Chrześcijanie obrządków wschodnich – grekokatolicy i prawosławni – rozpoczęli 6 stycznia obchody Bożego Narodzenia. Różnica wynika z tego, że posługują się oni w liturgii kalendarzem juliańskim, który jest „opóźniony” do powszechnego kalendarza gregoriańskiego.
Z życzeniami dla Was kolędnicy z Domu Ukraińskiego w Przemyślu:
W Kościele rzymskokatolickim jest adwent, natomiast w Kościołach wschodnich święta poprzedza Post Filipowy, który swoją nazwę bierze od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.
6 stycznia przypada wigilia Bożego Narodzenia, zwana też Swiatym Weczerem. W tym dniu obowiązuje[paywall] ścisły post. Wieczorem wierni zasiadają do kolacji, do której podaje się potrawy postne. Najważniejszą z nich jest kutia, składająca się z pszenicy, miodu, maku i bakalii.
– Zamiast opłatka dzielimy się prosforą. Jest to pszenny chleb wypiekany z mąki, drożdży i wody, bez dodatku soli i jakichkolwiek ulepszaczy. Prosfora została poświęcona w ostatnią niedzielę przed świętami – opowiada ks. Bogdan Stepan, proboszcz greckokatolickiej parafii archikatedralnej i wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej.
Przed posiłkiem odczytuje się fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa i śpiewa się kolędę Bóg przedwieczny. Wieczorem w cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo powieczerie wielkie, a po nim często również msza św.
Abp Eugeniusz Popowicz zachęcił wiernych, aby ci, którzy mogą, przyszli na nabożeństwa do cerkwi, a pozostali łączyli się za pośrednictwem transmisji w internecie.
Świętowanie Bożego Narodzenia w liturgii wschodniej trwa trzy dni. Pierwszego dnia wspomina się narodziny Chrystusa, w drugim dniu obchodzona jest uroczystość Soboru Świętej Bogurodzicy, a w trzecim św. Szczepana.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://www.youtube.com/watch?v=xvT0NFkXgnM&ab_channel=PavloSavran
https://www.youtube.com/watch?v=xvT0NFkXgnM&ab_channel=PavloSavran