogowany 2020-08-15 20:40:30

    Krótkie i proste pytanie do obecnego mera, dlaczego odstąpił pan od sporządzenia audytu otwarcia szczególnie jeśli chodzi o finanse mieściny. Przecież jako mieszkańcy czekaliśmy na jasne przedstawienie aktualnego wtedy stanu finansów co  oddzieliłoby ziarno od plew  , ukazało by ewentualą niegospodarnośc Chomy a ewentualne zaniedbania i zaniechania obecnego Bakuna. A teraz za późno na przerzucanie się winą za stan finansów upadłej mieściny, niemal zadupia, gdzie brud i smrud,  syf i dziadostwo gdzie niemal cały sezon trawa i pokrzywy niemal po  pas a tynki z nieremontowanych domów i kamienic sypią się nam mieszkańcom na głowy. A obecna "wadza" przyjęła zasadę chłop pana wini a pan księdza a nam wszystkim zewsząt nędza. Panie Bakun pytanie suwerena ile kosztował ten niedokończony bunkier na zjeździe narciarskim, wg powszechnej wiedzy sprzed lat ponad 2, 5 mln zł o jakie są plany zagospodarowania bunkra, skąd na to pieniądze. O inne rzeczy nie pytam bo nie ma to sensu. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Racjonalny - niezalogowany 2020-08-15 21:16:20

    Ten człowiek za 10 lat też obarczy winą poprzedników. Widziały gały co brały.. Znał stan miasta i wiedział na co się pisze. Kończ waść... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama