Stworzenie Centrum Usług Wspólnych było jednym ze sztandarowych pomysłów na oszczędności prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Zarządzeniem z 17 lipca br. wycofał się (na razie) z niego. Zrezygnował z zespołu ds. utworzenia CUW. Dlaczego?
Prezydent W. Bakun stwierdził, że stan finansów miasta, jaki odziedziczył po swoich poprzednikach, jest w tak opłakanym stanie, że musi szukać oszczędności wszędzie, gdzie się tylko da. W związku z tym miał zamiar stworzyć Centrum Usług Wspólnych, którego głównym zadaniem byłoby świadczenie usług na rzecz m.in. administracji samorządowej. CUW miało prowadzić usługi o charakterze pomocniczym, m.in. usługi księgowe, rozliczanie wynagrodzeń, zarządzanie zasobami ludzkimi, usługi informatyczne, a także obsługę zamówień i zakupów. Generalnie:[paywall] zmniejszyć biurokrację i skupić wiele zadań kilku instytucji w jednym.
– Obsługa polegałaby na prowadzeniu rachunkowości, spraw kadrowych, dokonywaniu rozliczeń VAT-7, dokonywaniu rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS i innymi urzędami. Dodatkowo centrum mogłoby się zajmować zamówieniami grupowymi, dotyczącymi szczególnie mediów, materiałów biurowych dla wszystkich jednostek organizacyjnych miasta. Według wstępnych założeń w pierwszym etapie obsługiwane byłby jednostki oświatowe oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach – odpowiedział na pytania ówczesnego radnego Macieja Kamińskiego (PiS) prezydent miasta.
Bo to właśnie obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu był największym przeciwnikiem powstania CUW.
Zarządzeniem z 31 stycznia 2019 r. powołany został zespół ds. utworzenia CUW. W jego skład weszli: sekretarz miasta Dariusz Łapa, skarbnik Monika Czuryk, naczelnik Wydziału Organizacji, Kadr i Kontroli UM Przemyśl Ryszarda Gnus, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu Elżbieta Tarnawska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Przemyślu Danuta Wiech, kierownik Biura Budżetu i Analiz Anna Bobko-Wajda, radca prawny Jolanta Frydlewicz oraz kierownik Biura Informatycznego Rafał Porada.
17 lipca br. prezydent W. Bakun wydał zarządzenie, zmieniające poprzednie, wyżej zaprezentowane. Uchylił je, czym sprawił, że pomysł powołania Centrum Usług Wspólnych zawisł w próżni. Pytanie czy został wrzucony do kosza, czy odłożony w czasie? Bo to zapewne czas i dokładne przeanalizowanie założeń zdeterminowało owo zarządzenie.
– Nie wyrzuciliśmy tego pomysłu do kosza. Nie nazwałbym tego rezygnacją, tylko chęcią lepszego przygotowania się do tego zadania. Po pierwszych informacjach na temat utworzenia Centrum Usług Wspólnych pojawiło się wiele głosów zaniepokojonych pracowników oświaty. Zdecydowałem więc o przeprowadzeniu audytu, który miał wskazać czy zasadnym jest tworzenie tego typu jednostki. Wykazał on, że istnieje jeszcze wiele obszarów, którymi powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do tworzenia CUW w pełnym zakresie. Nadal więc będziemy podejmować działania zmierzające do usprawnienia zarządzania w jednostkach oświatowych, traktujemy to jednak jako proces, w który w jeszcze większym stopniu chcemy zaangażować pracowników naszych jednostek. W żadnym wypadku nie będziemy dążyć do utworzenia CUW „na siłę”, licząc że wspólnie z najbardziej zainteresowanymi stronami uda się wypracować najlepsze rozwiązanie – wyjaśnił W. Bakun.
Innego zdania jest wspomniany wyżej M. Kamiński. Dla niego od początku pomysł stworzenia CUW-u był chybiony.
– Utworzenie podmiotu obsługującego jednostki oświatowej na terenie miasta niosło za sobą wiele zmian organizacyjnych i społecznych oraz ryzyko utraty miejsc pracy przez wiele osób. Stąd w tym celu skierowałem kilka interpelacji do prezydenta. Brałem udział w spotkaniach z dyrektorami szkół, władzami miasta, wydziałem edukacji, gdzie przedstawiałem swoje stanowisko, a także na sesji w tej sprawie zabierałem wielokrotnie głos. W związku z tym przez ostatni rok, na prośbę wielu osób pracujących w szkole, rodziców i tego środowiska, znając przy tym stanowisko wielu dyrektorów, starałem się władzom miasta uświadomić, że nie jest to dobry pomysł. Wiele niejasności, wątpliwości zaczęło przybywać, kiedy pomysł zaczął funkcjonować. Powstawało kilka pytań, z których najważniejsze to, czy w związku z powyższym planowane są zwolnienia, jeśli tak, to kogo będą one dotyczyć i ilu osób? Odpowiedzi nie były jednoznaczne i dlatego bardzo się cieszę, że prawdopodobnie nie powstanie żaden twór, który według mnie nie sprawdziłby się w naszym mieście – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.
MG
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Krótkie i proste pytanie do obecnego mera, dlaczego odstąpił pan od sporządzenia audytu otwarcia szczególnie jeśli chodzi o finanse mieściny. Przecież jako mieszkańcy czekaliśmy na jasne przedstawienie aktualnego wtedy stanu finansów co oddzieliłoby ziarno od plew , ukazało by ewentualą niegospodarnośc Chomy a ewentualne zaniedbania i zaniechania obecnego Bakuna. A teraz za późno na przerzucanie się winą za stan finansów upadłej mieściny, niemal zadupia, gdzie brud i smrud, syf i dziadostwo gdzie niemal cały sezon trawa i pokrzywy niemal po pas a tynki z nieremontowanych domów i kamienic sypią się nam mieszkańcom na głowy. A obecna "wadza" przyjęła zasadę chłop pana wini a pan księdza a nam wszystkim zewsząt nędza. Panie Bakun pytanie suwerena ile kosztował ten niedokończony bunkier na zjeździe narciarskim, wg powszechnej wiedzy sprzed lat ponad 2, 5 mln zł o jakie są plany zagospodarowania bunkra, skąd na to pieniądze. O inne rzeczy nie pytam bo nie ma to sensu.
Ten człowiek za 10 lat też obarczy winą poprzedników. Widziały gały co brały.. Znał stan miasta i wiedział na co się pisze. Kończ waść...
Jako poseł nie wiedział jaki jest stan kasy miejskiej? Wstydu oszczędź, mam nadzieję ze nie uzyska absolutorium i wraz z pseudo prezesami pójdzie na trawkę
Obserwator i znowu w kółko to samo. Jesteś nudny jak flaki z olejem!
Do tego barana mad. Po cholerę czytasz i pasjonujesz się moimi nudnymi wpisami. Piszę co widzę, słyszę i czuję bo mam do tego prawo wynikające z wolności słowa i wyrażania swoich subiektywnych poglądów. Synu piszę jak umiem najdelikatniej, bo święto ale naprawdę nie kuś i nie prowokuj bym ci odpowiedział całą swoją nieco zwielokrotnioną ripostą. I słowami prezesa, wara od moich wpisów i zawartych w nich ocen. Jeśli coś potrafisz to spróbuj ze swojej pały wydobyć marne zasoby intelektu i przynajmniej napisać coś sensownego, w sposób nie nużący, bez flaków.
Odpierdziel się w końcu chłopino od tej trawy i innej pokrzywy etc, bo jest już to coraz bardziej męczące i głupie z twojej strony !!!KOSZENIE TRAWY SPRZYJA SUSZY. DLACZEGO NIE WARTO KOSIĆ TRAWY? - WYSOKIEOBCASY.PL
YOUTUBE.COM - MÓWILI ŻE POKRZYWA JEST DOBRA ALE NIE AŻ TAK!POKRZYWA KRÓLOWA ZIÓŁ - ZASTOSOWANIE I WŁAŚCIWOŚCI - ZIELONYZAGONEK.PL
Do rn. A ty durniu odpiepsz się odemnie. Trawa jak na sawannie jest potrzebna jedynie do wypasu stada osłów twojego pokroju. Im głupszy tym zabawia się w krytyka nie umiejąc sam sklecić jednego nawet prostego logicznego zdania. Co za pokolenie prymitywne wyrosło, a do tego zamykane szkoły. Przy zdalnej nauce pozostaną jedynie komputerowo smattfonowe osłym
Pamiętam, kilkanaście lat temu jak ktoś podrzucał kserowane ulotki nieudolnie wykonane, jednym słowem ktoś wycinał fragmenty tekstu z innych materiałów i naklejaj na kartkę papieru a potem ją kserował. A co było tematem? Zieleń, a zwłaszcza drzewa. W tych ulotkach były cytaty wypowiedzi znanych osób, w tym Jana Pawła II. Któregoś razu pokusił się ten ktoś i z gazet powycinał twarze osób, które zajmowały się zielenią i przyrodą w mieście i wykonał kolejne swoje dzieło, nakleił te twarz na kartkę papieru i taki "plakacik" powywieszał w różnych miejscach. Smaczku temu nadał, wycinając oczy wszystkim tym osobom, które umieścił. Był tam prezydent, właściciel firmy ACER, jacyś urzędnicy z magistratu. Coś mi się wydaje, że ten obrońca przyrody od jakiegoś czasu przeniósł się do Internetu i nadal nieudolnie wskazuje na cytaty ...
Normalnie chce mi się śmiać, jak czytam: "Nie wyrzuciliśmy tego pomysłu do kosza. Nie nazwałbym tego rezygnacją, tylko chęcią lepszego przygotowania się do tego zadania – stwierdził prezydent W. Bakun" ...Prezydencie Bakun, weź odejdź, oszczędź wstydu, ty nawet nie potrafisz przyznać się do swojego błędu. Wymyśliłeś jakąś bzdurę przed wyborami, nie miałeś pojęcia o funkcjonowaniu urzędu. Powołałeś bzdetny zespół. Dobrze wiesz, że nic z tego nie będzie!
A jakie to słowa prezesa? Bo jakby co to mam w zanadrzu słowa brata prezesa. Prezes i jego brat z kurtuazji raczej nie słynęli, więc ich chamskimi cytatami możemy się przerzucać nawzajem bez końca.
Miłosciwie nam panujacy pan Bakun nie daje rady , co za beznadzieja. Proponuje ponownie zainwestowac w hulajnogi . Pod rzadami Roberta Chomy Przemyśl sie rozwinał bardzo , zobaczymy jak bedzie po kadencji Bakuna ale czarno to widzę.
Drastyczna redukcja etatów.To czeka wszystkie samorządy nie wykluczając Przemyśla.Dokładnie to samo czeka etaty państwowe.Recesja zagląda nam w oczy i całe oblicze pokaże nam jesienią.Wszystkie firmy zagraniczne działające w Polsce już redukują etaty i zwalniają od 30 do 70% pracowników.Firmy krajowe juz robią dokładnie to samo.A następne to samorządy i tutaj redukcja będzie zależała od zasobności kasy.A nasza miejska jest pusta.Jaka więc będzie redukcja sami zgadnijcie.
...otóż pan Bakun nie pokusił się o audyt (jakiś bilans otwarcia) bo gdyby to zrobił to wytrąciłby sobie z ręki swój dyżurny argument „to nie ja - to Choma”. Gdyby pan Bakun podsumował swoich poprzedników to tym samym wyznaczyłby pewne granice od których można by było oceniać jego pracę. A tak zawsze swoje nieróbstwo i niedołężność intelektualną może czymś wytłumaczyć. I tak będzie przez kolejne 4 lata...
Panie Przemyski Obserwatorze. Bóg Panu dał internet, a zabrał rozum. Ile można czytać o tym samym. A idź Pan na Kalwarię i się wyspowiadaj z tej trawy i Bakuna. I daj Pan żyć ludziom. Alleluja i do przodu.
Panie Obserwatorze, łaskawie uprasza się Pana o częstsze korzystanie ze słownika ortografii!!!
Najzwyczajniej w Świecie - żeby oszczędzać, to trzeba najpierw zainwestować. Jak jest pusto w kasie miasta, doszedł covid, to czemu się dziwić, że prezydent z pewnych rzeczy jest zmuszony zrezygnować czy odwlec w czasie ?
Ty młody durniu niby Obywatelu , na Kalwarię wysyłaj swoją mamusie i babkę może tatusia a od moich wpisów i zawartych w nich tezach i ocenach razem z prymitywem z ksywą Gienek odwal się to tak najdelikatniej. A jeśli chodzi o spowiedź , właśnie wam niby nowoczesnym internetowym trolom spowiedzi brakuje , zerwaliście przymierze z Panem. A że słuchasz Radia znanego Ojca z Torunia to twoja sprawa. I po raz enty ,zaprzestać czytać moje zawsze trafne oceny, zaś spróbować nawet nieudolnie sklecić , przynajmniej kilka pół logicznych zdań , ale samemu coś jak sztubak.
Stary durny pampersiak,czepił się trawy i obskurnych kamienic.Jak się mieszka 60 lat na Kopernika i chodzi tylko w okolice Bazaru,to ma się własnie taki obraz miasta.Weź się wybierz durny stary pierdoło poza swoje getto np. na przemyskie osiedla mieszkaniowe,zobaczysz wykoszoną trawę,zadbane alejki,drzewa ładnie przycięte, krzewy ozdobne,ładne elewacje bloków ,dużo ławek,ładnych placów zabaw,szkoły,przedszkola,dużo sklepów,poczty,apteki. Więc przestań durniu zaperzać się,bo ci żyłka pęknie a wtedy p.Bakun z radością pochowa cię w tym bunkrze za 2.5 mln zł
Mario,ty tępoto , nie rozróżniasz substancji mieszkaniowej spółdzielczej od komunalnej? Piszesz o osiedlach spółdzielczych, w zdecydowanej większości PSM, "obserwator" pisze o kamienicach i terenach będących własnością miasta.
przed wyborami CUW miał być wprowadzony po to, żeby własnie były oszczędności? Więc teraz co? Nie robimy, żeby nie robić oszczędności???? Jakiś brak logiki??? Kolejne hasełko z kampani, które miało omamić wyborców. A teraz co? Zabrakło wiedzy? Chęci? Czy trzeba się przyznać, że to kolejne kłamstwo dla wyborców? Co za oszukaństwo!
jeszcze raz może wytłumaczę: żeby mieć z CUW oszczędności, potrzeba pieniędzy na start oraz czasu. W obecnej sytuacji zwrot kosztów jest rozłożony na kilka kolejnych lat, a wydatek na start jest spory. Dlatego rozumiem decyzję Prezydenta, która w obecnej chwili jest bardzo racjonalna - są pilniejsze wydatki, wirus zaatakował wszystkich, ale samorządy szczególnie. Przyjąłem tą informację ze smutkiem, ale także ze zrozumieniem sytuacji. Sztuczne bicie piany nikomu nie służy, chyba, że właśnie o to chodzi - nie ważne co, ważne aby bić w Prezydenta
Jadzia ty tępoto intelektualna,wyjaśnij mi czym się różnią tereny i osiedla spółdzielcze od terenów i kamienic będących własnością miasta.Czyż nie czasem od zarządzania.Przecież mieszkańcy i najemcy lokali użytkowych,w tych kamienicach i na terenach będących własnością miasta,płacą niejednokrotnie większy czynsz,od mieszkańców spółdzielczych osiedli .pytajcie gdzie podziewają się te środki.
"żeby mieć z CUW oszczędności, potrzeba pieniędzy na start (...)" - głupoty piszesz. Nie masz pojęcia o CUWach. Rzucasz pustymi frazesami. Akurat problem leży w czym innym. Niestety niezaradność prezydenta i brak znajomości pewnych reguł są rażące. I to są własnie efekty. Trolle Bakuna i jego uwielbieńcy, którzy są bardzo aktywni w sieci na wszystkich możliwych forach, nie przyznają się oczywiście do porażki ... ale mieszkańcy już chyba zrozumieli, że z tej mąki chleba nie będzie. Słychać to na mieście coraz częściej i głośnie. Koniec Bakuna zbliża się wielkimi krokami
Mario gdzie wg Ciebie są te ławki na osiedlach? oprócz tych kilku zdezelowanych bez oparć... i to głównie na placach zabaw, na których (chyba specjalnie) nikt dłużej nie posiedzi. Prawdziwe ławki z oparciami gościły na przemyskich osiedlach jeszcze w minionym systemie o ile dobrze pamiętam, później zaczęła się już tylko stopniowa degrengolada... A co do koszenia trawy to i owszem wykoszą tak że niczego już tam nie ma(nawet tego nie potrafią) oprócz ścierniska... którego nawet się zagrabić nie chce bo i po co... i tak sobie wszystko leży i parzy się wzajemnie... pistoletem co nieco na trawnik z powrotem jeżeli jest przy drodze... trochę stania z płachtami żarcików i tak się to kręci. Gdzie o swoje ogrody i trawniki(kwiaty, klomby) na wsiach(przyjadą do miasta i się panoszą cwaniaczki jedne) przed domami dba to towarzystwo adoracji wzajemnej zapewne. ciotki pociotki i piąta woda po kisielu panów administratorów, Ale widocznie to się mieszkańcom podoba osiedli... byle by pańci piesek czy pańcia miały się gdzie wysrać odpowiednio za przeproszeniem i trawka nie była za długa... no bo jak tam później w to wszystko taka jedna z drugą psina wejdzie!, i tyle w skrócie na ten temat będzie
Gdy się nie ma jaj
Krótkie i proste pytanie do obecnego mera, dlaczego odstąpił pan od sporządzenia audytu otwarcia szczególnie jeśli chodzi o finanse mieściny. Przecież jako mieszkańcy czekaliśmy na jasne przedstawienie aktualnego wtedy stanu finansów co oddzieliłoby ziarno od plew , ukazało by ewentualą niegospodarnośc Chomy a ewentualne zaniedbania i zaniechania obecnego Bakuna. A teraz za późno na przerzucanie się winą za stan finansów upadłej mieściny, niemal zadupia, gdzie brud i smrud, syf i dziadostwo gdzie niemal cały sezon trawa i pokrzywy niemal po pas a tynki z nieremontowanych domów i kamienic sypią się nam mieszkańcom na głowy. A obecna "wadza" przyjęła zasadę chłop pana wini a pan księdza a nam wszystkim zewsząt nędza. Panie Bakun pytanie suwerena ile kosztował ten niedokończony bunkier na zjeździe narciarskim, wg powszechnej wiedzy sprzed lat ponad 2, 5 mln zł o jakie są plany zagospodarowania bunkra, skąd na to pieniądze. O inne rzeczy nie pytam bo nie ma to sensu.
Ten człowiek za 10 lat też obarczy winą poprzedników. Widziały gały co brały.. Znał stan miasta i wiedział na co się pisze. Kończ waść...