Reklama

Część przedsiębiorców zwolniona z podatku od nieruchomości

34. sesja Rady Miejskiej w Przemyślu zdominowana została przez personalne roszady, ale na sali obrad obecni byli przedsiębiorcy, którzy czekali na podjęcie dwóch ważnych dla nich uchwał. W obu przypadkach związanych z pomocą finansową ze strony samorządu w związku z panującym stanem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Pierwotny program sesji, która odbyła się 5 czerwca br., zawierał trzy punkty. Radni mieli podjąć uchwały w: sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie 1 m kw. pasa drogowego dla dróg, których zarządcą jest prezydent miasta oraz mieli przyjąć stanowisko w sprawie problemów najemców lokali w zasobie gminy miejskiej Przemyśl. Wszystkie trzy przeszły głosami radnych: Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i radnej niezależnej[paywall].

Budżet straci ok. 7,5 mln zł?

Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. część przemyskich przedsiębiorców nie musi płacić podatku od nieruchomości. To ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą na powierzchni użytkowej do 150 m kw. w budynkach lub w ich częściach oraz na gruntach, za które płacą miastu. Nie muszą również ci, których wartość (stanowiąca podstawę opodatkowania) budowli lub ich części (w których prowadzą działalność gospodarczą) nie przekracza 150 tys. zł. Zwolnienie – zgodnie z treścią uchwały – będzie obejmować podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług: hotelarskich, związanych z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, organizacją imprez czy restauracyjnych.

Reklama

– Niestety, wnioskodawcy nie przedstawili w uzasadnieniu strat finansowych, jakie budżet miasta poniesie w wyniku ich wprowadzenia. Nie wskazali również źródła pokrycia tychże strat  ani też wydatków, które należałoby w budżecie zmniejszyć. Biorąc pod uwagę zapisy uchwały, trudno jest dokładnie oszacować wysokość utraconych dochodów. Brakuje danych na temat rodzaju działalności, jaką prowadzą poszczególni podatnicy czy przychodów, które w następstwie rozprzestrzeniania się wirusa tym podatnikom zmalały co najmniej o połowę w danych miesiącach roku, w porównaniu do roku ubiegłego – tłumaczy prezydent W. Bakun. – W związku z powyższym należy założyć, że budżet miasta w okresie trzech miesięcy może stracić łącznie około 7,5 miliona złotych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że skutki wprowadzenia w życie owych zwolnień w bieżącym roku  spowodują również zmniejszenie dochodów, których nie uzyskamy w ramach subwencji na 2021 rok. Mimo naszych postulatów, dotyczących zmniejszenia tak zwanego potencjału dochodowego o ulgi i zwolnienia udzielone w związku ze skutkami pandemii, nie zostały one wzięte pod uwagę przez rząd w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej – dodał.

Warto wspomnieć, że przemyski urząd miasta na bieżąco przyjmuje i rozpatruje wnioski w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które po rozpatrzeniu i wydaniu pozytywnych decyzji w tych sprawach  również spowodują znaczne uszczuplenie dochodów miasta  bądź zmiany terminów wpływu tych dochodów do budżetu.

Reklama

O połowę mniej za ogródki gastronomiczne

Radni ustalili także nowe stawki opłat za zajęcie 1 m kwadratowego pasa drogowego, na którym przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą. Chodzi o popularne ogródki gastronomiczne. Od 1 czerwca do 30 września ustalili kwotę 2,50 zł za handel na 1 m kwadratowym (dla dróg gminnych, powiatowych, krajowych i wojewódzkich) oraz 1 grosz za zajęcie 1 m kwadratowego pasa drogowego.

Od 1 października br. stawka opłaty za zajęcia pasa drogowego wyniesie 5 zł. Wnioskodawcy (grupa 11 radnych PiS, RC i SLD) uzasadnili, że przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne o różnym charakterze przez ostatnie dwa miesiące byli praktycznie pozbawieni dochodów z przyczyn od siebie niezależnych. Obecnie, po tzw. odmrożeniu, ich działalność mimo wszystko podlega licznym ograniczeniom w zakresie skali. Nałożono na nich liczne dodatkowe obowiązki, które niosą ze sobą dodatkowe koszty. Uważają, że pomoc dla nich nie może być symboliczna, a ze względu na choćby turystyczny charakter miasta  to wsparcie powinno być zdecydowanie większe. Dlatego zdecydowali o 50-procentowej obniżce stawki.

Reklama

Do miejskiego budżetu w wyniku tej uchwały wpłynie o ok. 144 tys. 30 zł 11 gr mniej – przy założeniu, że przewidywany okres zajęcia pasa drogowego w br. wyniesie 122 dni.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama