Reklama

Choć historii wieje wiatr, biało-czerwona wciąż dumnie łopocze, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [ZDJĘCIA]

Na przemyskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To pierwszy akt dwudniowych (2 – 3 maja br.) patriotycznych imprez związanych w majowym narodowym świętem.

Organizatorami tradycyjnie byli: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz – po raz pierwszy – dowództwo 1 batalionu czołgów w Żurawicy. Nie bez przyczyny, tego dnia bowiem właśnie na przemyskim Rynku żurawiccy czołgiści obchodzili swoje święto. Było wyjątkowo uroczyście – szefostwo jednostki odebrało replikę sztandaru 2 batalionu pancernego – ostatniej formacji sprzed II wojny światowej, której spadkobiercami tradycji są właśnie żurawiccy czołgiści.

Uroczyste podniesienie flagi z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wspólne śpiewanie utworów patriotycznych m.in. przez dzieci z przemyskich przedszkoli oraz start rajdu „Rowerem z Biało-Czerwoną” dopełniły ten ważny dla każdego Polaka dzień.

Reklama

 

Szerzej w papierowym wydaniu ŻP.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Obchodzone jest między świętami 1 maja, zwanym Świętem Pracy i 3 maja, czyli Świętem Konstytucji 3 Maja. 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach komunizmu, istnienia PRL-u, właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe po to, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Narodowego 3 Maja.

Reklama

2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

1 batalion czołgów w Żurawicy

Nosi imię pułkownika Józefa Koczwary. Batalion został sformowany w 1993 r. na podstawie zarządzenia szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w składzie 14. Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej. Stacjonuje w Żurawicy. Od 2002 do 2022 r. jednostka znajdowała się w składzie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, a od 29 grudnia 2022 r. jest w składzie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Dzień święta jednostki wyznaczono na 11 maja, w rocznicę nadania sztandaru. Na podstawie tej samej decyzji batalion jest spadkobiercą tradycji kolejno: 1 pułku czołgów (1919 – 1921), 2 batalionu czołgów (1921 – 1923), 1 pułku czołgów (1923 – 1930), 2 batalionu czołgów (1930 – 1931), 2 pułku pancernego (1931 – 1933), 2 batalionu czołgów i samochodów pancernych (1933 – 1935) i wreszcie 2 batalionu pancernego (1935 – 1939).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2024 15:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama