Na przemyskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To pierwszy akt dwudniowych (2 – 3 maja br.) patriotycznych imprez związanych w majowym narodowym świętem.
Organizatorami tradycyjnie byli: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz – po raz pierwszy – dowództwo 1 batalionu czołgów w Żurawicy. Nie bez przyczyny, tego dnia bowiem właśnie na przemyskim Rynku żurawiccy czołgiści obchodzili swoje święto. Było wyjątkowo uroczyście – szefostwo jednostki odebrało replikę sztandaru 2 batalionu pancernego – ostatniej formacji sprzed II wojny światowej, której spadkobiercami tradycji są właśnie żurawiccy czołgiści.
Uroczyste podniesienie flagi z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wspólne śpiewanie utworów patriotycznych m.in. przez dzieci z przemyskich przedszkoli oraz start rajdu „Rowerem z Biało-Czerwoną” dopełniły ten ważny dla każdego Polaka dzień.
Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Obchodzone jest między świętami 1 maja, zwanym Świętem Pracy i 3 maja, czyli Świętem Konstytucji 3 Maja. 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach komunizmu, istnienia PRL-u, właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe po to, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Narodowego 3 Maja.
2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Nosi imię pułkownika Józefa Koczwary. Batalion został sformowany w 1993 r. na podstawie zarządzenia szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w składzie 14. Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej. Stacjonuje w Żurawicy. Od 2002 do 2022 r. jednostka znajdowała się w składzie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, a od 29 grudnia 2022 r. jest w składzie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
Dzień święta jednostki wyznaczono na 11 maja, w rocznicę nadania sztandaru. Na podstawie tej samej decyzji batalion jest spadkobiercą tradycji kolejno: 1 pułku czołgów (1919 – 1921), 2 batalionu czołgów (1921 – 1923), 1 pułku czołgów (1923 – 1930), 2 batalionu czołgów (1930 – 1931), 2 pułku pancernego (1931 – 1933), 2 batalionu czołgów i samochodów pancernych (1933 – 1935) i wreszcie 2 batalionu pancernego (1935 – 1939).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze